صعود آرام بیماری كووید ۱۹ در گیلان

به گزارش فست فود باز بر مبنای آخرین آمار تا بامداد امروز پنجشنبه ۲۴۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری هستند که در مقایسه با آمار هفته گذشته نشانگر روند آرام و صعودی بیماری کرونا در این استان است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، پنجشنبه گذشته آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا در گیلان ۲۱۹ نفر بود که طی هفته جاری روند آرام افزایشی به خود گرفت به صورتی که تعداد مبتلایان بستری به ویروس کرونا در بیمارستان های گیلان به ۲۴۵ نفر رسید.
این در حالیست که نزدیک به سه هفته گذشته آمار بستری مبتلایان به بیماری کرونا در بیمارستان های گیلان به زیر ۲۰۰ نفر رسیده بود با عنایت به روند صعودی آرام بیماری کووید ۱۹ در این استان ضروری است تا مردم به سفارش های بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا بیشتر از پیش توجه نمایند.
از طرفی کاهش شهرستان های زرد کرونایی و افزایش شهرستان های نارنجی در گیلان طی حدود ۱۰ روز اخیر هم باعث نگرانی شده است، سه هفته گذشته تنها شهرستان رودبار در این استان نارنجی بود اما حالا آستارا و ماسال هم در رنگ بندی کرونایی نارنجی شد.
کارشناسان بهداشتی گیلان یکی از علل آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا و تغییر رنگ بندی کرونایی از زرد به نارنجی را سهل انگاری مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی عنوان می کنند، بر مبنای آخرین آمار، میانگین رعایت دستورالعمل های بهداشتی در این استان با کاهش دو درصدی از ۷۵ به ۷۳ درصد رسیده است.
این میزان از رعایت پروتکل ها؛ بهداشت فردی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از جانب متصدیان و مردم در اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد خوراکی و آشامیدنی را شامل می شود که بر این اساس میانگین، رعایت بهداشت فردی ۸۲ درصد، استفاده از ماسک در اماکن عمومی ۶۸ درصد و میانگین فاصله گذاری ۷۴ درصد گزارش شده است.

پیش بینی افزایش شهرستان های نارنجی در گیلان
کارشناسان بهداشتی در گیلان با تکیه بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا می گویند؛ در صورت ادامه عادی انگاری و کم کاری مردم در رعایت سفارش ها، شاهد افزایش شهرستان های نارنجی در این استان خواهیم بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان روز پنجشنبه در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: الان ۲۴۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های این استان بستری و ۵۰ نفرشان بدحال هستند.
دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به اینکه آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا در گیلان به زیر ۲۰۰ نفر رسیده بود، عنوان کرد: افزایش بیماری کووید ۱۹ در ایام اخیر نشانگر روند آرام و صعودی بیماری کووید ۱۹ در این استان است.
وی ضمن اشاره به افزایش شهرستان های نارنجی در گیلان افزود: شهرستان رودبار تا سه هفته گذشته نارنجی بود، هفته گذشته آستارا و طی هفته جاری هم ماسال در رنگ بندی کرونایی نارنجی شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: پیشبینی می شود در صورت عدم رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی و عادی انگاری بیماری از جانب مردم، شهرستان های لاهیجان، املش، شفت و حتی رشت نارنجی شود بنابراین همه باید در عمل به سفارش های بهداشتی همکاری کنند.

ویروس کرونای هندی در گیلان مشاهده نشده است
دکتر حیدرزاده درباره سویه های جدید بیماری کووید ۱۹ بیان داشت: به هر حال آمارها نشان داده است که بیشترین سویه های درحال گردش در اروپا و آمریکا از نوع هندی یا دلتا است، با اینکه در گیلان تابحال این سویه شناسایی نشده اما با عنایت به این که سیر بیماری اندکی رو به افزایش است و مسافرت هایی از اقصی نقاط کشور به گیلان انجام شد، باید به این مهم فکر نماییم که امکان دارد این سویه ها در این استان بزودی دیده شود.
وی از اهالی استان خواست تا با رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از دورهمی و تجمع بیماری کووید ۱۹ را جدی بگیرند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون را مهم دانست و تصریح کرد: افراد مبتلا به کرونا باید شرایط قرنطینه در منزل را رعایت نمایند و از تردد در سطح جامعه خودداری نمایند.
هم حالا شهرستان های رشت، خمام، رودسر، املش، سیاهکل، لنگرود، لاهیجان، شفت، فومن، صومعه سرا، بندرانزلی، رضوانشهر، تالش و آستانه اشرفیه در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
گیلان با ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت از اولین استانهای درگیر انتشار کرونا در کشور بود.
بر اساس آمار وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۲۰۴ هزار و ۵۵۷ نفر رسید، تابحال دو میلیون ۸۷۶ هزار و ۸۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند، مجموع جان باختگان بیماری کووید ۱۹ هم در کشور به ۸۴ هزار و ۲۶۴ نفر رسیده است.