سخنگوی سازمان انتقال خون: ۵۱۰ هزار نفر در سه ماه نخست سالجاری خون اهدا كردند

به گزارش فست فود باز سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: از آغاز فروردین تا آخر خرداد سالجاری ۶۳۰ هزار نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون کشور رجوع کردند که از این تعداد ۵۱۰ هزار نفر شرایط اهدا را داشتند و موفق به اهدای خون شدند.
بشیر حاجی بیگی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: میزان اهدای خون در سه ماه نخست امسال در کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل (۱۳۹۹) ۱۵ درصد رشد داشته و در این بازه زمانی استانهای قزوین با ۳۴ درصد رشد، خوزستان با ۳۳ درصد رشد و خراسان رضوی با ۲۴ درصد رشد، بیشترین میزان رشد اهدای خون در کشور را داشتند.
وی با اعلان اینکه در سه ماهه نخست امسال ۷۳ هزار و ۵۰۰ واحد خون اهدایی مربوط به اهداکنندگان بار اول در سراسر کشور بود، اضافه کرد: همین طور شاخص اهدای خون مستمر(اهدا کنندگانی که حداقل دوبار در سال خون اهدا می کنند) در کشور ۵۷ درصد است و بیشترین میزان شاخص اهدای خون مستمر در کشور در طول این مدت مربوط به استانهای سمنان با ۷۳ درصد، یزد با ۶۷.۵ درصد و بوشهر با ۶۷.۲ درصد بود.
نیاز به خون همیشگی است
وی اظهار داشت: نیاز به خون همیشگی است و بهترین مکان برای ذخیره خون رگ های اهدا کنندگان است و تا هر زمانی که نیاز به اهدای خون بیشتر شود با دعوت و فراخوانی که از طرف سازمان انتقال خون انجام می شود اهداکنندگان برای اهدای خون اقدام نمایند و یاری کننده انتقال خون و نجات دهنه بیماران باشند.
حاجی بیگی اضافه کرد: در مراکز اهدای خون همه پروتکلهای بهداشتی با حفظ فواصل اجتماعی و همین طور تکریم ارباب رجوع در این مراکز رعایت می شود و بمنظور این که اهدا کنندگان کمتر معطل خواهند شد، و بوسیله سامانه nobatdehi.ibto.ir می توانند وقت بگیرند وسپس به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.
حداقل سن اهدای خون ۱۸ و حداکثر ۶۰ سال است
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون ۱۸ سال و حداکثر سن برای نخستین اهدای خون ۶۰ سال است و برای دفعات بعدی اهدا کننده مستمر(با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال) حداکثر ۶۵ سال است.
حاجی بیگی اشاره کرد: در وضعیت فعلی که کشور با شیوع ویروس کرونا مواجه می باشد سازمان انتقال خون بازهم از امن ترین و کم خطرترین اماکن نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است.
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: هموطنان نوعدوست که در همه شرایط یاری گر سازمان انتقال خون برای تامین خون و فرآورده های خون مورد نیاز بیماران نیازمند به خون هستند، توجه داشته باشند که ترس از کرونا سبب این نشود که اهدای خون را فراموش کنند، مردم توجه داشته باشند که نیاز به خون همیشگی است، پس بدین سبب بیماران نیازمند به خون را فراموش نکنند و به کمک این بیماران بشتابند.
وی اشاره کرد: اهدا کنندگان خون اطمینان داشته باشند که سازمان انتقال خون برمبنای آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز درکشور هم اکنون و همچنین همیشه، ضد عفونی و استریل می شوند و اهدا کنندگان با اطمینان خاطر خون اهدا کنند.
۴.۵ درصد خون های اهدایی در سه ماهه نخست امسال مربوط به بانوان بود
حاجی بیگی با اشاره به وضعیت اهدای خون بانوان در کشور اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال میانگین شاخص اهدای خون بانوان در کشور ۴.۵ درصد بود و در طول این مدت بانوان استانهای لرستان با ۹ درصد، سیستان و بلوچستان با ۷.۵ درصد و کردستان با ۷ درصد در صدر اهدا کنندگان خانم در کشور بودند.
سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: همچنان با توجه به این که بانوان نیمی از جمعیت کشور را می سازند، سهم آنها در اهدای خون کم است.
وی اضافه کرد: بیش از ۲۰ میلیون نفر از بانوان ایرانی دارای شرایط اهدای خون هستند، اما شاهد مشارکت کمرنگ بانوان در امر اهدای خون هستیم و مطالعات گسترده در ایران و سایر کشورهای جهان نشان میدهد به سبب گرایش کمتر بانوان به رفتارهای پرخطر و توجه بیشتر به داشتن زندگی سالم، خون اهدایی بانوان از سالم ترین منابع خونی است.
حاجی بیگی اظهار داشت: همین طور بانوان بعنوان رکن اصلی خانواده می توانند با مشارکت در اهدای خون، علاوه بر ترویج رفتارهای انسان دوستانه، در آموزش فرزندان و شرکت در عرصه کارهای خداپسندانه گام مهمی در افزایش مشارکت خانواده ها در اهدای خون داشته باشند.
وی با اعلان اینکه یکی از با اهمیت ترین عوامل کاهش مشارکت بانوان در اهدای خون در ایران، ترس از کم خونی و ترس از سوزن کیسه های اهدای خون، است، اظهار داشت: ترس از مبتلاشدن به بیماریهای عفونی مثل ایدز و هپاتیت و ضعف قوای جسمی، ممانعت شوهران از اهدای خون همسران خود، داشتن ذهنیت منفی نسبت به اهدای خون در زنان از عوامل دیگر میزان پایین اهدای خون بانوان است.
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: بنظر می رسد دانستن برخی نکات می تواند سبب کاهش دغدغه های بانوان و اطمینان از این شود که اهدای خون مشکلی را برای آنها ایجاد نمی کند.

وی اشاره کرد: حالا انجام تست هموگلوبین جهت بررسی کم خونی و غلظت خون در اهداکنندگان قبل از اهدای خون و در اختیار قراردادن مکمل های حاوی آهن برای اصلاح کم خونی بصورت رایگان به مراجعان برای اهدای خون در تمام مراکز انتقال خون انجام می شود.

حاجی بیگی اشاره کرد: هر واحد خون اهدایی حدود ۴۵۰ میلی لیتر و معادل فقط ۱۰ درصد حجم کل خون بدن است، پلاسما و گلبول های سفید و پلاکت ها، ظرف مدت چند روز بطور طبیعی بوسیله سیستم خون سازبدن جایگزین می شوند و بدن با افزایش جذب آهن از دستگاه گوارش، آهن از دست رفته را به مرور و طی حدود یک ماه جایگزین خواهد کرد، بدین سبب گلبول های قرمز خون حداکثر در سه تا چهار هفته در بدن بازسازی می شود.

منبع: