بیشتر از نصف شهرستان های مازندران قرمزپوش شدند

به گزارش فست فود باز پیشروی کرونای « دلتا » در مازندران با تغییر رنگ بندی چهار شهرستان دیگر استان تشدید شد و تعداد مناطق قرمز استان به ۱۳ شهرستان افزایش پیدا کرده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، بر مبنای نتایج تازه ترین ارزیابی سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که امروز جمعه انتشار یافت، رنگ کرونایی شهرستان های رامسر، فریدونکنار، جویبار و بهشهر هم از نارنجی به قرمز تغییر کرده است و مقررات در ارتباط با این رنگ هم از فردا شنبه اعمال خواهد شد.
پیش از این شهرستان های آمل، محمودآباد، قائمشهر، چالوس، نور، نوشهر، ساری، بابل و سوادکوه در وضعیت قرمز قرار داشتند.
طبق ارزیابی جدید سامانه ماسک که بعد از ۷۲ ساعت به روز رسانی شده است، وضعیت شهرستان های بابلسر، سیمرغ، سوادکوه شمالی، میاندرود، گلوگاه، کلاردشت، عباس آباد، نکا و تنکابن همچنان نارنجی است.
رنگ قرمز کرونایی در دور جدید اوج گیری انتشار کرونا که گفته می شود موج پنجم به حساب می آید، از هشتم تیر ماه جاری با ورود شهرستان آمل به این رنگ به صورت رسمی وارد مازندران شد و سه روز بعد یعنی ۱۱ تیر ماه به شهرستان های قائمشهر، محمود آباد و چالوس رسید. رنگ کرونایی شهرستان های ساری، بابل، نوشهر، سوادکوه و نور هم روز ۱۵ تیر ماه قرمز شد.
پیشروی کرونا در مازندران که بر مبنای دانشگاه علوم پزشکی مازندران از نوع دلتا است، چنان با سرعت بالایی صورت گرفت که در عرض کمتر از یک هفته یعنی از هشتم تا پانزدهم تیر ماه رنگ زرد کرونایی را به صورت کلی از مازندران جدا کرد تا این استان از آن پس نظاره گر نبرد میان رنگ نارنجی و قرمز کرونایی باشد، نبردی که به نظر می آید همچنان به نفع رنگ قرمز تمام می شود و این نگرانی را بوجود آورده است که به زودی تمامی مناطق استان یکپارچه قرمز پوش شود.
با توجه به اینکه سامانه ماسک بر مبنای آمار بستری بیماران کووید ۱۹ در بیمارستان ها، رنگ هر شهرستان را در سه رنگ بندی زرد، نارنجی و قرمز تعیین می کند، تغییر سریع رنگ کرونایی شهرستان های مختلف مازندران با عنایت به افزایش نگران کننده روزانه بیماران بستری در استان چندان تعجب برانگیز نیست.
رنگ زرد در فرهنگ ستاد مقابله با کرونا به معنای خطر متوسط به حساب می آید. مناطقی که بیشتر از بین چهار تا ۶ نفر از میان هر یکصد هزار نفر بیمار کووید ۱۹ بستری به صورت روزانه داشته باشند با وضعیت زرد تعریف می شوند. رنگ نارنجی به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است. آمار روزانه بستری بیشتر از ۶ نفر از میان یکصد هزار نفر جمعیت، آن منطقه را در وضعیت نارنجی تعریف می کند. وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر هم به شرایطی اطلاق می شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست کم ۱۰ نفر روزانه به دلیل مبتلا شدن به کرونا در بیمارستان بستری شوند.
طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل، آمار بیماران بستری در بیمارستان های تحت پوشش این دو دانشگاه در تاریخ هشتم تیر ماه که اولین شهرستان استان به رنگ قرمز رسید ۴۲۵ نفر بود ولی طی ۱۰ روز گذشته با افزایش حدود ۲.۵ برابری از مرز یکهزار نفر گذشت.

نگرانی هایی که محقق شد
پیش از این مسؤلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تایید ورود سویه کرونای دلتا به این استان، ابراز نگرانی کرده بودند که این سویه جهش یافته خیلی سریع مازندران را وارد موج پنجم کرده و وضعیت رنگ بندی شهرستان ها را زودتر از موج های قبلی تغییر خواهد داد.
گزارش های رسمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل هم پیش از این ثابت کرده بود که سویه دلتا حتی دو برابر سویه انگلیسی که مازندران فروردین ماه سال جاری تجربه کرده بود، قدرت سرایت دارد و بنابراین هم وضعیت استان در موچ پنجم خیلی سریع به سمت بحرانی شدن پیش می رود.
به عنوان مثال در حالیکه در موج چهارم همه گیری ویروس کرونا در مازندران با سویه انگلیسی دو هفته زمان برد تا آمار بیماران بستری دو برابر شود یعنی از ۴۴۱ نفر اول فروردین به ۸۹۰ نفر در ۱۵ فروردین برسد، ولی سویه دلتا تنها یک هفته زمان نیاز داشت تا آمار بیماران بستری را با ۱۰۰ درصد افزایش از ۴۷۲ نفر در روز هشتم تیر ماه جاری به ۹۳۷ نفر در روز ۱۶ تیر و یکهزار و سه نفر در روز ۱۷ تیر افزایش دهد.
بررسی ارزیابی های سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم نشان داده است که سویه دلتا در برخی از مناطق مازندران مانند نوشهر به صورت جهشی عمل کرده است و رنگ این شهرستان را از زرد ناگهان به قرمز رسانده است در حالیکه در زمان شیوع سویه انگلیسی رنگ بندی ها به صورت پلکانی از زرد به نارنجی و از نارنجی به قرمز تغییر می کرد.
یکی از علل شیوع سریع و جهشی سویه دلتا به خصوصیت های خاص آن ارتباط دارد. ویروس کرونا سویه دلتا که از خرداد ماه در کشور شیوع یافته، طبق اظهار نظر کارشناسان پزشکی با انواع قبلی آن متفاوت و تاحدودی علایم آن مانند سرماخوردگی ساده از راه آبریزش بینی، تب و گلو درد خویش را نشان داده است و بنابراین افراد آنرا جدی نمی گیرند در نتیجه سبب شیوع بیشتر آن از راه ابتلای خانوادگی می شوند.
شاید به همین خاطر است که به قول دکتر سیمین بابایی سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در دور جدید انتشار کرونا در استان خیلی از بیماران از یک خانواده هستند و یا به عبارتی مبتلا شدن به کرونا خانوادگی شده است.
یکی از خصوصیت های سویه دلتا این است که در کمتر از ۴۸ ساعت علائمش را بروز می دهد و فرد بعد از سه تا ۴ روز مشاهه علایم اولیه، به مرحله درگیری ریه می رسد. خصوصیت دیگر این سویه هم مبتلا کردن افرادی است که واکسن تزریق کرده اند و بنابراین هم از دلتا بعنوان سویه واکسن گریز هم یاد می شود.
درگیر کردن کودکان و نوجوانان هم از دیگر خصوصیت های کرونای دلتا است، موضوعی که سبب نگرانی افرادی مانند معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران شده است. دکتر قاسم اویس از این خصوصیت کرونای دلتا بعنوان « مهم ترین دغدغه » یاد می کند و می گوید: این مسئله نه تنها تعداد بیماران را زیاد می کند، بلکه زنجیره انتقال را هم گسترش خواهد داد چون بسیاری از مردم این گونه باور کرده اند که کرونا با افراد نوجوان و کودکان کاری ندارد.

منبع: