رییس مركز پژوهش های علوم انسانی صدرا: مقابله با پیری جمعیت یك چالش راهبردی است

به گزارش فست فود باز رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا، مقابله با پیری جمعیت و جوان نگه داشتن کشور را موضوعی راهبردی قلمداد کرد و اظهار داشت: نمی توان از پیشرفت گفت ولی از چالش پیری جمعیت سخنی به میان نیاورد.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، حجت الاسلام رضا غلامی روز پنجشنبه در اولین همایش ملی جمعیت در بیمارستان نجمیه اظهار داشت: برای جمهوری اسلامی مقابله با پیری جمعیت و جوان نگه داشتن کشور یک موضوع استراتژیک به حساب می آید. این مورد هیچگاه امری درجه دو و عادی به حساب نمی آید و بغیر از جنبه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی مسأله جمعیت، پیوند روشنی با پیشرفت همه جانبه کشور دارد.
رییس مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا افزود: پیشرفت همه جانبه با پیری جمعیت قابل جمع نیست؛ نمی توان از پیشرفت گفت ولی از چالش پیری جمعیت سخنی به میان نیاورد.
به گفته غلامی، اگر فراتر از پیشرفت، رویکرد تمدنی نسبت به جامعه ایران داشته باشیم این مسأله جدی تر از چیزی می شود که تا به الان به آن توجه کردیم.
وی اظهار داشت: پس از گزارش قسمتی از صاحب نظران و دلسوزان مجموعه دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی، ابتلای کشور به پیری جمعیت مشخص تر شد.
رییس مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا تصریح کرد: ما با یک سری ناباوری ها در حد فراگیر میان نخبگان کشور مواجه شدیم که اساسا این چالش را قبول نداشتند یا امکان مقابله با آنرا بر نمی تابیدند و معتقد بودند امکان مقابله با چنین چالشی در کشور وجود ندارد.
غلامی تصریح کرد: در این حوزه مسائل مختلفی فراتر از پزشکی مثل مشکلات آب، خاک و اقتصادی به میدان آورده می شد و این ناباوری خیلی گسترده بود.
وی با اشاره به اینکه به رغم کوشش های گسترده برای حل مسأله پیری جمعیت، تا هدف نهایی فاصله داریم، بیان نمود: در اینباره اجماع نخبگانی به شکل کامل بروز و ظهور نکرده است.
رییس مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا از تلاش عده ای برای عملی نشدن پیشگیری از پیری جمعیت اشاره نمود و اظهار داشت: عده ای برای مقابله با تحقق سیاست های جمعیتی، آمارهای جمعیت را دستکاری می کردند یا تفاسیر خاصی از این امر مطرح می کردند تا موضوع به حاشیه برود یا مسئولان نظام گرفتار تردید شوند.
غلامی تصریح کرد: البته عده ای جانانه وارد میدان شده اند و با متانت روشن کرده اند پیری جمعیت یک چالش است و آمار و ارقام علمی این مورد را تایید می کند.

منبع: