رئیس دانشگاه علوم پزشكی قم: ۴۲ بیمار مبتلا به كرونا در قم بدحال هستند

به گزارش فست فود باز ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: هم اکنون ۴۲ بیمار مبتلا به ویروس کرونا که در بیمارستان های این استان بستری هستند، بدحال می باشند.
به گزارش عصر دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر با اشاره به آخرین وضعیت کووید۱۹ در قم، اضافه کرد: در ۲۴ ساعت منتهی به دهم خردادماه ۱۴۰۰، ۴۷ بیمار با علایم مبتلاشدن به کرونا در این استان پذیرش شده اند.
وی افزود: از این تعداد ۳۷ نفر بستری شده و ۴۹ نفر از بیمارانی که در هفته های گذشته در بیمارستان بستری شده بودند، نیز ترخیص شده اند.
به گفته وی، در ۲۴ ساعت منتهی به دهم خردادماه ۱۴۰۰، ۲ بیمار کرونا مثبت در استان قم جان خودرا از دست داده اند.
قدیر بیان کرد: هم اکنون کل بیماران بستری در بیمارستان، ۱۸۴ نفر است که حال ۴۲ نفر وخیم است.
وی اضافه کرد: در ۲۴ ساعت منتهی به دهم خردادماه ۱۴۰۰، ۶۵۳ تست کرونا از شهروندان گرفته شده که جواب ۱۲۳ مورد مثبت بوده است.
وی اشاره کرد: تا حالا ۴۶ هزار و ۹۵ دوز واکسن کرونا به شهروندان استان قم تزریق شده است.
استان قم که از ۱۸ فروردین ماه امسال در وضعیت قرمز کرونائی قرار گرفته بود، از ۱۴ اردیبهشت ماه جاری وارد شرایط نارنجی شد.
ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند./

منبع: