درمان صدمه های نخاعی با كمك تكنولوژی جدید ایمپلنت

به گزارش فست فود باز محققان ایمپلنت های بسیار کوچکی ابداع کردند که می توانند به درمان ساده تر صدمه های نخاعی کمک کنند.
به گزارش پایگاه اینترنتی یورک الرت، ابداع ایمپلنت هایی که به یک منبع نیروی پایدار نیاز دارند اما بدون سیم کار می کنند، ایده ای است که به نظر می آید زمان اجرای آن فرا رسیده باشد. بدین ترتیب، زمان اجرای روش های درمانی که به چندین ایمپلنت هماهنگ نیاز دارند هم فرا رسیده است.
اکنون مهندسان دانشگاه رایس در آمریکا که ایمپلنت هایی را برای ایجاد تحریک الکتریکی در افراد مبتلا به صدمه نخاعی ابداع نموده اند، روش خویش را توسعه داده اند تا بتوانند نیروی محرک های زیستی را به واسطه یک فرستنده تأمین کنند و به برنامه ریزی آنها بپردازند.
این گروه پژوهشی، ایمپلنت هایی به نام MagNI ابداع نموده اند که در اوایل سال گذشته، بعنوان محرک های احتمالی نخاع معرفی گشتند. برای تأمین نیرو و برنامه ریزی این ایمپلنت ها، نیازی به سیم نیست. این بدان معناست که سیم ها نباید به پوست بیمار نفوذ کنند چونکه این شرایط، خطر عفونت را به همراه دارد. یک چاره دیگر که در خیلی از ایمپلنت های مبتنی بر باتری به کار می رود، قرار دادن آنها در بدن به واسطه جراحی است که هر چند سال یکبار انجام می شود.
آزمایش های این محققان نشان داد که یک میدان مغناطیسی به واسطه یک فرستنده مبتنی بر باتری که بیرون از بدن قرار دارد، می تواند به تأمین نیرو یا برنامه ریزی دو یا چند ایمپلنت حداقل ۶۰ میلی متری بپردازد.
کایوان یانگ محقق ارشد این پروژه اظهار داشت: برنامه ریزی ایمپلنت ها، آنها را قادر می سازد تا چندین ضربان ساز بی سیم را در بخش های جداگانه ای از قلب بیمار راه اندازی کنند.
وی اضافه کرد: ما نشان داده ایم که میتوان ایمپلنت ها را برنامه ریزی کرد تا تحریک آنها طبق الگوی هماهنگی صورت بگیرد. ما همه ابزارها را مانند یک سمفونی هماهنگ می نماییم. این کار، آزادی بیشتری را در حوزه درمان در حوزه نخاع و هم در حوزه قلب برای ما فراهم می آورد.
این محققان ایمپلنت های کوچک خویش را روی نمونه های بافت ارگانیسم های زنده و جوندگان آزمایش کردند. آزمایش ها نشان دادند که این ابزارهای کوچک حداقل طی یک فاصله کوتاه می توانند ارگانیسم ها را برای فعال سازی یک برچسب فلورسنت در واکنش به سیگنال های الکتریکی تحریک کنند و واکنشی را در عصب سیاتیک جوندگان به وجود بیاورند.
یانگ اظهار داشت: پژوهش در زمینه بازسازی نخاع نشان داده است که تحریک ارگانیسم ها طبق یک الگوی خاص، به بازیابی سیستم عصبی کمک خواهد نمود. هم اکنون، هیچ ابزار قابل پیوندی وجود ندارد که بتواند این کار را انجام دهد.

منبع: