مصرف پیوسته و خودسرانه قرص های خواب آور عوارض خطرناك دارد

به گزارش فست فود باز متخصص اعصاب و روان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جهرم فارس اظهار داشت: مصرف طولانی و خودسرانه قرص های خواب آور می تواند روی مغز تأثیر بگذارد و حافظه را مختل و قطع ناگهانی آن فرد را گرفتار تشنج کند.
دکتر مینا سفیدفرد در گفت گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: شکایت از بی خوابی و یا داشتن خواب منقطع سبب شده است که خیلی از مردم به مصرف خودسرانه قرص های خواب آور روی آورند. این در شرایطی است که استفاده از قرص های خواب آور حتما باید با نظر پزشک متخصص باشد و داروخانه ها اجازه فروش این قرص ها را بدون تجویز پزشک به مشتری ندارند.
این متخصص اعصاب و روان بیان نمود: در موارد زیاد علت بی خوابی یا نداشتن خواب راحت به مشکلات دیگر مانند افسردگی و اضطراب باز می گردد. بی خوابی یکی از علامت های بارز افسردگی است که این روزها در رجوع کنندگان بسیار دیده می شود.
به گفته وی نخستین قدم برای درمان بی خوابی این دسته از افراد درمان افسردگی و اضطراب است و اشتباه است که سریع برای حل بی خوابی بیمار برای او قرص خواب آور تجویز کرد.
سفید فرد اظهار داشت: افرادی که گرفتار بی خوابی شبانه می شوند در ابتدا باید مشکل بی خوابی خویش را با پزشک در بین بگذارند و آنرا علت یابی کنند نه این که خودسرانه قرص خواب آور تهیه و خودسرانه مصرف کنند.
وی ضمن اشاره به اعتیادآور بودن قرص های خواب آور اظهار داشت: بیماری که زیر نظر پزشک داروی اعصاب و روان مصرف می کند اگر با آن دوز و میزانی که پزشک سفارش کرده است، دارو را استفاده نماید هیچ مشکل وابستگی روحی و جسمی به دارو بوجود نخواهد آورد.
این متخصص اعصاب و روان بیان نمود: در مورد داروهای خانواده بنزودیازوپین ها مانند آلپرازولام، لورازپام، کلونازپام و… اگر مدت زمان مصرف دارو بیشتر از سفارش و تجویز پزشک باشد احتمال وابستگی به این گروه از داروها زیاد است. بدین صورت که اگر فردی به صورت خودسرانه نیم میلی گرم قرص آلپرازولام مصرف کند و همچنان به مصرف خود ادامه دهد، در طول زمان این نیم میلی گرم برای او کافی نیست و تلاش بر بالابردن دوز آن می کند که این مساله خطرناک و باعث وابستگی روحی و جسمی فرد به قرص می شود.
سفید فرد اظهار داشت: به صورت کلی مصرف بیش از اندازه هر قرص خطرآفرین است و تاثیرات مضر بر کلیه و کبد خواهد داشت.
وی افزود: عوارض اولیه قرص های خواب آور از گروه بنزودیازوپین ها، گیجی و خواب آلودگی است و مصرف دوز بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده می تواند سبب سرکوب تنفسی و در مراحل حاد ایست تنفسی در فرد شود.
وی ضمن اشاره به مصرف قرص خواب آور زولپیدم اظهار داشت: این قرص خواب آور از قرص هایی است که برای درمان بی خوابی حتی در طولانی مدت توسط پزشکان متخصص اعصاب و روان تجویز می شود اما مصرف خود سرانه آن بسیار رواج پیدا کرده است و داروخانه ها به سادگی در اختیار مشتریان قرار می دهند که مصرف خودسرانه آن بدون نظر پزشک می تواند سبب توهم بینایی و سندروم خوردن شبانه شود.
سفیدفرد اظهار داشت: فردی که گرفتار سندروم خوردن شبانه می شود، نیمه شب از خواب بیدار می شود و غذا می خورد، اما بامداد هیچگاه به یاد نمی آورد که چنین کاری را کرده و به مرور گرفتار اضافه وزن و مشکلات متابولیک می شود.
وی افزود: به علت این که قرص زولپیدم حالت سرخوشی در فرد بوجود می آورد خیلی از افراد برای رهایی از افسردگی و اضطراب به آن روی می آورند و در طولانی مدت به آن وابسته می شوند.
این متخصص اعصاب وروان اظهار داشت: در شهرستان جهرم مصرف داروهای خواب آور از گروه بنزودیازپین به ترتیب شامل آلپرازولام، لورازپام و کلونازپام بیشترین مصرف را دارد. در گروه بعدی از خواب آورها، قرص زولپیدم هم بسیار پر مصرف است.
شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار داد.

منبع: