با فرمان ویدیو كنفرانسی رییس جمهوری صورت گرفت كوشش برای تحول بخش سلامت با بهره برداری از ۱۰۷۷ تخت بیمارستانی

فست فود باز: هفتاد و سومین برنامه افتتاح طرح های ملی با دستور ویدیوکنفرانسی رئیس جمهوری که امروز (پنجشنبه) به پروژه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شهرداری تهران اختصاص داشت، در ۵ استان اجرا شد.
استان های تهران، گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و قم میزبان امروز برنامه ای بودند که از شروع سال ۹۹ هر پنجشنبه با حضور ویدیو کنفرانسی رئیس جمهوری برگزار می گردد و تداوم توسعه متوازن کشور را برغم تحریم های ظالمانه خارجی و شیوع ویروس کرونا به رخ جهان می کشد.
برنامه امروز به افتتاح پروژه های وزارت بهداشت با عنوان #هر_خانه_یک_پایگاه_سلامت و همین طور شهرداری تهران اختصاص داشت و با سرمایه گذاری ۳۲۱۴ میلیارد تومان، زمینه اشتغال را برای ۲ هزار و ۶۸۰ نفر فراهم نموده و نشانگر تحول در بخش سلامت کشور است.
تحولی که به بیان رئیس جمهوری، در هیچ مقطعی در تاریخ ایران از نظر مکان، بیمارستان، تخت و تجهیزات، بهسازی و نوسازی در مجموع ایجاد نشده است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم افتتاح طرح ها با اعلان اینکه در طول یک سال قبل ۱۴ هزار تخت بیمارستانی به بهره برداری رسیده است، و این مساله در تاریخ کشور بی سابقه است، اشاره کرد: به همه دست اندرکاران می گویم که از تبلیغات ناروا نرنجند و از حرف های بی اساس نگران نباشند؛ دروغ ها را باد می برد ولی بیمارستان، تخت، پزشک و درمان می ماند و مردم در طول سال های آتی شاهد آثار این هشت سال خواهند بود.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز که در آیین بهره برداری از بیمارستان تکاب در آذربایجان غربی سخن می گفت، از کاهش ۶۵درصدی پرداختی از جیب مردم در طول مدت فعالیت دولت تدبیر و امید با وجود تحریم ها و شرایط کرونائی آگاهی داد که می تواند از مصادیق تحول قابل توجه در بخش سلامت کشور باشد.
ایرج حریرچی ابراز امیدواری کرد که این پرداختی از جیب مردم در دولت آینده به ۲۵ درصد نیز کاهش پیدا کند. وی با بیان اقدامات گسترده دولت طی هشت سال اخیر در زمینه سلامت گفت: در طول این زمان میزان تخت های افتتاح شده و ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی در مناطقی از کشور که اقوام و اقلیت های مذهبی زندگی می کنند، بیشتر از مناطق مرکزی کشور بوده است.
وی افزود: در همین راستا در آذربایجان غربی نیز که هشت سال قبل به ازای هر هزار نفر، تنها ۹ دهم تخت بیمارستانی وجود داشت این میزان اکنون به ۱.۶ تخت به ازای هر هزار نفر رسیده است که تا آخر سال به ۱.۷ تخت نیز خواهد رسید که نزدیک به متوسط کشوری است.
در برنامه افتتاح امروز، علاوه بر گشایش دو ایستگاه مترو تهران، یک هزار و ۷۷ تخت بیمارستانی در بیمارستان فیروزآبادی شهرری، بیمارستان جایگزین لنگرود، بیمارستان آذرشهر، بیمارستان تکاب و بیمارستان بخش خصوصی مادر قم به بهره برداری رسید.
تهران/ افتتاح بیمارستان ۳۲۹ تختخوابی فیروزآبادی شهرری

این بیمارستان بعد از ۲ دهه عملیات عمرانی و تجهیز امروز همزمان با دهه کرامت به به فرمان ویدیوکنفرانسی رئیس جمهوری به بهره برداری رسید و در مراسم گشایش آن انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، سیدکامل تقی نژاد معاون توسعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از مسئولان حضور داشتند.
حسین توکلی کجانی فرماندار ویژه شهرستان ری در این مراسم گفت: بیمارستان فیروزآبادی دارای ۳۲۹ تخت بستری و ۱۵ تخت جراحی تخصصی است و با اعتبار ۹۸۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی، اعتبارات ملی و فرمانداری شهرستان ری راه اندازی و تجهیز شده است.
وی افزود: بیمارستان فیروزآبادی بعنوان پیشرفته ترین بیمارستان جنوب تهران از امروز انواع خدمات درمانی را به ساکنان شهرستان ری و سایر مناطق جنوبی تهران می دهد.
توکلی با اعلان اینکه ساختمان جدید بیمارستان فیروزآبادی در داخل محوطه همان بیمارستان قدیمی فیروزآبادی در شهرری راه اندازی شده است، اضافه کرد: راه اندازی این بیمارستان که هم جزو مصوبات سفر ریاست جمهوری به شهرستان ری و هم یکی از خواسته مهم مردم جنوب تهران بود نقش به سزایی در افزایش سرانه بهداشت و درمان ری خواهد داشت.
امروز در تهران همین طور ۲ ایستگاه مترو شهرک آزمایش و مدافعان سلامت در خطوط ۶ و ۷ در ارتباط ویدئو کنفرانسی با رئیس جمهوری راه اندازی شد.
به گفته علی امام مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، با شروع به کار این ۲ ایستگاه تعداد ایستگاه های فعال ناوگان مترو تهران و حومه به ۱۴۱ ایستگاه رسید.
وی افزود: بدنبال پیشنهاد جامعه پزشکی و شهرداری تهران و نیز تائید شورای اسلامی پایتخت، ایستگاه مترو باقرخان در خط ۷ به پاس زحمات کادر بهداشت و درمان در دوران شیوع بیماری کرونا به ایستگاه مدافعان سلامت تغییر نام داد.
امام افزود: با شروع به کار ایستگاه شهرک آزمایش، شهروندان ساکن محله کوی نصر و شهرک آزمایش با بهره گیری از شبکه حمل و نقل ریلی زیرزمینی، دسترسی آسانی به محدوده مرکزی و جنوب شهر (از جمله بازار تهران) پیدا کردند.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه اشاره کرد: ایستگاه باقرخان با قرار داشتن در محدوده خیابان های ستارخان و باقرخان، بزرگراه های شهید چمران و شهید نواب صفوی و تونل توحید، بطور قطع طیف وسیعی از مسافران را جذب خود می کند.
وی تصریح کرد: عملیات اجرائی راه اندازی هر ۲ ایستگاه شهرک آزمایش و باقرخان از سال ۱۳۹۴ شروع شده بود که بهار امسال بطور همزمان شاهد بهره برداری از آنها هستیم.
آذربایجان غربی/ بیمارستان ۹۶ تختخوابی مهر شهرستان تکاب

بیمارستان ۹۶ تختخوابی مهر در شهرستان تکاب در جنوب آذربایجان غربی از دیگر طرح های افتتاح شده امروز است که به کارفرمایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی و با هزینه ۲ هزار و ۱۰۰ میلیاردریال از محل اعتبارات ملی و استانی راه اندازی شده است.
آیین بهره برداری از این بیمارستان با حضور « محمدمهدی شهریاری» استاندار آذربایجان غربی، «ایرج حریرچی» معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «حسن همتی» نماینده مردم، فرماندار و تعدادی از مسئولان محلی در شهرستان تکاب در سی و یکمین آیین پویش ره سلامت بوسیله ویدئو کنفرانس انجام شد.
به گفته جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی، بیمارستان ۹۶ تختخوابی مهر تکاب، ۹ هزار و ۳۳۷ مترمربع زیربنا دارد و شامل بخش های بستری، جراحی، اورژانس، تصویربرداری، مراقبت های ویژه، آزمایشگاه و درمانگاه است.
وی افزود: عملیات راه اندازی این بیمارستان که در سال ۱۳۸۷ شروع شده است در دولت تدبیر و امید شتاب گرفته و طی ۲ سال اخیر تکمیل و آماده بهره برداری شد.
آذربایجان شرقی/ بیمارستان ۹۶ تختخوابی آذرشهر
برای ساخت این بیمارستان که امروز به فرمان رئیس جمهوری افتتاح شد، ۲۰۰ میلیارد تومان و برای تجهیز آن ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.
به گفته محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در دولت تدبیر و امید بیش از یک هزار پروژه در بخش بهداشت و درمان آذربایجان شرقی، اجرا شده و یا درحال اجراست.
وی با اعلان اینکه اکنون در تمامی شهرستان های استان بخش دیالیز راه اندازی و به راه افتاده است، گفت: راه اندازی بزرگترین بخش دیالیز خاورمیانه در تبریز با ۱۲۲ تخت، راه اندازی بزرگترین اورژانس کشور در بیمارستان امام رضا(ع)، سه برابر شدن بخش های ویژه، راه اندازی مجهزترین بخش های مربوط به رادیوتراپی، شیمی درمانی، مسمومیت و پیوند و افزایش ۲ هزار و ۷۰۰ تخت استاندارد بیمارستانی و استاندارد سازی ۹۰ درصد تخت های باقی مانده همچون اقدامات دولت در این استان است.
گیلان/ بیمارستان ۱۳۵ تختخوابی در لنگرود

بیمارستان شهید حسین پور لنگرود در استان گیلان پروژه دیگری است که امروز بوسیله ویدیو کنفرانس با حضور رییس جمهور و مقامات کشوری و استانی افتتاح گردید.
رئیس جمهوری در آیین افتتاح این بیمارستان، توسعه و تکمیل بیمارستان های مرزی و مرکزی را حائز اهمیت دانست و با تاکید بر توسعه توریسم سلامت در کشور بعد از اختتام اپیدمی کرونا، اشاره کرد: توسعه خدمات سلامت در استانهای شمالی و توریست پذیر همیشه جزو اولویت ها بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات دولتی و عمومی وزارت راه نیز در این مراسم، اشاره کرد: این سازمان تلاش نموده بعنوان بازوان اجرائی دولت با همکاری مشاوران، پیمانکاران، متخصصان و مهندسان ایرانی، اقدامات مطلوب و شایسته ای انجام دهند تا از دغدغه وزارت بهداشت و حوزه سلامت کاسته شود.
علی نبیا با اعلان اینکه در یک سال اخیر راه اندازی و تکمیل ۱۴ بیمارستان نیمه تمام کشور در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: طی این مدت ساخت و تکمیل ۱۳ بیمارستان به پایان رسیده و طی یک ماه آتی نیز، تنها بیمارستان باقیمانده هم تکمیل و در اختیار مردم قرار می گیرد.
بیمارستان لنگرود با ۱۳۵ تخت، درمساحتی بیش از ۱۱ هزار و ۴۴۳ متر مربع، اعتبار بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان راه اندازی و به راه افتاده است و بوسیله آن، برای ۴۰۰ نفر نیز اشتغالزایی صورت گرفته است.
بیمارستان شهید حسین پور لنگرود دارای بخش های درمانگاه، اورژانس، تصویر برداری، فیزیوتراپی، بخش های بستری کودکان، زنان و زایمان، زنان LDR، مراقبت ویژه (CCU)، مراقبت ویژه (ICU)، اعمال جراحی، بستری داخلی و بستری خارجی است.
قم/ بیمارستان تخصصی ۲۱۸ تختخوابی مادر

بیمارستان تخصصی ۲۱۸ تختخوابی مادر در شهرک پردیسان قم پروژه دیگری است که امروز بصورت رسمی به بهره برداری رسید.
استاندار قم در این آیین گفت: با کشف دو مورد اولیه ویروس کرونا برای نخستین در ایران در استان قم مجموعه بهداشتی و درمانی با نوعی شوک و غافلگیری غیرمنتظره روبه رو شد.
بهرام سرمست اضافه کرد: یکی از نقاط مثبت بروز بیماری کرونا در این استان، تبدیل کردن همزمان تهدید به فرصت و تکمیل زیرساخت های درمانی قم مانند بیمارستان امیرالمومنین(ع) و بیمارستان مادر بود.
بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم در هشت طبقه تولید شده است؛این بیمارستان ۲۳۰ تخت خوابی، ۶ اتاق عمل با ۲۶ تخت مجهز و مدرن، ۱۶ تخت اورژانس، ۱۸۲ تخت بستری، ۱۵ تخت آی سی یو، ۸ تخت سی سی یو، ۶ تخت PICU و ۴ تخت آی سی یو نوزادان دارد.
به گفته وی، با بهره برداری از بیمارستان مادر و امیرالمومنین(ع) طی یک سال قبل ۴۵۰ تخت به ظرفیت تخت های درمانی استان قم افزوده شده است.
بیمارستان مادر قم واقع در شهرک پردیسان با ۳۷ هزارمتر زیربنا بزرگترین بیمارستان خصوصی این استان به شمار می آید که کلنگ راه اندازی این طرح در سال ۹۱ توسط استاندار وقت به زمین زده شد، اما باتوجه به تحقق نیافتن وعده های دولت دهم برای اختصاص بودجه، عملیات اجرای آن تا سال ۹۳ به تعویق افتاد، اما از پانزدهم بهمن آن سال بار دیگر شروع شد و امروز به طور رسمی با سخنرانی ویدیوکنفرانسی رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

منبع: