زیرساخت هایی كه در خراسان جنوبی به كمك درمان كرونا آمد

توسعه و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی خراسان جنوبی در سالهای اخیر سبب شد در چهار موج کرونا برای بستری و درمان بیماران در این استان کمبود تخت های عادی و ویژه وجود نداشته باشد و در یک سال قبل هم تجهیز بیمارستان ها ادامه یافت.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا جنوب خراسان بزرگ و پس از تاسیس استان خراسان جنوبی به لحاظ زیرساخت های بهداشتی و درمانی کم برخوردار بوده بطوریکه تا چند سال قبل مردم شهرستان های مختلف استان برای خیلی از امور تشخیصی و درمانی بناچار باید به بیرجند یا استانهای همجوار می رفتند.
مراکز اورژانس تا بخش های درمانی از تخت های استاندارد و امکانات تشخیصی لازم برخوردار نبود و بیماران همواره نسبت به نحوه خدمات دهی اعتراض داشتند.
بدون تردید یکی از اقدامات شاخص و ماندگار دولت های یازدهم و دوازدهم ارتقای شاخصهای کمی و کیفی حوزه بهداشت و درمان بخصوص در مناطق کمتر برخوردار مانند خراسان جنوبی بوده که در هشت سال قبل با راه اندازی مراکز بهداشتی و درمانی و خرید تجهیزات لازم زمینه افزایش دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت و رضایت مندی عمومی را فراهم نموده است.
اگرچه افزایش کمی و کیفی خدمات درمانی در همه دوران ها و برای عموم مردم کاربرد دارد اما زیرساخت هایی که در حوزه سلامت خراسان جنوبی فراهم گردید از اسفند ۹۸ با شیوع ویروس کرونا نمود عینی و بیشتری پیدا کرد.
کرونا بعنوان ویروس همه گیر که تابحال چهار خیز نفس گیر داشته به مراتب اهمیت وجود تجهیزات بیمارستانی و پزشکی را دوچندان کرد و به قول پزشکان متخصص و پرستاران اگر بیمارستان های جدید، تخت ها و وسایل تشخیصی وجود نداشت در ماه های اولیه شیوع بیماری با صدمه ها و تلفات به مراتب بیشتری روبه رو می شدیم.
مدیریت بحران در حوزه درمان در طول این مدت خویش را نشان داد و تلنگری برای روزهایی شد که امکان دارد باز هم تجربه نماییم ازاین رو عدالت درمانی در کنار توجه به تربیت نیروی انسانی مجرب و وجود تجهیزات مورد نیاز محقق می شود و بهداشت و درمان در خراسان جنوبی روند رو به رشدی را دراین زمینه دنبال می کند.
استان خراسان جنوبی در یک سال و نیم گذشته هم مورد توجه ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت و علاوه بر کمک به تأمین اعتبارات و تجهیزات لازم بارها شاهد سفر وزیر و معاونان و مدیران این وزارت خانه در حوزه های مختلف به استان بودیم.
۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی خراسان جنوبی آذر ۹۹ در چارچوب یازدهمین آیین پویش ملی «ره سلامت» با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این استان به بهره برداری رسید و افتخار دیگری در شرایط تحریم و کرونا به ثبت رسید.
علاوه بر افتتاح ۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی این استان در مسافرت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بیرجند که در موج سوم کرونا بود، اعلام گردید ۶۰ پروژه عمرانی دیگر با ۴۳ هزار متر مربع زیربنا در دست اجرا است و تا آخر دولت به بهره برداری می رسد.
نکته دیگر درباره گسترش زیرساخت های سلامت در استان مرزی و پهناور خراسان جنوبی این که این خدمات در سرتاسر استان توزیع شده است و اغلب شهرستان های خراسان جنوبی از افتتاح رسمی پروژه های ساختمانی و تجهیزاتی بهره مند شده اند.
تعداد بیمارستان های استان خراسان جنوبی از هشت مورد در سال ۹۲ به ۱۴ بیمارستان هم اکنون رسیده و تخت های بیمارستانی درحال افزایش است که ثمرات آن در حوزه های مختلف بخصوص درمان بیماران کرونایی مشهود بوده است.
تخت های بیمارستانی که به داد مردم رسید
افزایش تخت های بیمارستانی و آی سی یو در هشت سال قبل یکی از اقدامات شاخص حوزه سلامت در خراسان جنوبی بوده است که به تعبیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این بحران کرونا به داد مردم رسید.
محمد دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: تعداد تخت های بیمارستانی فعال در استان از ۷۵۵ تخت در سال ۹۲ به بیشتر از هزار و ۲۰۸ تخت امسال رسیده و هنوز درحال افزایش است.
وی اضافه کرد: نخستین بیمار کرونایی استان دوم اسفند ۹۸ در بیمارستان بستری شد و ۱۴ اسفند ماه آزمایشگاه ویروس شناسی استان را راه اندازی کردیم که با تایید انستیتو پاستور نمونه گیری از ۳۰ مورد شروع شد و آبان سال گذشته تا ۵۰۰ مورد به صورت حدودا شبانه روزی افزایش یافت.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: البته با شروع بیماری کووید ۱۹ و در بهمن ۹۸ که هشدارها در رابطه با شیوع ویروس کرونا آغاز شد، تمهیدات لازم را در تمامی شهرستان ها و ۱۴ بیمارستان زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی فراهم کردیم.
وی اظهار داشت: در طول این مدت ۴۴۱ تخت بیمارستانی عادی و ۶۴ تخت ویژه در همه بیمارستان ها آماده شد همینطور چهار بیمارستان در شهرستان های بیرجند با ۱۸۳ تخت و در شهرستان های فردوس، قاینات و طبس با ۳۴۹ تخت بعنوان بیمارستان مرجع اصلی آماده شد.
دهقانی با اعلان اینکه در حوزه بهداشت هم ۱۵ مرکز کووید ۱۹ در استان طراحی شد اظهار داشت: ۱۰۳ مرکز جامع سلامت، ۷۱ پایگاه و ۳۱۴ خانه بهداشت در جهت مبارزه با کرونا در استان عرضه خدمت کردند.
وی اشاره کرد: بیماران مبتلا به ویروس کرونا ۱۴۱ نفر در اسفند ۹۸ بودند که این تعداد در آبان سال بعد و در اوج خیز سوم کرونا به بیشتر از ۶ هزار و ۳۸۲ نفر رسید که اگر زیرساخت های لازم از قبل فراهم نشده بود، با مشکلات جدی برای پذیرش بیماران روبه رو می شدیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: ۲ اورژانس هوایی در بیرجند و طبس داریم که پهنه وسیعی را پوشش می دهند، همینطور ۷۹ پایگاه اورژانس داریم که در وسعت زیاد استان درحال خدمت رسانی هستند.
وی بیان نمود: تنها شهرستانی که ساختمان مناسبی برای بیمارستان نداریم، زیرکوه است که حالا در درمانگاه و با سه نفر متخصص خدمات عرضه می شود و این شهرستان ۴۲ هزار نفر جمعیت دارد که امیدواریم بیمارستان شهرستان مرزی زیرکوه در آینده نزدیک ساخته شود.
دهقانی از ۶۰ پروژه عمرانی در دست اجرا با ۴۳ هزار متر مربع زیربنا اطلاع داد و اظهار داشت: خیلی از این پروژه ها تا آخر دولت قابلیت بهره برداری را دارد.
وی افزود: ۱۲ مرکز جامع سلامت استان خدمات شبانه روزی عرضه می دهند و اعتبارات استانی ۶۵ درصد بالا رفته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: با بهره برداری از پروژه های عمرانی در سال قبل ۱۴ هزار و ۴۹۰ متر مربع با اعتبار ۱۱۲ میلیارد تومان به زیربنای مراکز بهداشتی و درمانی استان اضافه گردید که ۱۰ میلیارد تومان کمک خیرین بوده است.

تامین تجهیزات پزشکی و بیمارستانی
علاوه بر اجرا و بهره برداری از پروژه های ساختمانی، تأمین تجهیزات لازم برای بیمارستان ها و مراکز درمانی اقدام شاخص دیگری بوده که با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک سال گذشته انجام شده است.
استاندار خراسان جنوبی بهمن سال قبل اظهار داشت: امروز شاهد می باشیم که در دوره یک ساله شیوع ویروس کرونا و شرایط تحریم حدود ۷۰ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی وارد این استان شده است.
حمید ملانوری در آیین تجلیل از شهدای مدافع سلامت خراسان جنوبی که همزمان با پنجمین روز دهه فجر برگزار شد، اضافه کرد: دهه فجر سال جاری هم حدود هشت میلیارد تومان تجهیزات به استان آمده و همه اینها زیر فشارها و تحریم اقتصادی تأمین شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.
وی گفت: روزهای نخست شیوع ویروس کرونا نگران دستگاه اکسیژن ساز و تأمین ماسک و مواد ضدعفونی بودیم که امروز این نگرانی با همکاری سریع مردم، دولت، دستگاه های اجرایی، بنگاه های اقتصادی و نهادها رفع شده است.
تامین دستگاه های سی تی اسکن یکی از این اقدامات بوده است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این زمینه اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته در یک سال قبل دستگاه سی تی اسکن برای بیمارستان های شهید چمران فردوس، مصطفی خمینی طبس، شهید آتشدست نهبندان و بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند تأمین شده که با توانایی تصویربرداری رزولوشن بالا از ریه جزو دستگاه های مهم و حیاتی در تشخیص بیماران کرونا است.
دهقانی اضافه کرد: همینطور گرفتار مشکل تأمین اکسیژن شده بودیم که با تأمین دستگاه های اکسیژن ساز برای بیمارستان های استان این مشکل تا حدود زیادی رفع شد.
وی بیان نمود: هفت دستگاه آمبولانس جدید تحویل استان شده و طرح توسعه اوررژانس شفا بشرویه هم آماده بهره برداری است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: هم اکنون ۱۴ بیمارستان، هزار و ۴۵۶ تخت ثابت، ۹ دانشکده، ۵۹ کد رشته، سه هزار و ۷۳۰ دانشجو، ۳۰۰ عضو هیات علمی و ۲۴ رشته در تحصیلات تکمیلی زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هستند.
افزایش کادر درمان در دوران کرونا
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم تأمین نیروی انسانی مورد نیاز برای درمان بیماران کرونایی را از اقدامات انجام شده در یک سال قبل عنوان نمود و اظهار داشت: از آغاز شیوع ویروس کرونا تابحال ۱۶۰ پرستار به مجموعه کادر درمان بیمارستان های خراسان جنوبی اضافه شدند بطوریکه هم اکنون هیچ نیروی منتظر طرح پرستاری در استان وجود ندارد.
جلال احمدی اضافه کرد: ۱۱۰ پرستار تمدید طرح، ۱۸ نفر استخدام پیمانی و ۳۰ کمک پرستار مشغول عرضه خدمت در بیمارستان ها شده اند.
وی اظهار داشت: در حوزه پزشک و نیروی پرستار در خراسان جنوبی کمبود نسبی احساس می شود چونکه فقط متخصصان داخلی و عفونی در بخش های کرونایی فعالیت می نمایند و با این که برخی از این پزشکان بیماری زمینه ای دارند اما در روند درمان بیماران هیچ کوتاهی صورت نگرفته است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ۱۶ ماه از شیوع ویروس کرونا می گذرد و کادر درمان در چهار موج بیماری که پشت سر گذاشته ایم و با توجه به این که تعداد کادر درمان مطلوب نمی باشد همچنان پای کار هستند.
وی به اقدامات انجام شده برای تجهیز بیمارستان های استان در یک سال قبل اشاره نمود و اضافه کرد: حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در طول این مدت لوازم و تجهیزات بیمارستانی خریداری و تحویل بیمارستان های خراسان جنوبی شده است که ۱۰ درصد را دانشگاه علوم پزشکی هزینه کرده و بقیه به صورت مجانی از وزارت خانه دریافت شد.
احمدی بیان نمود: ۳۵۷ تخت عادی و ۹۴ تخت ویژه را به بیماران کرونایی اختصاص داده ایم و این ظرفیت وجود دارد که اگر تعداد بیماران افزایش یابد تعداد تخت ها را بیشتر نماییم بنابراین در چهار موج کرونا گرفتار کمبود تخت نشدیم.
وی اظهار داشت: در موج های قبلی مجبور شدیم از بیمارستان های دیگر به سبب کمبود اکسیژن کمک بگیریم و با تلاش هایی که انجام شد، به جز شهرستان سرایان که بزودی دستگاه آن نصب می شود همه بیمارستان های ما اکسیژن ساز دارند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: ظرفیت اکسیژن بیمارستان ها تقویت و سبب شد مجبور نشویم بیمارستان های دیگر را به درمان بیماران کرونایی اختصاص دهیم و مردم با خیال آسوده برای درمان خود رجوع کنند.
وی بیان نمود: تجهیزاتی همچون پنج دستگاه سی تی اسکن پیشرفته برای بیمارستان های استان در یک سال خریداری شد و تعداد دستگاه های سی تی اسکن در استان به هفت مورد رسید که برای درمان و تشخیص بیماری کووید ۱۹ نقش ویژه ای دارد.
احمدی اظهار داشت: همینطور دستگاه های دیگر مثل سونوگرافی و ونتیلاتور خریداری و در بیمارستان ها توزیع شد و ظرفیت تخت های آی سی یو خیلی خوب افزایش یافت که سبب شد در پیک چهارم گرفتار کمبود تخت ویژه برای بیماران نشویم.

چهار سفر وزیر و معاون وزیر بهداشت به خراسان جنوبی
اما در ادامه این گزارش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند سفر مسئولان عالی وزارت بهداشت در یک سال گذشته را نشانه توجه ویژه به حوزه بهداشت و درمان این استان دانست و اظهار داشت: از آغاز شیوع ویروس کرونا تابحال یک نوبت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سه بار معاون درمان وزیر بهداشت از مراکز درمانی استان بازدید و از نزدیک روند درمان بیماران کرونایی را بررسی کردند که مطابق تایید معاونت درمان وزارت متبوع، استان خراسان جنوبی در مدیریت بیماری کرونا موفق عمل کرده است.
کامبیز مهدی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: از آغاز شیوع ویروس کرونا هیچ زمان با کمبود تخت بیمارستان مواجه نشدیم و همه بیماران خدمات مورد نیاز را در بیمارستان و بدون تاخیر دریافت نمودند.
وی گفت: همینطور در اوج خیزهای بیماری باز هم خدمات معمول در بیمارستان ها تعطیل نشد و برخلاف برخی مناطق کشور که برای بستری و درمان بیماران کرونایی مجبور به لغو سایر خدمات بودند در این استان تمامی خدمات در بیمارستان ها و مراکز درمانی به روال قبل ادامه یافت.
وی از تجهیز ۱۰۰ میلیارد تومانی مراکز درمانی استان در طول این مدت اطلاع داد و اظهار داشت: سهم استانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان بوده و بقیه مبالغ با پیگیری های انجام شده به صورت مجانی از وزارت خانه تأمین شده است.
رییس مرکز بهداشت استان خراسان جنوبی بیان نمود: از آغاز شیوع ویروس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ستاد در ارتباط با پیشگیری و کنترل بیماری تشکیل شد و به صورت مداوم وضعیت بیماری در سطح استان مدیریت شده است.
وی اظهار داشت: آماده سازی و تجهیز پنج بیمارستان استان بعنوان بیمارستان مرجع اصلی کرونا شامل بیمارستان های ولی عصر (عج) بیرجند، شهدای قاین، شهید مصطفی خمینی طبس، حضرت رسول (ص) فردوس و شهید آتشدست نهبندان از مهم ترین اقداماتی بود که در تجهیز بیمارستان های استان صورت گرفت.
مهدی زاده راه اندازی آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه در کمتر از ۱۰ روز، افزایش پنج دستگاه سی تی اسکن به مراکز درمانی استان (بیمارستان های ولی عصر بیرجند، شهید مصطفی خمینی طبس، شهید چمران فردوس، شهدای قاین و شهید آتشدست نهبندان) و افزایش ۱۰ دستگاه اکو سونو به مراکز درمانی استان را از دیگر اقدامات بیان کرد.
وی گفت: ظرفیت دستگاه های اکسیژن ساز مراکز درمانی استان در طول این مدت ۲.۵ برابر شد که پیش از کرونا سه هزار و ۷۹۰ لیتر بر دقیقه و هم اکنون هفت هزار و ۵۹۰ لیتر بر دقیقه است.
وی از افزایش ۶۰ تخت ویژه آی سی یو در مراکز درمانی کل استان از آغاز شیوع ویروس کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: اختصاص ۸۶ تخت ویژه و ۳۶ تخت عادی به بیماران کرونا مثبت در مراکز درمانی استان از دیگر اقدامات بوده است.
اولین مورد مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی اوایل اسفند ۹۸ به دنبال همه گیری جهانی ویروس کرونا اعلام گردید و بعد از گذر خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و تیر ۹۹، روند بیماری بار دیگر در مهر سال قبل صعودی شد که این روند تا آبان و آذر ماه ادامه یافت بطوریکه آمار مبتلایان روزانه (۲۴ ساعت) سه رقمی و فوتی های کرونا در این استان دورقمی شد.
نمودار شناسایی بیماران مبتلا به کرونا و بستری بیماران کرونایی در موج چهارم کرونا از اوایل هفته دوم فروردین سال جاری در خراسان جنوبی صعودی شد بطوریکه اواخر فروردین ماه هفت شهرستان این استان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) قرار گرفت.
براساس آخرین رنگ بندی شهرستان ها از هشتم خرداد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد، تعداد مناطق نارنجی خراسان جنوبی نسبت به هفته قبل کاهش پیدا کرد و به چهار شهرستان رسید.
بر این اساس شهرستان های بیرجند، قاینات، فردوس و بشرویه در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان های طبس، نهبندان، سربیشه، زیرکوه، درمیان، خوسف و سرایان در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند.
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی را تحت پوشش دارد.

منبع: