خاكستر مرگ نتیجه تجارت بدون تحریم

فست فود باز: سیگار، قلیان و مواد دخانی حدود ۱۰ درصد جمعیت ایران را معتاد کرده و جمع زیادی از خانواده این افراد را در معرض خطر انواع بیماریها قرار داده، ماده ای بیماری زا که حدودا همه دستگاه های بدن را گرفتار لطمه می کند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، برمبنای اعلام وزارت بهداشت، حدود هشت میلیون نفر در ایران سیگار و مواد دخانی مصرف می کنند، سالانه حدود ۵۵ میلیون نخ سیگار در ایران دود می شود و مصرف این مواد بیماری زا در میان زنان و دختران جوان به سرعت رو به افزایش است.
علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته است: کرونا در یکسال ونیم گذشته ۳.۵ میلیون انسان را در دنیا کشته اما دخانیات سالانه هشت میلیون انسان را در جهان به کام مرگ فرو می برد.
سیگار حدودا همه دستگاه های بدن را گرفتار لطمه می کند، دکتر کامران آزما متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می گوید: سیگار عامل مهم بیماریهای مفصلی است.
وی می افزاید: روماتوئید ارتریت از دسته بیماریهای خود ایمنی است که تخریب مفاصل را در پی دارد و با شیوع یک درصد جز شایع ترین بیماریهای التهابی است. خیلی از افراد مبتلا به روماتوئید ارتریت از این مساله که سیگار عامل تشدید علائم آنهاست آگاهی ندارند. اگر روماتیسم دارید یا در خانواده ای زندگی می کنید که بستگان درجه یک شما روماتیسم مفصلی دارند و در عین حال سیگار می کشید حتما در جهت ترک آن بکوشید دلیلهای مختلفی برای این سفارش وجود دارد.
به گفته دکتر آزما، در بروز روماتوئید آرتریت عوامل ژنتیکی و محیطی مختلفی نقش دارند. سیگار یکی از با اهمیت ترین عوامل محیطی است که زمینه بروز بیماری را در کسانی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند فراهم می آورد. میزان شیوع روماتیسم در مردان سیگاری دو برابر و در زنان ۱.۵ برابر افراد غیرسیگاری است.
این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می افزاید: احتمال بروز روماتیسم در افرادی که مدت ها و سنگین سیگار می کشند بیشتر است. بدین سبب تاثیر سیگار وابسته به دوز و مدت مصرف است. در افرادی که فاکتور خونی روماتیسمی مثبت دارند ریسک خطر بالاتر است. مکانیسم این مشکل کاملا معین نیست اما احیانا به سبب تاثیر سیگار بر سیستم ایمنی و بعنوان شروع کننده پروسه التهابی باشد.
وی می گوید: علاوه بر احتمال بروز علایم بیماری در افراد سیگاری مبتلا به روماتوئید آرتریت شدیدتر و فعال تر است. این افراد مفاصل متورم تر، دردناک تر و خشک تری دارند و احتمال علائم خارج مفصلی نظیر التهاب در پرده های جنب ریه، قلب یا التهاب در اعصاب محیطی هم در آنها بیشتر از افراد غیر سیگاری است و به سبب این که خطر بیماریهای قلبی در این افراد بیشتر است. خطر مرگ و میر هم بالاتر بوده و در این خصوص باید اظهار داشت که توقف مصرف سیگار در طولانی مدت احتمال مرگ و میر آنها را می کاهد.
دکتر آزما ادامه می دهد: سیگار اثرات برخی از داروهای مصرفی را می کاهد و احتمال خاموش شدن بیماری روماتیسم را کمتر می کند. همین طور بیماران مبتلا به روماتیسم در خطر کاهش قدرت و انعطاف پذیری و اتروفی غضلات هستند. بروز این مشکلات در سیگاری ها محتمل تر است. مجموع این عوامل همراه با کاهش تحمل قلبی عروقی بر قابلیت ها و عملکرد آنها موثر است.
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می گوید: لطمه های ورزشی همچون لطمه به مفاصل، عضلات، تاندون ها و رگ به رگ شدن نیز در افراد سیگاری بیشتر است. لطمه های ورزشی در ورزشکاران نسبتا شایع است. لطمه به مفاصل، عضلات و تاندون ها به سبب کشیدگی، رگ به رگ شدن و پارگی جزو شایعترین این لطمه هاست که دلیلهای مختلفی دارد و مصرف سیگار یکی از با اهمیت ترین عوامل تشدید این عوارض است.
وی ادامه می دهد: سیگاری ها به سبب کاهش عملکرد ریه در حین ورزش زودتر نفس کم می آورند و به سبب تاثیر سیگار بر عروق و اسپاسم و تنگی آن اکسیژن رسانی به عضلات آنها هم کمتر است. اینها و همین طور کاهش دقت در تمرینات شانس صدمات ورزشی را بالا می برد.
آزما می افزاید: بررسی های مختلف این احتمال را ۱.۵ تا دو برابر افراد غیر سیگاری برآورد می کنند. مردان نسبت به زنان در معرض لطمه بیشتری هستند. این صدمات شامل کشیدگی ها، شکستگی ها و التهاب در تاندون هاست، همین طور سموم زیادی که در سیگار هست بر فرایندهای ترمیمی لیگامان های لطمه دیده، استخوان های شکسته و زخم ها اثرات منفی دارد و پروسه ترمیم را به تاخیر می اندازد.
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می گوید: سیگار بعنوان یک عامل خطر با شدت متوسط برای لطمه های ناشی از ورزش است و اثرات آن ممکنست ماهها پس از قطع مصرف سیگار باقی بماند. کسانی که بدن آماده تری دارند احتمال لطمه های ورزش در آنها کمتر است ولی این مورد درباره سیگاری ها صادق نیست یعنی آمادگی جسمانی در افراد سیگاری اثر محافظتی خودرا در پیش گیری از لطمه های ورزشی از دست می دهد.
وی می افزاید: نکته دوم دردهای عضلانی به دنبال ورزش است. در افراد سیگاری ورود دی اکسید کربن و سموم مانع رسیدن اکسیژن کافی به عضلات شده و به سبب افزایش اسید لاکتیک خستگی، درد و کوفتگی به دنبال فعالیت فیزیکی را بیشتر تجربه می کنند.
آزما می گوید: سیگاری ها کمتر از فواید جسمانی ورزش برخوردار می شوند و قدرت عضلانی و انعطاف پذیری آنها کمتر است و به سبب این که حین فعالیت فیزیکی اکسیژن کمتری به بدن آنها می رسد، تحمل فیزیکی پایینی داشته و از نظر بدنی کارایی کمتری دارند.
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ادامه می دهد: ترک سیگار می تواند طی چندین هفته تا چندین ماه این اثرات ناخواسته را بکاهد. اگر فردی قصد ترک سیگار داشته باشد، در کنار روش های ترک سیگار ورزش کمک کننده است، در این مورد رعایت بیشتر نکاتی همچون گرم کردن و سرد کردن بدن و انتخاب ورزش با روش درست را سفارش می نماییم. ورزش علائم ناشی از ترک سیگار را می کاهد و فرد بهتر می تواند بر وابستگی فیزیکی و روانی آن غلبه کند. تحقیقات نشان می دهد که ورزش های هوازی با شدت متوسط احساس نیاز به مصرف سیگار را می کاهد و این کاهش نیاز به مصرف تا ۵۰ دقیقه پس از ورزش وجود دارد.
علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گردش مالی ۲۵ هزار میلیارد تومانی صنعت دخانیات در ایران و زیان ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی آن به سیستم سلامت می گوید و هشدار می دهد که با وجود تحریم خیلی از کالاها و همچون داروها، سیگار تحت تحریم نیست و سیگارهای وارداتی و قاچاق و با قیمت ارزان در کشور در دسترس همگان است.
او می گوید: صنعت دخانیات ایران با گردش مالی سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان در ایران، ۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم و ۷۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان هزینه غیرمستقیم و سرجمع ۱۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه سلامتی به کشور تحمیل می کند.
وی می افزاید: از سال ۹۶ تا حالا رای دیوان عدالت اداری در خصوص ممنوعیت واردات تنباکو به کشور بر زمین مانده است و شاهدیم که مافیای دخانیات انواع تنباکوهای معسل و معطر که زیان های بسیار جدی به سلامت افراد تحمیل می کنند، را وارد کشور می کند. تنباکوهای معسل و معطر هفت هزار ماده شیمیایی، ۷۰ ماده سرطان زا و ۴۰۰ ماده سمی در خود دارند و تجارت این نوع مواد تجارت مرگ است.
معاون وزیر بهداشت درباره فعالیت شرکت های خارجی دخانیات در ایران می گوید: شرکت های کره ای، ژاپنی، انگلیسی و آمریکایی در ایران مشغول تولید مواد دخانی هستند. شرکت های کره ای با تحریم از ایران خارج شدند ولی شرکت تولید کننده مواد دخانی آنها در کشور فعال است. شرکت های آمریکایی در ایران اجازه فعالیت ندارند، ولی شرکت B.A.T با همکاری انگلیسی ها بصورت مشترک در ایران مواد دخانی تولید می کنند. شرکت ژاپنی G.P.I در ایران وینستون تولید می کند.
وی می افزاید: در فیلم ها و سریال ها با وجود ممنوعیت تبلیغ مصرف مواد دخانی این کار به آسانی انجام می شود و قهرمانان فیلم ها درحال تفکر، مطالعه، افسردگی و… سیگار می کشند.
رئیسی درباره راه های مبارزه با گسترش دخانیات می گوید: یکی از شناخته شده ترین راه های کاهش مصرف سیگار در کشورها ستاندن مالیات از تولید کنندگان است. اما در ایران از قیمت در کارخانه مالیات ستاندن می شود نه قیمت عرضه مواد دخانی. بعنوان مثال قیمت در کارخانه سیگار وینستون ۶۶۰ تومان است، قیمت روی جلد ۱۲ هزار تومان و قیمت فروش ۱۸ هزار تومان ولی از قیمت ۶۶۰ تومان درکارخانه مالیات می گیرند. مالیات سالیانه مواد دخانی برمبنای قیمت در کارخانه ۶ هزار میلیارد تومان است که در حقیقت باید ۱۸ هزار میلیارد تومان برمبنای قیمت فروش به مردم باشد.
وی فروش سیگار نخی به دانش آموزان و افراد زیر ۱۸ سال را غیرقانونی می داند و هشدار می دهد: دکه های فروش، مقابل مدارس به آسانی در همه جای کشور مبادرت به این کار غیرقانونی می کنند.

منبع: