شهریاری در نامه ای به روحانی مطرح کرد؛ بانک مرکزی هر چه سریعتر به دارو و تجهیزات مصرفی ارز تخصیص دهد

فست فود باز: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهوری با ابراز نگرانی از شنیدن زمزمه هایی در خصوص عدم تخصیص ارز و حذف آن از دارو و تجهیزات مصرفی اصرار کرد که بانک مرکزی در اجرای قانون بودجه سال جاری با قید فوریت نسبت به تخصیص ارز برای این مهم اقدام نموده و از مخاطرات احتمالی آن پیشگیری کند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، متن نامه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری به شرح زیر است:
«جناب آقای دکتر روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
همانگونه که استحضار دارید در جریان بررسی لایحه بودجه برخی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به دنبال حذف ارز دارو و کالاهای اساسی مبتنی بر شواهد علمی بودند، در این راه باتوجه به اهمیت و حساسیت دسترسی مردم به دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی، این کمیسیون، تمامی تلاش خویش را معطوف به اقناع بخش قابل توجهی از نمایندگان طیف اقتصادی مجلس نمود و در این راستا ضمن برگزاری جلسات گوناگون با کارشناسان، صاحب نظران، متخصصان و مسئولان وزارت بهداشت و نیز تولید کنندگان و وارد کنندگان دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی نهایت توانست نظر اکثریت نمایندگان محترم مجلس را مبتنی بر استمرار تخصیص ارز ترجیحی و عنداللزوم حذف تدریجی آن برمبنای شرایط مندرج در قانون بودجه کل کشور ۱۴۰۰ جلب نماید. در همین راستا معاون اول محترم جنابعالی نیز طی نامه ای مراتب نگرانی دولت را از ممنوعیت تخصیص ارز ترجیحی در مصوبه احتمالی مجلس محترم به استحضار مقام معظم رهبری رساند.
اینک باتوجه به کوشش های صورت گرفته و اقبال نمایندگان محترم، این مساله در جزء (۳) بند (ب) تبصره ۱ قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور به خوبی تدبیر شده است لیکن متاسفانه بتازگی زمزمه های جدیدی در خصوص عدم تخصیص ارز و حذف آن از دارو و تجهیزات مصرفی به گوش می رسد که عملکرد دو ماهه دولت محترم و سهل انگاری بانک مرکزی در تخصیص ارز بر نگرانی های موجود افزوده است.
قدر متیقن تایید می فرمایید استمرار وضع موجود و عدم تخصیص ارز به بخش دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی بدون تردید مشکلات جدی را فراروی مردم عزیز خصوصاً بیماران و خصوصا بیماران صعب العلاج، خاص و نادر ایجاد خواهد نمود و تبعات اجتماعی جدی را به همراه خواهد داشت.
بدین جهت انتظار دارد اکیدا دستور فرمایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجرای قانون بودجه سال جاری با قید فوریت نسبت به تخصیص ارز برای این مهم اقدام نموده و از مخاطرات احتمالی آن پیشگیری نماید. بدیهی است کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی این امر را بعنوان دغدغه ملی مستمرا رصد نموده و امید است دولت محترم در انجام این مهم تسریع لازم را معمول نماید.»

منبع:

About Author