۲۹ اردیبهشت و مهم ترین اخبار كرونایی استان ها

فست فود باز: ایرنا- در واپسین روزهای اردیبهشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روال ۱۵ ماه گذشته، امروز هم تازه ترین وضعیت کرونا همچون آمار فوت شدگان را اعلام کرد، رقمی که با وجود تمرکز بر توسعه جریان واکسیناسیون، اعمال محدودیت ها و اجرای سفارش های بهداشتی، هنوز سه رقمی است.
بیش از یک سال از ورود ویروس کرونا و چرخش پرفراز و فرود آن در کشور می گذرد؛ طی این مدت بیشتر استان ها چهار موج شیوع بیماری و مهار موقت ان را تجربه کرده اند.
در میانه هشدارهای کارشناسان، انکارهای برخی افراد و عادی انگاری جمعی دیگر، هر روز هزاران نفر مبتلا می شوند و با وجود تلاش شبانه روزی کادر درمان، تعداد بسیار زیادی از هموطنان جان می بازند. طولانی شدن این روند و تبعات پردامنه آن همچون صدمه های اقتصادی و اجتماعی، در حالی است که احتمال شیوع سویه های جدیدتر ویروس و چه بسا بی تأثیر بودن واکسن های موجود برای مقابله با این سویه ها، خطر بزرگتری در کمین یکایک هموطنان است.
بنا بر اعلام امروز وزارت بهاشت، با فوت ۲۳۳ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۷ هزار و ۷۶۵ نفر رسید.
“از روز گذشته تا امروز (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۲ هزار و ۷۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۶۰۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۹۲ هزار و ۲۰۴ نفر رسید”.
به بیان وزارت بهداشت، حالا سه شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
با توجه به آمارها و داده های موجود، در شرایط کنونی، عادی انگاری بزرگترین خطا و خودمراقبتی مسئولیت تک تک افراد برای حفظ سلامت خود و دیگران است.
به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان، گذر از روزهای سخت کرونایی پیک چهارم نباید به عادی انگاری بیماری منتهی شود، بلکه رعایت پروتکلهای بهداشتی همچنان لزوم امروز است و باید به این مهم بیشتر از گذشته توجه کرد.
خدابخش مرادی نافچی اضافه کرد: استان زنجان در پیک چهارم بیماری روزهای بسیار سختی را سپری نمود که با همکاری بین بخشی بخصوص با دانشگاه علوم پزشکی تا حدود زیادی کنترل شده است.
جمع بندی تازه ترین وضعیت انتشار کرونا در استان ها نشان داده است که اغلب مناطق کشور شاهد سیر نزولی مبتلا شدن به کووید ۱۹ و آمار قربانیان آن هستند، وضعیتی که البته شکننده است و می طلبد مردم با رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی آنرا تثبیت کنند.
در آذربایجان غربی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین دژ با بیان اینکه روند کاهشی آمار بستری ها در این شهرستان ادامه دارد، اظهار داشت: الان ۲۱ بیمار در بخش کرونای بیمارستان شهید راثی این شهرستان بستری هستند.
امین قلندرزاده اضافه کرد: طی هفته های گذشته آمار بستری های بخش کرونا با شیب ملایم کاهشی است و از میانگین بستری روزانه ۶ بیمار هم اکنون به ۲ تا سه نفر رسیده است.
در سیستان و بلوچستان، ۱۷۸ مورد جدید مبتلا شدن به کرونا در شبانه روز گذشته به ثبت رسید که شمار مبتلایان این ویروس ر در استان به ۳۴ هزار و ۹۲۶ نفر رساند.
همچنین با فوت یک بیمار دیگر، شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به هزار و ۳۰۱ نفر رسید.
در یزد هم الان ۳۳۴ بیمار مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۸۱ نفر در بخش مراقبت های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.
به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، در شبانه روز گدشته، ۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان جان خویش را از دست دادند.
اما در استان اردبیل اعلام گردید شیوع موج چهارم کرونا که نیمه فروردین ماه آغاز شد، طی دو هفته اخیر روند کاهشی دارد و روزهای اخیر به شرایط پایدار رسیده است.
با این حال، روند کاهشی انتشار کرونا در استان اردبیل که طی روزهای شتاب گرفته بود، تا حدودی متوقف شده است.
بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، شمار مبتلایان بستری کووید.۱۹ در این استان از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه با ۳۴۸ نفر کاهش، به ۲۸۵ فرد بستری در شبانه روز گذشته رسیده است.
