استنشاق هوای آلوده در حاملگی خطر ابتلای کودک به آسم را زیاد می کند

به گزارش فست فود باز نتیجه یک مطالعه نشان می دهد،  زنان حاملگی که در معرض سطوح بالایی از آلودگی هوا قرار دارند، خطر ابتلای کودکان آنها به آسم بیشتر است.
به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشکده پزشکی «مونت سینای» در نیویورک در این مطالعه ۳۷۶ مادر و نوزادان آنها را مورد بررسی قرار دادند تا متوجه شوند که آیا قرار گرفتن در معرض ذرات بسیار ریز موجود در هوای آلوده در دوران حاملگی به نوزادان هم منتقل می شود.
آنها دریافتند که کمی بیشتر از ۱۸ درصد کودکان مادرانی که در دوران حاملگی در معرض آلودگی ذرات بسیار ریز هوا قرار دارند، به آسم مبتلا می شوند. در مقایسه، تنها هفت درصد از کودکان در ایالات متحده به آسم مبتلا هستند.
به گفته این محققان، این نخستین بار است که مبتلا شدن به آسم با قرار گرفتن در معرض این نوع آلودگی هوا در دوران قبل از تولد مرتبط شده است. آسم یک بیماری تنفسی است که تقریباً از هر ۱۲ نفر بزرگسال در انگلیس یک نفر به آن مبتلا است.
محققان «سرویس همگانی انگلیس» توضیح دادند که آسم یک بیماری شایع ریوی است که هر از گاهی مشکلات تنفسی بوجود می آورد. این بیماری همه سنین را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب از کودکی آغاز می شود. باآنکه امکان دارد برای نخستین بار در بزرگسالان هم بروز کند. این بیماری بر اثر تورم لوله های تنفسی که هوا را به داخل ریه ها منتقل و خارج می کنند، ایجاد می شود.
محققان در این مطالعه جدید، تصمیم گرفتند، بررسی نمایند که آیا آسم هم می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض آلودگی ذرات بسیار ریز هوا در رحم ایجاد شود.
آلودگی ذرات بسیار ریز، شامل ذراتی است که از متوسط عرض یک تار موی انسان کوچکتر هستند. مبحث نگران کننده این است که اندازه کوچک این ذارت سبب می شود آنها به عمق ریه ها نفوذ کنند و حتی وارد جریان خون شوند.
زنانی که در مجاورت خیابان های اصلی با تراکم ترافیک بالا زندگی می کنند، بیشتر در معرض این ذرات ریز قرار می گیرند. محققان سپس سه سال بعد مادران شرکت کننده در این مطالعه را مورد پیگیری قرار دادند تا دریابند آیا فرزندان آنها به آسم مبتلا شده اند یا خیر.
نتایج نشان داد که کمی بیشتر از ۱۸ درصد کودکان متولد شده از مادرانی که به شدت در معرض آلودگی ذرات ریز هوا قرار دارند، به آسم مبتلا می شوند. در مقایسه، تنها هفت درصد از کودکان در آمریکا به آسم مبتلا هستند.
محققان با تحقیق بیشتر متوجه شدند که نوزادان دختر کمی بیشتر از پسران به آسم مبتلا می شوند. در حالیکه دلیل این یافته ها معلوم نیست اما محققان حدس می زنند که آلودگی هوا امکان دارد سیستم خاص نظارتی بدن مانند عملکرد غدد درون ریز و سیستم ایمنی را تغییر دهد.

About Author