۲۰ خردادماه و آخرین خبرهای كرونایی استان ها

به گزارش فست فود باز ایرنا- خبرهای کرونایی هم این روزها تحت تأثیر انتخابات ۲۸ خرداد قرار گرفته و دانشگاه های علوم پزشکی در استانهای مختلف از نامزدها و ستادهای آنها درخواست کرده اند تا برای پیشگیری از شیوع این ویروس از برگزاری تجمع در فضای بسته و راه اندازی کارناوال اجتناب کنند.
در این بین شیوه نامه ای هم از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه شده و در اختیار نامزدهای انتخاباتی قرار گرفته است، همچون موارد اشاره شده در شیوه نامه آن است که فعالیتهای تبلیغاتی در فضای مجازی پیگیری شود و اگر نامزدها هم قصد برگزاری یک تجمع دارند با حداقل نفرات از ۱۵ تا ۳۰ نفر با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و برای زمان محدود باشد.
در این رابطه سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه گفته است: با عنایت به وضعیت این شهرستان در زمینه شیوع ویروس کرونا و احتمال شیوع پیک بعدی، برگزاری هرگونه تجمع در فضای بسته و راه اندازی کارناوال برخلاف پروتکلهای بهداشتی ممنوع می باشد.
دکتر محمود کریمی عنوان کرد: به همان دلایلی که تابحال مجوز فعالیت رستوران و تالارها در ساوه صادر نشده است، برای تجمع های انتخاباتی نامزدها هم هیچ مجوزی نداریم و در صورت مشاهده برخورد قانونی خواهد شد.
وی یادآورشد: در روز رای گیری با بهره گیری از نرم افزار ماسک، وضعیت رای دهندگان کنترل می شود و اگر شخصی دارای علایم مثبت بود او را به منزل هدایت می کنند و با اعزام شعبه سیار دور از تجمع و در مقابل خانه خود، رای خواهد داد.
رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر هم از مردم خواسته است با عنایت به آغاز تبلیغات ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از امروز ۲۰ خرداد نامزدها مُر قانون را رعایت نمایند و برای حفظ سلامت مردم در مقابل ویروس کرونا به دستورالعمل های بهداشتی پایبند باشند.
محمدتقی ایرانی اعلام نمود: تبلیغات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر اساس فضای مجازی است و هر گونه برگزاری تجمع های انتخاباتی، سخنرانی در فضای سربسته و راه اندازی کارناول های تبلیغاتی خودرویی ممنوع می باشد.
در ادامه خبرهای کرونایی امروز خبری هم بشنوید از محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش که امروز در جریان سفر به سمنان اعلام نمود: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، تمامی مجامع بین المللی به سبب ناشناخته بودن این ویروس به تعطیلی مدارس سفارش می کردند اما امروز همان مجامع سفارش اکید به بازگشایی مدارس دارند چونکه دوربودن دانش آموزان از مدرسه صدمه هایی عمیق به دنبال دارد.
وی بر این مورد هم تصریح کرد که برای تسهیل فرآیند بازگشایی مدارس، درخواست در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون معلمان به ستاد مقابله با کرونا ارسال و با آن موافقت شد و بر همین اساس، واکسیناسیون معلمان در مرداد ماه انجام می شود.

وضعیت کرونا در استان ها
هر چند که چند روزی است آمار مبتلایان و فوتی های کرونا فروکش کرده اما نمی توان از خطرات پنهان بیماری کووید ۱۹ غافل شد چون که این ویروس منحوس همواره به دنبال راهی برای شیوع و ابتلای بیشتری از افراد است با این وجود مسئولان و کادر درمان همچنان پرکار در مقابل آن ایستاده اند در ادامه به وضعیت بعضی از استان ها اشاره می شود:
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: الان ۳۰۵ فرد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۷۴ نفر به سبب وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.
ابراهیم سلمانی اضافه کرد: از ۵۸۸ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا در شبانه روز گذشته در مراکز بهداشتی و درمانی استان بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی ۱۹۴ فرد جدید مبتلا به این ویروس در استان شناسایی شدند.
وی اضافه کرد که از این تعداد ۳۶ نفر در بیمارستان های استان بستری شدند و ۱۵۸ نفر هم در منزل دوره نقاهت خویش را سپری می کنند و در این زمان سه نفر هم بر اثر مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ در استان یزد جان خویش را از دست دادند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان هم گفت: با افزوده شدن ۴۴۶ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۴۰ هزار و ۲۵۸نفر رسید.