در شبانه روز گذشته ۴۱ فرد جدید به بیماری کووید.۱۹ در این استان مبتلا شدند که ۸۰ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در یک ماه قبل است.
همچنین در ادامه روند کاهشی موج چهارم شیوع ویروس کرونا، طی شبانه روز گذشته سه نفر دیگر از افراد مبتلا به بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل جان باختند و مجموع فوتی های کرونا در این استان هم به یک هزار و ۷۵۱ نفر رسید.
ردکتر شهرام حبیب زاده ئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل وضعیت کاهشی انتشار کرونا در این استان را همچنان شکننده عنوان نمود و اضافه کرد: در صورت بی توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، احتمال صعودی شدن باردیگر انتشار کرونا در استان وجود دارد.
وی خواهان تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی ها مانند شب نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی شد و اظهار داشت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروریست و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان خیلی کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار گردد.
در استان مرکزی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کمیجان اظهار داشت که شمار فوتی های ناشی از کرونا از هفته گذشته در این شهرستان به صفر رسیده است.
دکتر «نبی بابایی» اضافه کرد: شهرستان کمیجان واقع در ۱۰۱ کیلومتری اراک، در رنگ بندی کرونا از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در لیست مناطق زرد جای گرفته و مراجعات بیماران کووید ۱۹ به مراکز درمانی آن کاهش دارد.
اما در قم شیب صعودی در زمان انتشار کرونا کاملا آسانسوری بود و تعداد رجوع های سرپایی و بستری در آن دوره به ناگاه افزایش پیدا کرد، با این وجود الان شیب نزولی آسانسوری ندارد و حدود ۲ هفته است که رجوع های سرپایی حدودا ثابت مانده و به شکلی افزایش هم داشته است.
این خبر را محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام نمود و عنوان کرد: الان حدود ۳۰۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند که ۸۰ تَن از آنها در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.
وی بیان داشت: با عنایت به جهش های صورت گرفته، بیشتر ویروس ها هیبریت و مخلوطی از ویروس های انگلیسی، هندی و آفریقای جنوبی هستند که امکان تفکیک آنها وجود ندارد.
قدیر خاطرنشان کرد: چرخش های زیادی در کل دنیا صورت می گیرد و نمی توان جلوی ویروس تنفسی دیوار کشید و هر چقدر فرودگاه ها را ببندیم و مراسلات و مراودات را هم به حداقل برسانیم، جلوی انتقال ویروس گرفته نخواهد شد.
در ایلام هم معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت که ۵۰ درصد بستری های جدید استان در چهار روز گذشته در ارتباط با شهرستان ایلام است که با ادامه این روند به وضعیت قرمز باز می گردد.
به گفته جمیل صادقی فر، از ۱۳۳ مورد بستری در چهار روز گذشته ۶۰ نفر در ارتباط با ایلام بوده که آمار نگران کننده ای است و در صورت ادامه به طور قطع با این تعداد بستری و فوتی به وضعیت قرمز باز می گردیم.
وی اضافه کرد: با وجود تذکرهای مکرر در مورد تبلیغات محیطی متاسفانه در این حوزه ضعیف عمل شده و دستگاه ها هم در این حوزه مشارکت بسیار ضعیفی دارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام مشکل اصلی در ایلام را سهل انگاری در رعایت پروتکل ها، عدم استفاده از ماسک و حضور در تجمعات دانست که می تواند افزایش مبتلایان، بستری و فوت کرونا را به دنبال داشته باشد.
در کرمانشاه هم کرونا در ۲۴ ساعت گذشته پنج قربانی گرفت و امار جان باختگان را به هزار و ۸۰۰ نفر رساند.
هم حالا ۵۷۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز گذشته ۱۱ نفر کمتر است.
در همین جال رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت که برپایه رنگ بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان های کرمانشاه، صحنه، اسلام آبادغرب، پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، سرپل ذهاب و جوانرود در وضعیت نارنجی و شهرستان های ثلاث باباجانی، قصرشیرین، دالاهو و روانسر هم در وضعیت زرد قرار دارند.
در لرستان هم با شناسایی ۳۴۰ بیمار جدید طی شبانه روز گذشته، موارد مبتلا شدن در استان به ۱۱۳ هزار و ۶۱۵ نفر رسید.
مریم کوشکی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: ۲ شهروند این استان هم در شبانه روز گذشته به علت کرونا جان باختند و الان مجموع قربانیان به یک هزار و ۸۰۸ نفر رسیده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: در حال حاضر۷۱۴ بیمار و مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.
براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا الان شهرهای رومشکان و دوره چگنی در وضعیت زرد و مابقی شهرهای استان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

سلاح واکسیناسیون در مقابل کرونا
هم حالا واکسیناسیون ضد کرونا و پوشش گروه های بیشتری از جامعه هدف، به محور مهمی در مهار چرخه کرونا بدل شده است.
تزریق واکسن بعنوان بکی از راهکارهای مقابله با کووید ۱۹ در کشور اواخر بهمن ماه سال قبل ابتدا با تزریق واکسن به کادر درمان در بخش مراقبت های ویژه شروع شد و بعد از بیماران خاص (پیوند کلیه، دیالیزی، سرطانی، ام اس، تالاسمی و هموفیلی)، جانبازان بالای ۷۰ و ۵۰ درصد و شیمیایی، کارکنان مطب پزشکان و مراکز بهداشتی درمانی و دانشجویان، تازه ترین گروه هدف آن سالمندان هستند.
کارشناسان تاکید دارند که رعایت تدابیر سفارش شده بهداشتی همچون استفاده از ماسک حتی برای افرادی که واکسن زده اند، همچنان ضروری می باشد.
وزارت بهداشت اعلام نموده است: تابحال دو میلیون و ۲۹۶ هزار و ۳۰۰ نفر در سطح کشور دوز اول واکسن کرونا و ۴۲۵ هزار و ۲۱۲ نفر هم دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۸۲۰ هزار و ۵۱۲ دوز رسید.
در همین ارتباط، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار داشت که تا کنون ۳۷ هزارو ۷۵۲ دوز واکسن کرونا در استان دریافت و از این تعداد حدود ۳۳ هزار و ۴۷۸ دوز معادل حدود ۹۰ درصد به گروه های هدف تزریق شده است.
دکتر محمدرضا صائینی اضافه کرد: بزودی محموله جدید واکسن کرونا به استان وارد می شود که روند واکسیناسیون با شتاب بیشتری پیگیری خواهد شد که با راه اندازی مراکز تجمعی هم به تدریج این روند بیشتر از گذشته محقق خواهد شد.
این مسوول ضمن اشاره به جمعیت گروه هدف سالمندان بالای ۸۰ سال استان به تعداد ۱۷ هزارو ۵۰۰ نفر اظهار داشت: از این تعداد ۱۲ هزارو ۵۴۷ نفر معادل ۷۱ درصد واکسینه شدند که آمار قابل قبولی است.
صائینی، ابراز امیدواری کرد که تا خرداد، واکسیناسیون گروههای بالای ۶۰ سال در این استان به پایان برسد و گروههای سنی دیگر زیر پوشش قرار گیرند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه پیک چهارم شیوع کرونا در استان زنجان بی سابقه بود افزود: در این زمان حدود ۹۰۰ تخت بیمارستانی اشغال شد که با اقدامات انجام گرفته در زمان حاضر ۳۶۴ بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ضمن اشاره به نزولی بودن شیب بیماری کرونا در استان افزود: بیماریابی، رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله اجتماعی در گذر از پیک چهارم بیماری کرونا نقش آفرینی می کند و از سویی رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده صحیح از ماسک در استان مناسب نمی باشد و نیازمند توجه جدی برای جلوگیری از بروز پیک پنجم کرونا است.
همچنین در سیستان و بلوچستان تزریق واکسن کرونا به کارکنان داروخانه هلال احمر، حوزه درمان و توانبخشی، اعضا و داوطلبان جمعیت هلال شروع شد.
به گفته سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان، هماهنگی های صورت گرفته، تمامی اعضا و داوطلبان حاضر در طرح ملی کنترل بهداشتی مرزهای زمینی در شهرستان های هیرمند، میرجاوه و چابهار هم واکسن کوید ۱۹ دریافت خواهندکرد.
وی هدف اصلی تزریق این واکسن را قطع گردش ویروس و در نهایت کاهش تعداد مرگ و میر عنوان نمود و افزود: محموله های بعدی بزودی برای جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان ارسال که در ادامه برای سایر کارکنان، اعضا و داطلبان تزریق خواهد شد.
در همین ارتباط، رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان هم که ۱۶ شهرستان آن در وضعیت نارنجی و ۱۱ شهرستان در حالت زرد قرار دارند. اظهار داشت که تابحال حدود ۲.۷ درصد از جمعیت هدف این استان زیر پوشش واکسیناسیون کرونا قرار گرفتند.
دکتر سیدمحمد علوی عنوان کرد: گرچه رقم افراد واکسینه شده در خوزستان قدری پایین است ولی با عنایت به این که واکسیناسیون به صورت هدفمند انجام می شود و افراد پرخطر زیر پوشش قرار می گیرند انتظار می رود مرگ و میر ناشی از کرونا در خوزستان ۷۵ تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کند.
علوی اظهار داشت: با برنامه ریزی انجام شده در خوزستان تلاش شد بگونه ای عمل شود که در محل های واکسیناسیون تجمعی صورت نگیرد و افراد به دور از هر گونه استرس و با رعایت پروتکلهای بهداشتی، واکسن خویش را دریافت نمایند.
همچنین در هرمزگان، سرپرست معاونت امور صنایع سازمان صنعت، معدن وتجارت اعلام نمود که صنایع برپایه هماهنگی های انجام شده با سازمان همیاری وشهرداری های استان برای کارگران خود واکسن کرونا خریداری می کنند.
سیامک نیکان اضافه کرد: سازمان همیاری شهرداریهای استان هرمزگان بعنوان یکی از دستگاههای پیشرو در کشور موفق به دریافت مجوز ورود واکسن کووید ۱۹ شده است.
وی بیان داشت: بخش تولید، به غیر از جامعه نیست و در این بخش نگرانی از مبتلا شدن به کووید ۱۹ زیاد است که تزریق واکسن می تواند این نگرانی را برطرف کند.
این مسوول در سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان ضمن اشاره به این که وزارت بهداشت وظیفه تزریق و نظارت بر روند واردات واکسن و واکسیناسیون را برعهده دارد، اظهارداشت: صنایع هرمزگان تمایل دارند جهت همکاری در خرید واکسن کرونا در استان برای واکسینه کردن کارگران خود اقدام نمایند.
نیکان تصریح کرد: قیمت نهایی این واکسن بعد از ابلاغ از جانب وزارت بهداشت، در کارگروه تنظیم بازار استان هرمزگان بررسی و اعلام می گردد.
همچنین در استان مرکزی، از سالمندان جامانده از واکسیناسیون در سن بالاتر از ۷۵ سال اراک خواسته شده است که در ایام ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت برای دریافت واکسن رجوع کنند.
به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک، استان مرکزی دومین استان سالمند کشور است و سلامتی این افراد به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی برای کادر درمان در اولویت است.
وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون گروه جمعیتی ۷۵ تا ۷۰ سال هفته آینده کلید می خورد، اظهار داشت: از هر فرصتی برای تکمیل کردن واکسیناسیون گروه های هدف بخصوص سالمندان استفاده می شود چونکه حفظ سلامتی این قشر در اولویت است.

کرونا و امتحانات حضوری دانش آموزان
موعد امتحانات آموزش و پرورش فرارسیده و تأمین سلامت دانش اموزان در امتحانات نهایی حضوری یک اولویت این وزارت خانه است.
در همین ارتباط، مدیرکل آموزش و پرورش البرزاعلام کرد: بازدید میدانی روزانه و سلامت محور توسط کارشناسان از حوزه های امتحانات حضوری دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم در این استان درحال انجام است.
سالار قاسمی هدف از اجرای این بازدیدهارا تأمین سلامت و آرامش دانش آموزان و همینطور پاسخگویی به اعتماد والدین به آموزش و پرورش ذکر کرد.
در همدان هم معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان اظهار داشت: به منظور ایجاد آرامش خاطر برای دانش آموزان و خانواده آنها، برگزاری امتحانات نهایی پایه های نهم و دوازدهم، با رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی، از ۲ روز پیش در همدان شروع شده است.
«مصطفی آزادبخت» اضافه کرد: سال قبل کنکور سراسری و امتحانات نهایی دانش آموزان به بهترین شکل ممکن و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان همدان برگزار شد و سال جاری هم این اطمینان را به والدین می دهیم که زمینه و بستر مناسب برای برگزاری آزمون ها فراهم شده و جای هیچ نگرانی نیست.
وی عنوان کرد: ما انتظار داریم برای آرامش خاطر دانش آموزان و خانواده آنها، شیوه نامه های بهداشتی در محل آزمون، به خوبی رعایت شود.

منبع: