ورزش سنگین خطر مبتلا شدن به بیماری نورون حركتی را زیاد می كند

به گزارش فست فود باز بر مبنای یافته های یک مطالعه جدید، ورزش سنگین و مکرر خطر مبتلا شدن به بیماری نورون حرکتی (ام ان دی) را در افرادی که زمینه ارثی این بیماری را دارند، بالا می برد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، به قول متخصصان علوم پزشکی دانشگاه شفیلد، این مطالعه گامی مهم به سمت شناخت پیوند بین فعالیتهای جسمانی سنگین و مبتلا شدن به این بیماری زوال عصبی است.
در سالهای اخیر شماری از ورزشکاران معروف در انگلیس مثل راب بارو، بازیکن لیگ راگبی، دودی ویر، بازیکن اتحادیه راگبی و استفن دربی، بازیکن فوتبال، تجربه خود از مبتلا شدن به بیماری نورون حرکتی را منتشر نموده اند.
با وجود یافته های این مطالعه، این متخصصان در عین حال تاکید نمودند بیشتر افرادی که تمرینات ورزشی سنگین انجام می دهند، به بیماری نورون حرکتی گرفتار نمی شوند و ورزش برای سلامتی مزایای بسیاری دارد.
دکتر جاناتان کوپر ناک، یکی از نویسندگان این تحقیق، می گوید: مدتی بود که حدس می زدیم ورزش، عامل افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری نورون حرکتی باشد اما چنین پیوندی تابحال مورد تردید بود. این بررسی مشخص کرد که ورزش سنگین و مکرر خطر مبتلا شدن به بیماری نورون حرکتی در بعضی افراد را زیاد می کند. اما لازم است تاکید کنم که می دانیم بیشتر آن هایی که ورزش سنگین انجام می دهند، به بیماری نورون حرکتی مبتلا نمی شوند.
دکتر کوپرناک اضافه کرد: گام بعدی شناسایی افرادی است که اگر تمرینات ورزشی مکرر و سنگین انجام دهند، در خطر مبتلا شدن به بیماری نورون حرکتی قرار می گیرند و هم تعیین میزان افزایش ریسک با انجام ورزش.
نورون های حرکتی مغز و نخاع، دستگاه عصبی و ماهیچه ها را به هم پیوند می دهند تا بدن بتواند حرکت نماید و بیماری نورون حرکتی (ام ان دی) یا التهاب جانبی آمیوتروفیک (ای ال اس) بر آنها اثر منفی می گذارد.
به گزارش ایندیپندنت، حدود ۱۰ درصد موارد مبتلا شدن به بیماری نورون حرکتی ارثی است و علت ۹۰ درصد بقیه هم کنش های پیچیده ی ژنتیکی و محیط زیستی است که از آنها شناخت کافی نداریم.
به قول دکتر کوپر ناک، شناخت پیوند بین این عوامل بسیار ضروریست و به کشف درمان های جدید و راهبردهای جلوگیری از این بیماری کمک می نماید.

منبع: