تولید ماهیانه یك میلیون دوز واكسن رازی كوو پارس از شهریور ۱۴۰۰

به گزارش فست فود باز معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: برنامه ریزی برای تولید ماهیانه یک میلیون دوز واکسن «رازی کوو پارس» از شهریور ماه سال جاری انجام شده است.
دکتر محمدحسن فلاح مهرآبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در پاسخ به این سؤال که آیا شرایط برای تولید انبوه این واکسن فراهم گشته است، عنوان کرد: شرایط برای تولید صنعتی فراهم شده و در فاز اول یک میلیون دوز واکسن در ماه تولید خواهیم داشت.
وی بیان داشت: پس از تایید واکسن توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، میزان مورد تعهد که حدود یک میلیون دوز در ماه است، تولید و در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی روند طرح مطالعاتی این واکسن را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: به احتمال فراوان تا مرداد ماه سال جاری ایمنی زایی و موثر بودن این واکسن تایید می شود و بعد از آن تولید انبوه آن شروع خواهد شد.
وی افزود: محققان این مجموعه با تمام توان و ظرفیت در تلاش هستند تا مراحل طرح مطالعاتی این واکسن و روند تولید آن به خوبی پیش رود تا از دغدغه های مردم در این حوزه کاسته شود.
فلاح عنوان کرد: در فاز بعدی این ظرفیت تولید واکسن افزایش خوبی خواهد یافت تا تعداد بیشتری از هم وطنان ما از این محصول ایرانی بهره ببرند.
فلاح، همینطور در مورد اتمام مرحله دوم تست انسانی واکسن رازی کووپارس اظهار داشت: بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده تمام داوطلبان مرحله دوم تست انسانی در ۲ هفته آینده تزریق اول خویش را دریافت نمایند تا این مرحله آخر یابد.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: تزریق دوم هم بلافاصله شروع می شود تا این طرح مطالعاتی روند مطلوبی داشته باشد.
فلاح اضافه کرد: تا روز چهارشنبه ۱۹ خرداد تزریق اول واکسن رازی کوو پارس به بیشتر از ۲۰۰ داوطلب در چارچوب فاز دوم تست انسانی انجام شد.
وی تعداد داوطلبان مرحله دوم تست انسانی را ۵۰۰ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: تزریق مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن از روز ششم خرداد ماه آغاز و تا روز ۱۹ خرداد هم این واکسن به ۱۹۰ داوطلب مرحله دوم کارآزمایی بالینی تزریق شد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده نمود. این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا آخر فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، در اردیبهشت دُزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان صورت گرفت.
کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس موسسه رازی با تزریق مرحله اول تست انسانی به ۲ داوطلب مرد دهم اسفند ماه ۹۹ با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و تعدادی از مسئولان و محققان در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران شروع شد.
مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس هم از ششم خرداد ماه با ۵۰۰ داوطلب در ۲ گروه ۲۵۰ نفره شروع شد. یک گروه ۲۵۰ نفره واکسن با دوز ۱۰ میکرولیتر و گروه دیگر با عنوان گروه کنترل واکسن نما دریافت می کنند.
تزریق مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن از روز ششم خرداد ماه آغاز و تا روز ۱۹ خرداد هم این واکسن به ۱۹۰ داوطلب مرحله دوم کارآزمایی بالینی تزریق شد.
مطالعه فاز دوم این واکسن به حدود ۲ ماه زمان نیاز دارد و بعد از گذشت این مدت، نتایج این طرح مطالعاتی برای سازمان غذا و دارو ارسال می شود تا در صورت رضایت بخش بودن نتایج، فاز سوم مطالعات آغاز شود.

منبع: