رئیس سازمان غذا و دارو: مشهد بزرگترین تولیدكننده ونتیلاتور در كشور است

ایرنا- معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: شرکت احیادرمان پیشرفته در مشهد، بزرگترین تولیدکننده دستگاه ونتیلاتور در سطح کشور شمرده می شود.
دکتر محمدرضا شانه ساز، یکشنبه شب در حاشیه بازدید از شرکت احیاء درمان پیشرفته در مشهد در گفت و گو با خبرنگاران اضافه کرد: تولید دستگاه های ونتیلاتور در کشور در دوران شیوع ویروس کرونا به هزار و ۵۰۰ دستگاه در ماه بالا رفته است، در صورتیکه این میزان در ابتدای بحران کرونا ماهانه حدود ۵۰ دستگاه بود.
وی افزود: در موج دوم کرونا، در یک مقطع زمانی، تولید کنندگان تجهیزات پزشکی کشور فشار مضاعفی را تحمل کردند و تولید دستگاه های ونتیلاتور به ماهانه ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه افزایش پیدا کرد.
وی اشاره کرد: یکی از عرصه های موفقیت و افتخار کشور، وجود شرکت های دانش بنیان و تولید تجهیزات پزشکی است که توسط جوانان نخبه و باانگیزه راه اندازی شده و اقدامات مهم و بزرگی در این شرکتها در حال انجام می باشد.
به گفته ی ایشان، این شرکتها در بدترین شرایط به کمک مجموعه بهداشت و درمان و سلامت کشور آمدند و در تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی نقش بهادار ای را ایفا کردند.
امکان تولید روزانه ۵۰ میلیون عدد ماسک در کشور
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: اکنون ظرفیت تولید ماسک در کشور با حمایت شرکت های تولید کننده به ۴۵ تا ۵۰ میلیون عدد در روز بالا رفته است، در صورتیکه این میزان در ابتدا روزانه ۱۵۰ هزار عدد بود.
دکتر شانه ساز اظهار داشت: در موقعیتی که کشورمان با شرایط سخت تحریم روبه روست، خیلی از کشورهای مدعی حقوق بشر از خط قرمزهای انسانیت عبور کرده و در ارائه خیلی از ملزومات و تجهیزاتی که ایران نیاز داشت، به بهانه تحریم، همکاری نکردند و این مساله بارها و بارها در مدت زمان بحران کرونا و پیش از آن دیده شده است.
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به فعالیت شرکت های مهمی در عرصه های داروسازی و تجهیزات پزشکی اضافه کرد: شرکت داروسازی ثامن مشهد، تنها تولید کننده فاکتور هشت در کشور است و شرکت احیا درمان پیشرفته هم علاوه بر تولید ونتیلاتور، دستگاه های سی تی اسکن تولید می کند.
وی اظهار داشت: وظیفه سازمان غذا و داروست که در راه تولید این تجهیزات پزشکی به شرکت های تولید کننده کمک نماید.
شرکت احیادرمان پیشرفته، نخستین تولید کننده دستگاه های ونتیلاتور مراقبت ویژه و دستگاه های ماشین بیهوشی، تنها تولید کننده دستگاه های ونتیلاتور مراقبت ویژه و همین طور تولید کننده دستگاه سسی تی اسکن در ایران است.
ماشین های بیهوشی، ونتیلاتور آی. سی. یو، ونتیلاتور پرتابل، پالس اکسیمتر و کپنوگراف، ونتیلاتور ام. آر. آی، ویدیو لارنگوسکوپ و کمپرسور و هوای فشرده تنها قسمتی از تولیدات این شرکت بشمار می رود.