كارایی ۱۰۰ درصدی واكسن مدرنا روی افراد ۱۲ تا ۱۸ ساله

نتایج یک آزمایش بالینی جدید نشان داده است که واکسن کرونای شرکت داروسازی «مُدرنا» روی نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله موثر است و هیچ مشکل ایمنی جدید یا عمده ای ایجاد نمی نماید.
به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، شرکت مُدرنا که واکسن آن برای بزرگسالان ۱۸ سال به بالا مجاز است، اعلام نمود که یافته های این مطالعه در رابطه با کارایی این واکسن روی نوجوانان را اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد ماه) برای تأیید مجوز استفاده اضطراری به سازمان غذا و داروی آمریکا و دیگر تنظیم کننده ها ارائه می دهد.
محققان در این مطالعه واکسن کرونای مدرنا را روی ۳ هزار و ۷۳۲ نوجوان ۱۲ تا ۱۸ ساله ارزیابی کردند؛ دو سوم این افراد واکسن کرونا و یک سوم آنها دارونما دریافت نمودند. هدف اصلی تولید یک واکنش ایمنی برابر با میزانی بود که در آزمایش فاز ۳ این واکسن در بزرگسالان مشاهده شد؛ آزمایش فاز ۳ واکسن کرونای مدرنا بر روی بزرگسالان نشان داد که این واکسن به میزان ۹۴.۱ درصد در جلوگیری از کووید-۱۹ موثر بود.
هیچ کودک واکسینه شده دو هفته بعد ازتزریق دوز دوم به علایم کووید-۱۹ مبتلا نشد این در حالیست که در گروه دارونما، چهار نفر به عفونت خفیف مبتلا شدند. داده های این آزمایش نشان داد که این واکسن دو هفته پس تزریق نخستین دوز، ۹۳ درصد موثر بود.
هیچ یک از نوجوانانی که واکسن مدرنا تزریق کرده بودند در بیمارستان بستری نشدند و به سبب آلودگی به این ویروس جان خودرا از دست ندادند. در مجموع هیچ نوع نگرانی در مورد بی خطری تزریق این واکسن در این گروه از نوجوانان مشاهده نشد. شایعترین عوارض جانبی پس از تزریق دوز دوم این واکسن سردرد، خستگی، بدن درد و لرز بود.
شرکت مدرنا اعلام نمود که هنوز درحال جمع آوری اطلاعات ایمنی است. کلیه شرکت کنندگان در مطالعه ۱۲ هفته بعد از تزریق دوز دوم خود تحت کنترل قرار می گیرند تا حفاظت و ایمنی طولانی مدت این واکسن تعیین شود.
سخنگوی مدرنا اعلام نمود که داده های کامل این مطالعه بعد از انتشار در یک مجله معتبر منتشر خواهد شد. این شرکت هم اکنون واکسن خودرا در کودکان ۶ ماهه آزمایش می کند.
کانادا تزریق واکسن فایزر را برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله پیش از آمریکا تأیید کرده بود.
بیشتر کودکان مبتلا به کووید-۱۹ فقط علایم خفیف دارند یا کلا هیچ علائمی ندارند. با این وجود کودکان همچنان در معرض خطر جدی مبتلاشدن به این بیماری قرار دارند و می توانند ویروس را گسترش دهند. واکسیناسیون گسترده کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله می تواند به مدارس و اردوگاه های تابستانی آمریکا اجازه دهد تا اقدامات ماسک زدن و فاصله گیری اجتماعی را کمتر کند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی اصرار کرد که بااینکه واژه همه گیر (pandemic) به سبب حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند. این ویروس هم اکنون در خیلی از کشورها شیوع دارد.