دکتر سیدمحمد هاشمی شهری با اعلان اینکه ۲۶۷ بیمار حاد تنفسی و ۱۵۱ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند اضافه کرد: با فوت هشت مورد جدید شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به یکهزار و ۳۸۸ نفر رسید.
وی اظهار داشت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان هم درحال افزایش است و این نوع از ویروس حدودا جایگزین نوع قبلی شده بطوریکه حدود ۸۰ درصد موارد مبتلا شدن در سطح استان را شامل می شود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز ضمن اشاره به مرگ پنج مبتلای دیگر به کرونا در استان در ۲۴ ساعت گذشته، اظهار داشت: با احتساب این تعداد، شمار فوتی های کرونا در هرمزگان به یک هزار و ۳۲۱ نفر رسید.
دکتر فاطمه نوروزیان عنوان کرد: وضعیت استان از نظر شیوع ویروس کرونا بحرانی بوده و در شبانه روز گذشته ۱۳۸ مبتلای دیگر در بیمارستان های هرمزگان بستری شدند و مجموع بستری ها به ۵۴۳ نفر رسید که از این شمار ۸۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند.
این مقام مسوول با اعلان اینکه هم اکنون تمام مناطق هرمزگان به شدت درگیر کرونا است، اضافه کرد: وضعیت شیوع و مبتلا شدن در شهرستان های بندرعباس، میناب، جاسک، بندرلنگه و قشم بسیار شدیدتر و نگران کننده تر است.
رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم ضمن اشاره به فوت هشت نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹، اظهار داشت: مجموع جانباختگان در این استان از آغاز انتشار کرونا تابحال به یک هزار و ۸۷۸ نفر رسید.
مهدی محمدی عنوان کرد: الان ۳۸۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند ضمن این که در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۷۲ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند.
وی خاطرنشان کرد: همینطور در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۷ نفر در مراکز درمانی استان بستری و ۸۰ بیمار هم پس از بهبودی از مراکز درمانی ترخیص شدند.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان پاوه در وضعیت قرمز و شهرستان های کرمانشاه، صحنه، اسلام آبادغرب، سرپل دهاب، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، گیلانغرب و جوانرود در وضعیت نارنجی و شهرستان های ثلاث باباجانی، قصرشیرین، دالاهو و روانسر هم در وضعیت زرد قرار دارند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان هم گفت که با فوت چهار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، آمار متوفیان استان از آغاز شیوع این ویروس تابحال به ۲ هزار و ۲۱۵ نفر رسید.
دکتر محمد طاهری اضافه کرد: همینطور ۱۶۷ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند که در مجموع بیماران بستری مثبت به ۱۷ هزار و ۷۲۸ و بیماران سرپایی مثبت به ۴۳ هزار و ۷۲۳ نفر رسید.
وی عنوان کرد: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان های این استان با علایم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶۲ مورد بود که ۶۸ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.
اکنون از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان شامل فامنین، اسدآباد و تویسرکان در وضعیت زرد و هفت شهرستان دیگر در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند.
از معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم این مطلب را بخوانید که اظهار داشت: ۲۳۹ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۱۸ هزار و ۳۸۷ نفر رسید.
دکتر مریم کوشکی اعلام نمود: بعد از گذشت چند ماه اولین روز بدون فوتی در این استان ثبت شده است و تابحال یکهزار و ۸۸۱ نفر به سبب مبتلا شدن به کرونا در این استان جان باختند.
وی بیان نمود: در زمان حاضر ۳۸۶ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان های استان بستری هستند.
براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا الان سه شهرستان لرستان در وضعیت زرد و هشت شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز هم امروز اعلام نمود که هشت بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان جان باختند و ۶۲ بیمار دیگر به تخت های بستری انتقال یافتند.
محمد فتحی اظهار داشت: حالا ۵۷۶ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند که در مجموع تابحال ۵۴ هزار و ۵۲۴ بیمار کووید ۱۹ در این استان بستری شده اند.
وی بیان داشت: با مرگ هشت بیمار کووید ۱۹ در البرز شمار کل جانباختگان این بیماری در این استان به چهارهزارو۱۴۰ نفر رسید.
اکنون پنج شهرستان تابعه البرز در وضعیت نارنجی و ۲ شهرستان دیگر زرد کرونایی هستند.
روند کاهشی شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل هم که طی چند روز گذشته در راه نزولی قرار گرفته، همچنان ادامه دارد به صورتی که شاخص بستری و فوتی کرونا در این استان به میانگین زمستان سال قبل رسیده است.
بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، شمار مبتلایان بستری همزمان در این استان هم از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه با ۴۷۳ نفر کاهش، به ۱۶۰ فرد بستری در شبانه روز گذشته رسیده است.
همچنین شمار جان باختگان روزانه کرونا در استان اردبیل هم روند کاهشی را طی می کند به صورتی که در ۲۴ ساعت گذشته با فوت ۲ نفر دیگر از مبتلایان، مجموع فوتی های کووید.۱۹ در این استان طی ۱۵ ماه گذشته به یک هزار و ۸۰۵ نفر رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل کاهش آمار فوتی، بستری های جدید و همزمان مبتلایان کرونا در مراکز درمانی این استان طی ۲ هفته اخیر را چشم گیر خواند و اظهار داشت: شیوع موج چهارم بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل که از نیمه فروردین ماه شروع شده بود، طی روزهای اخیر روند نزولی به خود گرفته و در وضعیت مهار قرار گرفته است.
دکتر شهرام حبیب زاده ضمن اشاره به افزایش شمار بهبودیافتگان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل اضافه کرد: در شبانه روز گذشته ۳۰ نفر از بیماران بستری مبتلا به کرونا از مراکز درمانی استان ترخیص شدند و الان ۳۷ بیمار مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان تحت مراقبت قرار دارند.

تازه ترین آمار استان ها از وضعیت دریافت کنندگان واکسن کرونا
بر اساس اطلاعاتی که دانشگاه های علوم پزشکی در سرتاسر کشور در اختیار رسانه ها و به تبع آن خبرگزاری ایرنا قرار داده اند مبین آن است که کار واکسیناسیون کرونا تا به اینجا خوب پیش رفته و در صورت رسیدن محموله جدید، با سرعت و در نخستین فرصت از سر گرفته خواهد شد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی هم امروز در خبری اعلام نمود: مرحله تجاری و توسعه صنعتی واکسن “فخرا” با مساعدت آستان قدس رضوی و شرکت دارو سازی ثامن همزمان با سالروز ولادت امام رضا(ع) روز اول تیرماه با حضور وزیر بهداشت و دفاع در مشهد آغاز خواهد شد.
مالک رحمتی اضافه کرد: آستان قدس رضوی در مقابله با کرونا بدون سهم نبوده و از روز اول همه شرکتهای ما هر کمکی که توانستند به مجموعه های داخلی انجام دادند و از نظر رعایت پروتکلهای مقابله با کرونا هم آستان قدس رضوی به قول مسئولان در رابطه با این قضیه بهترین عملکرد را داشته است.
اما درباره واکسن کرونا و مزایای تزریق آن هم از زبان کارشناس مسئول مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت شهرستان قم این مطلب نقل شده است که تزریق واکسن کرونا سبب انتقال این بیماری به دیگران نمی گردد.
رضا نفر شلمزاری اضافه کرد: با توجه اینکه واکسن کرونا ویروس غیرفعال شده این بیماری است، برخی تصور می کنند با تزریق این واکسن احتمال انتقال ویروس کرونا به دیگران وجود دارد. امکان دارد واکسن کرونا هم مانند سایر واکسن ها عوارضی همچون تب تخفیف در بعضی افراد ایجاد نماید که این مسئله جای نگرانی ندارد.
وی ضمن اشاره به استقبال از واکسیناسیون بخصوص در روستاها، افزود: در زمان حاضر با عنایت به محدود بودن واکسن های موجود در استان، اولویت بر اجرای فاز دوم و تکمیل واکسیناسیون افرادی که فاز نخست واکسن را دریافت کرده اند، گذاشته شده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ایجاد فاصله تزریق واکسن کرونا بین دوز اول و دوم را بدون عارضه و بروز مشکل دانست و اظهار داشت: بر مبنای دستورالعمل های در ارتباط با واکسن، فاصله معمول بین دوز نخست و دوم مدت زمانی ۲۸ روزه است اما در مجموع، ایجاد فاصله ای بیشتر از این هم مشکلی را در ارتباط با اثرپذیری این واکسن ایجاد نمی کند.
دکتر محمد طاهری با اعلان اینکه اولویت و دغدغه فعلی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی، اتمام واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال است، اظهار داشت: تزریق دوز دوم واکسن کرونا منوط به ارسال واکسن از جانب وزارت بهداشت و درمان است.
بیش از ۸۰ هزار نفر تابحال در استان همدان ضد کرونا واکسینه شدند.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم در این رابطه اظهار داشت: تابحال ۱۰۱ هزار دوز واکسن کرونا وارد استان شده و ۹۹ هزار دوز برای افراد دارای اولویت دریافت واکسن تزریق شده است.
دکتر علی فرهادی با اعلان اینکه واکسیناسیون ضد کرونا امسال تا دستیابی به ایمنی سازی ۷۵ درصد مردم صورت خواهد گرفت و امیدواریم با تأمین و تولید واکسن ملی، این هدف هرچه سریعتر محقق شود، عنوان کرد: طی روزهای گذشته به سبب تاخیر در وارد شدن محموله واکسن کرونا به کشور واکسیناسیون کرونا در استان هم متاثر از این امر با کندی روبرو شده است که طی روزهای آینده این مشکل برطرف خواهد شد.
اما در مورد وضعیت جسمانی افرادی که تابحال واکسن کرونا دریافت کرده اند این مطلب را از زبان رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مراغه بشنوید که گفته است: حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ دوز واکسن کرونا به گروه های هدف تزریق شده و تابحال تنها ۲ مورد جزئی از عوارض واکسن کرونا در شهرستان ثبت شده است که این افراد بعد از بستری موقت، ترخیص شده اند و در سلامت کامل هستند.
اصغر تنومند اضافه کرد: این میزان واکسن کرونا در ۲ مرحله و با برندهای مختلف به افراد بالای ۷۰ سال این شهرستان تزریق شده که ۱۳ هزار و ۷۴ دوز آن در ارتباط با اولین مرحله واکسیناسیون بوده است.
وی عنوان کرد: برخی شایعه های فضاهای مجازی در خصوص عوارض عجیب واکسن های کرونا حقیقت ندارد و شهروندان برای حفظ سلامت جسمی خود به این شایعه های بی اساس توجه نکنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی هم اظهار داشت: سالمندان بالای ۷۰ سالی که هنوز دوز نخست واکسن کرونا را تزریق نکرده اند، برای دریافت واکسن به مراکز واکسیناسیون در سطح استان رجوع کنند.
دکتر جواد آقازاده اضافه کرد: بعد از مدتی وارد مرحله تزریق واکسن به افراد بالای ۶۵ سال خواهیم شد و همین مساله می تواند در پشت نوبت ماندن افراد بالای ۷۰ سال تأثیر بگذارد.
وی افزود: از آنجایی که بیشترین تعداد فوتی ها و بستری در بیمارستان و متصل به ونتیلاتور از نظر سنی بالای ۷۰ سال هستند، هرقدر بتوانیم ایمنی ایجاد نماییم، امکان ابتلای حاد به کرونا در جامعه کاهش پیدا می کند.

جدیدترین آمار کرونایی کشور در ۲۴ ساعت گذشته
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: با فوت ۱۵۳ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۸۱ هزار و ۶۷۲ نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز پنجشنبه در اطلاعیه ای اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز (بیستم خرداد ۱۴۰۰) و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۲ هزار و ۳۹۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۹۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و سه هزار و ۱۱۲ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تابحال دو میلیون ۶۱۲ هزار و ۹۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.💠سه هزار و ۵۴۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ هم در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۱ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۳۷۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
بر اساس این گزارش، حالا ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد.
وزارت بهداشت همینطور اعلام نمود: تابحال چهار میلیون و ۲۸۹ هزار و ۳۹۵ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۷۴۲ هزار و ۸۱۷ نفر هم دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به پنج میلیون و ۳۲ هزار و ۲۱۲ دوز رسید.
در آخر هم گزارشی بخوانید از مرکز یاسوج با عنوان حضور نامحسوس پلیس در مبارزه با کرونا که از تلاشهای شبانه روزی نیروی انتظامی در کنترل شرایط برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا نوشته است.