رژیم غذایی مفید برای مبتلایان به صورتی بیماری التهابی روده

افراد مبتلا به بیماری گوارشی ˮکرونˮ اغلب به دنبال تغییر نوع مواد غذایی مصرفی بمنظور تسکین علایم خود هستند و الان مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای، بهترین کمک را به آنان می کند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، در این مطالعه متخصصان علوم تغذیه یکی از رژیم های غذایی رایج در بیماران مبتلا به بیماری کرون موسوم به رژیم غذایی کربوهیدرات (SCD) را با رژیم غذایی مدیترانه ای مقایسه کردند. گاهی اوقات پزشکان، رژیم غذایی مدیترانه ای را برای سلامت قلب و نه برای بیماریهای التهابی روده مانند کرون سفارش می کنند.
پژوهشگران آمریکایی دریافتند که هر دو رژیم غذایی علایم بیماری را حدودا بطور مساوی می کاهد اما در این مطالعه این نتیجه بدست آمد که سهولت بیشتر در رعایت رژیم مدیترانه ای ممکنست موجب شود که بیماران، آنرا ترجیح دهند.
بگفته پژوهشگران نکته منفی رژیم های غذایی کاملا کنترل شده این است که ممکنست بیماران به اندازه کافی کالری یا تنوع غذایی دریافت نکنند و در نتیجه رعایت رژیم غذایی آسان تر می تواند به آنان کمک نماید.
طبق اعلام مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده، بیماری کرون سیستم ایمنی بدن را درگیر می کند و با علایم شکمی مانند درد و اسهال و التهاب مزمن مشخص می شود.
در این بررسی ۱۹۱ بیمار حضور داشتند که هر یک از آنان برای مدت ۱۲ هفته یک نوع از این دو رژیم غذایی را رعایت کردند. رژیم های غذایی بر علایم بیماری آنان تاثیر گذاشته و در هفته دوازدهم، علایم بیماری در حدود ۴۲.۴ درصد از افرادی که رژیم غذایی کربوهیدرات را داشتند، بهبود پیدا کرده بود. این آمار در گروه دیگر ۴۰.۲ درصد بوده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از هلث دی نیوز، رژیم غذایی کربوهیدرات شامل گوشت های فرآوری نشده، میوه های تازه و سبزیجات غیر نشاسته ای است. همین طور مصرف برخی حبوبات، تمامی غلات، برخی شیرین کننده ها، میوه ها و سبزیجات کنسرو شده و برخی محصولات لبنی را محدود می کند.
رژیم غذایی مدیترانه ای نیز شامل مقدار کمی گوشت قرمز و فرآوری شده است و شامل میوه ها و سبزیجات تازه، خشکبار، ماهی، گوشت بدون چربی، غلات سبوس دار و مقدار کمی لبنیات است و از روغن زیتون بعنوان منبع اصلی چربی استفاده می شود.

About Author