آخرین وضعیت كرونا در كشور

روند بیماری کرونا در کشور و در موج چهارم، همچنان رو به نزول است و نقشه کشورمان نارنجی رنگ شده است. البته هنوز وضعیت به ثبات نرسیده و شرایط برخی استان ها نگران کننده است؛ اما وزارت بهداشتی ها معتقدند که با رعایت پروتکلهای بهداشتی و البته تسریع روند واکسیناسیون میتوان این روند نزولی را حفظ کرد…

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، تا حالا در جهان ۱۶۲ میلیون و ۵۲۵ هزار و ۵۸۸ نفر به کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد ۳ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۴۹ تن جان باخته اند. در کشورمان نیز تا روز گذشته طبق آخرین آمار رسمی، مجموع بیماران کووید۱۹ به ۲ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۸۷۵ نفر رسیده و متاسفانه از این تعداد ۷۶ هزار و ۶۳۳ نفر از هموطنان مان جان شان را از دست داده اند.

البته باید توجه کرد که هم اکنون بگفته وزارت بهداشتی ها روند بیماری در کشور رو به نزول گذاشته است، اما این روند نزولی بسیار شکننده است؛ چونکه عمده مناطق کشور در وضعیت نارنجی قرار دارند و کوچک ترین غفلتی می تواند باردیگر آتش بیماری را شعله ور کند. بگفته وزارت بهداشتی ها کوشش های کادر بهداشت و درمان، رعایت پروتکل ها از طرف مردم در ماه مبارک رمضان و در عین حال تسریع روند واکسیناسیون در کشور از دلیلهای مهم نزولی شدن موج بلند چهارم کرونا در کشور است.
ایران در جایگاه ۳۲ واکسیناسیون مقابل کرونا
باید توجه کرد که خیلی از کشورها واکسیناسیون مقابل کرونا را آغاز نموده اند. در ایران نیز روند واکسیناسیون افزایشی است. واکسیناسیون کرونا در کشور با وجود تمام فراز و نشیبها در روند خرید واکسن و بدعهدی شرکتها و کشورهای سازنده واکسن در تحویل بموقع واکسنهای خریداری شده، از ۲۱ بهمن ماه ۹۹ با اولویت کادر درمان شروع شد و از روز سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ نیز فاز دوم آن با اولویت سالمندان شروع شده و طبق قول وزارت بهداشتی ها مقرر است تا انتهای خرداد ماه تزریق واکسن کرونا به سالمندان کشور به اتمام برسد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که در میان ۳۹ کشوری که تا تاریخ چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه بیشترین میزان تزریق واکسن کرونا را داشته اند، ایران در جایگاه ۳۲ قرار گرفته است. در عین حال کشورهای انگلیس، امارات متحده عربی، بحرین، آمریکا و… در رده های بالای این جدول قرار دارند. البته باید توجه کرد که تا حالا تنها ۸.۷ درصد مردم جهان مقابل کووید-۱۹ واکسینه شده اند.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در کشور ما نیز تا کنون یک میلیون و ۷۵۶ هزار و ۹۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۳۵۲ هزار و ۶۲۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۱۰۸ هزار و ۷۲۱ دُز رسید.
۳ شهر قرمز کرونائی در کشور
در هر حال هم اکنون طبق آخرین اطلاعاتی که از طرف وزارت بهداشت پخش شده، باتوجه به دلایلی که ذکر شد، با عبور کشور از موج چهارم کرونا، شهرستان های قرمز به ۳ مورد کم شد و الان شهرهای قرمز کرونائی شامل شهر سلماس در استان آذربایجان غربی، شهر قلعه گنج در استان کرمان و شهر پارسیان در استان هرمزگان است. در عین حال ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد کرونائی قرار دارند.

از طرفی بگفته دکتر علیرضا رییسی- سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون بهداشت وزارت بهداشت، باتوجه به خطر جهش های هندی و آفریقایی ویروس کرونا که ۶۰ مورد از آنها در کشور هم شناسایی شده است، استان های جنوبی و شرقی مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، خوزستان و حتی خراسان جنوبی باید بیش از پیش مراقبت کنند.

در عین حال باید توجه کرد که از ۱۷ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، در کشور تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده، بیش از ۹۵۷۱۹ مورد بوده است. همین طور تعداد بستری های جدید ۱۶۲۷۰ مورد بوده است و طی این مدت ۲۳۱۲ مورد نیز در کشور به سبب کرونا فوت کرده اند.

در هفته اخیر در مقایسه با هفته ماقبل، کاهش ۱۵.۲ درصدی در تعداد موارد بستری، کاهش ۹.۵ درصدی در تعداد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا و کاهش ۱۶.۶ درصدی در تعداد موارد سرپایی مثبت را شاهد بوده ایم.

تهران

در استان تهران نیز از ۱۷ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، تعداد موارد سرپایی شناسایی شده، ۱۰۵۶۶ نفر بوده است، ۴۰۱۱ نفر بستری جدید داشتیم و متاسفانه ۴۶۷ نفر نیز فوت کرده اند. در تهران نیز در هفته اخیر، نسبت به هفته ماقبل، تعداد موارد بستری نسبت به هفته ماقبل کاهش مدلول داری نداشته و کمتر از نیم درصد بوده است. در عین حال شاهد افزایش ۱۶.۷ درصدی در تعداد موارد فوتی و کاهش حدود ۴ درصدی در تعداد موارد سرپایی مثبت بوده ایم.

در عین حال در تهران در هفته اخیر موارد بستری با سیر بطئی کاهش یافته، اما فوت تهران ناگهان بالا رفته است. بروز موارد بستری هنوز از متوسط کشوری بالاتر است و مرگ و میر هم از متوسط کشور بیشتر شده است.

البرز

در استان البرز روند بستری و فوت در هفته اخیر کاهش داشته است، اما بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است.

استان های نگران کننده

در ادامه نگاهی به وضعیت استان هایی می اندازیم که از طرف وزارت بهداشت اعلام شده باید مراقبت بیشتری داشته و نگرانی از بابت شیوع بیماری در آنها بیشتر است:

خوزستان

موارد بستری استان خوزستان در این هفته کاهش یافته و روند فوت نیز کاهش یافته است. البته همچنان بروز موارد بستری و مرگ و میر استان از متوسط کشوری بالاتر است.

آذربایجان غربی

در آذربایجان غربی در هفته اخیر روند بستری و فوت کاهش یافته است. بروز موارد بستری اندکی از متوسط کشور کمتر شده است، اما مورتالیتی از متوسط کشور اندکی بیشتر است.

بوشهر

در این استان نیز روند بستری و فوت کاهش یافته و میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر شده است.

هرمزگان

در استان هرمزگان موارد بستری باردیگر بالا رفته و موارد فوتی هم ثابت مانده است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

کرمان

در هفته اخیر در استان کرمان روند بستری کاهشی بوده، اما فوت بالا رفته است. بروز موارد مرگ و میر و بستری از متوسط کشوری کمتر است.

خراسان جنوبی

در این استان در هفته اخیر کاهش موارد بستری مشاهده می شود، اما فوت ثابت مانده است. بروز موارد بستری و مرگ و میر از حد متوسط کشور کمتر است.

سیستان و بلوچستان

در هفته اخیر روند بستری افزایش و فوت کاهش یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی در این استان همچنان از متوسط کشوری کمتر است.

منبع: