اولین عمل كاشت حلزون در مازندران با موفقیت انجام شد

فست فود باز: دو کودک مازندرانی که اردیبهشت امسال در بابل اولین عمل کاشت حلزون استان مازندران روی آنها انجام شده بود، امروز بعد از اختتام پروسه مراقبت های درمانی برای نخستین بار توانستند صدای اطراف خودرا بشنوند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، اولین مرکز کاشت حلزون مازندران ۹ اردیبهشت امسال در بیمارستان آیت الله روحانی بابل با حضور رییس کمیسیون کاشت حلزون کشور انجام افتتاح شد و در همان روز نیز عمل کاشت برای دختر ۱۸ ماهه بهشهری و پسر ۲۳ ماهه فریدونکناری انجام شد که امروز با قرار دادن بخش خارجی پردازشگر کاشت حلزون شنوایی، هر دو کودک شنوایی خودرا به دست آوردند.
مدیر گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت که روند فعال سازی، برنامه ریزی و تنظیم بخش خارجی پردازشگر کاشت حلزون شنوایی توسط گروه شنوایی شناسی این دانشگاه برای دو کودک بهشهری و فریدونکناری که ۹ اردیبهشت تحت عمل جراحی کاشت حلزون قرار گرفته بودند، با موفقیت به سرانجام رسید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، محسن منادی اضافه کرد: کاشت حلزون از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش خارجی که بصورت قلاب مانند دور گوش قرار می گیرد و بخش داخلی که با جراحی قرار داده شده به وسیله یک آهنربای قوی بهم متصل می شوند.
وی اظهار نمود: بخش خارجی شامل میکروفون، پردازشگر گفتار و فرستنده است که میکروفون و پردازشگر گفتار مانند سمعک پشت گوشی در یک واحد کوچک قرار می گیرند و یک سیم کوچک آنها را به فرستنده وصل می کند.
مدیر مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: این دو کودک از امروز قادر به شنیدن صداهای پیرامون خود هستند، اما این مساله در عین حائز اهمیت بودن، آغازی برای کوشش های والدین و پیگیری سایر مراحل شنوایی و ادامه همکاری بیشتر آنها با کارگروه توانبخشی و شنوایی شناسی بمنظور بهره مندی بیشتر و بهتر از فرصت ها و به ثمر رسیدن نهایی کوشش های انجام شده است.
عمل کاشت حلزون شنوایی برای دختر ۱۸ ماهه بهشهری و پسر ۲۳ ماهه فریدونکناری توسط تیم جراحی به سرپرستی دکتر کیاکجوری متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ اتولوژی و نورواتولوژی و کوکلئار ایمپلنت دانشگاه علوم پزشکی بابل انجام شد.
به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بابل از زمان راه اندازی این مرکز تا کنون سه عمل کاشت حلزون انجام شده که دو مورد حالا به سرانجام رسیده و یک عمل دیگر نیز حدود دو هفته بعد از دو عمل اول انجام شد. همین طور هم اکنون ۹ متقاضی کاشت حلزون در نوبت انجام هستند که بعد از وارد شدن پروتز مورد نیاز عمل، کاشت حلزون برای آنها نیز صورت خواهد گرفت.
مرکز کاشت حلزون بابل پانزدهمین مرکز کاشت در کشور است که علاوه بر مازندران، جمعیت استانهای سمنان و گلستان را نیز پوشش می دهد.
جراحی کاشت حلزون به سبب ضرورت رعایت زمان طلایی برای عمل فرایندی بسیار حساس است و به خاطر نیاز به تجهیزات اختصاصی هزینه بر شمرده می شود. بگفته سید بصیر هاشمی رییس مرکز کاشت حلزون ایران، هزینه هر ایمپلنت کاشته شده برای هر بیمار حدود ۱۴ هزار دلار است، اما در ایران این عمل با حمایت نظام درمانی کشور برای هر بیمار حدود ۶ میلیون تومان هزینه دارد.

منبع: