بیست و سوم خرداد ماه و با اهمیت ترین خبرهای كرونائی استانها

فست فود باز: روند کلی شیوع ویروس کرونا در خیلی از استانها نزولی شده است اما بگفته مسئولان بهداشتی بنظر می رسد همراه با عبور از قله پیک چهارم، شاهد عادی انگاری بالایی در بیشتر استانهای کشور هستیم.
اکنون ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد ولی وضعیت کرونائی ۲ استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان نگران کننده است.
کارشناسان بهداشتی نسبت به هرگونه تجمعات انتخاباتی در این شرایط کرونائی هشدار دادند و معتقدند که عادی انگاری و رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی روند شرایط کنترل شیوع ویروس کرونا را در کشور مشکل تر می کند.
آنان باتوجه به وضعیت ناپایدار در استانهای جنوب کشور همچون هرمزگان که بیشتر شهرهای آن در وضعیت قرمز قرار دارند و گونه های جهش یافته هندی و آفریقایی که در آنجا شناسایی شده گفته اند که در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی امکان ورود این نوع ویروس به دیگر استانها نیز وجود دارد.
تا کنون به همه کادر درمان، افراد بالای ۷۰ سال و برخی افراد دارای بیماری زمینه ای واکسن تزریق شده است.
به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، واکسیناسیون گروه های سنی تا تیر ماه ادامه دارد و با وجود زیرساخت های تولید واکسن در کشور، همه گروه های هدف تا آخر سال دوز اول واکسن را دریافت می کنند.
در همین حال رییس سازمان غذا و دارو نیز از واردات سه میلیون واکسن کرونا بوسیله مناطق آزاد آگاهی داد.
محمدرضا شانه ساز اضافه کرد: این واردات برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و با توجه به این که محدودیت هایی برای واردات واکسن در سایر بخش ها است، برنامه ریزی شده این تعداد واکسن بوسیله مناطق آزاد صورت گیرد و این کار به سرعت در حال انجام می باشد.
وی اشاره کرد: در طول این هفته نیز محموله چند میلیونی واکسن های ایرانی کرونا وارد بازار می شود که با دستور وزیر بهداشت مجوزهای تزریق صادر خواهد شد.
شانه ساز با اعلان اینکه روش های تولید واکسن های کرونا در کشورهای مختلف یکسان است، اظهار داشت: افرادی که در مرحله اول واکسن خارجی تزریق کرده اند اگر به دلایلی تامین آن واکسن ها امکان پذیر نشد در مرحله دوم از واکسن ایرانی استفاده می شود و این روش در بیشتر کشورهای با جمعیت بالا استفاده شده است.
رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: البته ما از واکسن های وارداتی نیز استفاده می نماییم تا کمبودی پیش نیاید.
وی اشاره کرد: همین طور طبق استانداردهای سازمان جهانی بهداشت از ظرفیت های تولید داخل نیز استفاده می نماییم و در تیر ماه تولید واکسن مقابل کرونا با همکاری روسیه را شروع خواهیم کرد.
در عین حال سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از کاهش ۱۰.۵ درصدی موارد بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا در هفته گذشته آگاهی داد.
سیما سادات لاری درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور اظهار داشت: میانگین بروز هفتگی موارد بستری در هفته گذشته در کشور حدود ۱۰.۴ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا حدود ۱۲.۲ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است.
وی افزود: طبق گزارشات واصله در هفته گذشته تعداد موارد بستری بیماران مثبت کرونا در بیمارستان های کشور حدود ۱۰.۵ درصد کاهش داشته است. همین طور در این هفته شاهد کاهش ۲۰ درصدی در تعداد بیماران فوت شده و کاهش ۱۷ درصدی در تعداد موارد سرپایی مثبت کرونا نسبت به هفته قبل تر بودیم.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: اما این سیر نزولی در همه استانها حاکم نبوده و در بعضی استانها مانند سیستان و بلوچستان، بوشهر، یزد و آذربایجان شرقی وضعیت بیماری کرونا دارای روند افزایشی بوده است.
لاری اظهار نمود: استان سیستان و بلوچستان در آستانه موج جدید اپیدمی قرار دارد که باتوجه به نرخ پایین رعایت پروتکلهای بهداشتی در این استان، نسبت به میزان متوسط کشور، لزوم رعایت جدی تر عمل به دستورالعمل های بهداشتی باید بیش از پیش مورد توجه مردم قرار گیرد.
متاسفانه با فوت ۱۸۷ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۸۲ هزار و ۹۸ نفر رسید.
روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز (۲۳ خرداد ۱۴۰۰) و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۱۹۵ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۱۰۹۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۲۸ هزار و ۷۱۷ نفر رسید.
تاکنون دو میلیون و ۶۵۲ هزار و ۷۹۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۴۸۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۱ میلیون و ۵۶۳ هزار و ۱۱۹ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور، استاندار سیستان و بلوچستان روند رو به رشد کرونا در این استان را بسیار نگران کننده دانست و گفته است که هفته گذشته پیک چهارم کرونا در این نقطه از ایران اسلامی رکورد زده است.
احمدعلی موهبتی اظهارداشت: روند رو به رشد کرونا در سیستان و بلوچستان بسیار نگران کننده و خطرناکست و شرایط به گونه ایست که از شروع شروع کرونا تا حالا هفته گذشته پیک چهارم کرونا در استان رکورد زده است.
وی بیان کرد: ادامه این روند بسیار خطرناک بوده به طوریکه ممکنست در تامین امکانات و نیروی انسانی و خدمت رسانی به بیماران با چالش جدی مواجه شویم.
استاندار سیستان و بلوچستان اشاره کرد: نگران روزهای سخت پیش رو هستیم و انتظار داریم مردم در این شرایط همکاری بیشتری داشته باشند و از گردهمای های شبانه در بحث انتخابات اجتناب کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود نیز از افزایش آمار موارد مراجعه با علایم مبتلاشدن به کووید ۱۹ به مراکز بهداشتی، درمانی شاهرود و میامی در یک هفته گذشته ابراز نگرانی کرد.
رضا چمن افزایش اجتماعات و نیز کندی برنامه واکسیناسیون را سه عامل تأثیرگذار در افزایش آمار مبتلاشدن به کرونا در شهرستان های شاهرود و میامی عنوان نمود و اضافه کرد: اگر حجم عظیمی از اجتماع های مردمی صورت گیرد این خطر وجود دارد که با موج پنجم شیوع ویروس کرونا مواجه شویم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز از اختصاص ۲۲ درصد تخت های بیمارستانی منطقه جنوب کرمان به کرونا آگاهی داد.
اصغر مکارم تعداد تخت های کرونائی منطقه جنوب کرمان را ۱۹۲ عدد برشمرد و اظهار داشت: پیش از شیوع ویروس کرونا تعداد تخت های بیمارستانی منطقه جنوب کرمان ۷۴۴ عدد بوده که با پیگیری های انجام شده این عدد به ۸۳۵ تخت اضافه شده است.
وی اضافه کرد: تمامی زیرساخت های درمانی به ویژه اکسیژن در بیمارستان های منطقه جنوب کرمان برای بخش های کرونائی برنامه ریزی شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به تبلیغات انتخاباتی شوراها و ریاست جمهوری در منطقه جنوب کرمان اشاره نمود و اظهار داشت: داوطلبین انتخابات و هواداران آنها از برگزاری تجمعات انتخاباتی در فضاهای سربسته اجتناب کنند.
استاندار هرمزگان نیز با اشاره به این که هرمزگان باتوجه به وضعیت قرمز ۹ شهرستان آن همچنان در وضعیت سختی به لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار دارد، اظهار داشت: درحال کوشش برای کاهش شیوع این ویروس هستیم اما عده ای با رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی، سبب انتقال این ویروس به دیگران می شوند.
استاندار هرمزگان اظهار داشت: ۳۲ درصد از مبتلایان به بیماری کرونا در استان، کارکنان دستگاهها، ادارات و بانک ها و ۳۵ درصد از مبتلایان نیز از کارکنان بنگاه های اقتصادی، تولیدی و صنعتی هستند.
فریدون همتی اعلام نمود: مدیران این بخش ها باید توجه جدی بر جلوگیری از انتقال کرونا داشته باشند، با برقراری انضباط کاری، با جدیت کامل دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند و همچنین
این امر را در اولویت اصلی قرار دهند و فرمانداران نیز نظارت جدی بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و اعمال محدودیت ها داشته باشند.
وی افزود: دیگر مبتلایان به کرونا هم مربوط به بازار و اماکن عمومی است که این رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی، سبب تعطیلی بازار و مشاغل شده و در تمام فعالیت ها نظارت ها افزایش می یابد و هر واحد صنفی و شغلی که پروتکلهای بهداشتی را رعایت نکند، پلمب طولانی مدت خواهد شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز اظهار داشت: این استان در حالی دومین روز بدون فوتی کرونائی را سپری می کند که شمار فوتی کرونائی ها از زمان شیوع ویروس کرونا تا حالا به یک هزارو ۴۷۵ نفر رسیده است.
دکتر پرویز قزلباش اضافه کرد: در زمان حاضر ۲۱۵ بیمار کرونائی در بیمارستان های زنجان بستری هستند که ۹ مورد از این آمار مربوط به بستری های روز گذشته است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گنیز فت: ۲ شهروند این استان طی شبانه روز گذشته به سبب مبتلاشدن به کرونا جان باختند و شمار جانباختگان به یکهزار و ۸۸۶ نفر رسیده است.
دکتر “مریم کوشکی” اعلام نمود: همین طور ۱۰۳ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۱۸ هزار و ۷۹۶ نفر رسید.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت که با فوت یک بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، آمار متوفیان استان از شروع شیوع این ویروس تا حالا به ۲ هزار و ۲۲۳ نفر رسید.
دکتر «محمد طاهری» اضافه کرد: همین طور با ابتلای ۷۵ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان به بیماری کووید ۱۹ در مجموع بیماران بستری مثبت به ۱۷ هزار و ۸۱۴ و بیماران سرپایی مثبت به ۴۳ هزار و ۹۲۸ نفر رسید.
اما در همین حال سیر نزولی فاکتورهای آماری بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل از روز گذشته متوقف شده و این بیماری در وضعیت پایدار شیوع قرار گرفته است.
بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، شمار مبتلایان جدید کووید.۱۹ در این استان در شبانه روز گذشته به ۳۱ نفر رسیده که ۹۰ نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در ۲ ماه قبل و همانند آمار میانگین زمستان سال قبل است.
بر اساس اعلام این مرجع، با وجود ثبت ششمین روز بدون فوتی کرونا در روز گذشته، با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جان باختگان کووید.۱۹ در این استان طی ۱۵ ماه گذشته به یک هزار و ۸۰۶ نفر رسید.
همچنین برمبنای آمار اعلام شده، شمار مبتلایان بستری همزمان در این استان نیز با ۴۴۹ نفر کاهش، از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه به ۱۸۴ فرد بستری در شبانه روز گذشته رسیده است.
ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
همه ایرانیان می توانند بمنظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی تزریق واکسن کووید-۱۹ برمبنای سند ملی واکسیناسیون برای گروه های سنی اعلام شده، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir مراجعه کنند.

منبع: