دستور وزیر بهداشت برای واكسیناسیون جمعیت بالای ۵۰ سال در ۵ استان كشور

فست فود باز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای به معاون بهداشت وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا،  با تاکید بر واکسیناسیون جمعیت بالای ۵۰ سال ساکن در استانهای سیستان وبلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان وخراسان جنوبی، واکسیناسیون عشایر کوچ رو را نیز از اول مرداد ماه اعلام نمود.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وبدا، سعید نمکی در این نامه خطاب به علیرضا رییسی اشاره کرد: شایسته است باتوجه به امکان تهیه واکسن و خطرپذیری استانهای جنوبی و جنوب شرقی و شرق کشور موارد زیر اجرا شود.
۱ – علاوه بر استان سیستان و بلوچستان جمعیت های بالای ۵۰ سال ساکن در استانهای هرمزگان، بوشهر، خوزستان و خراسان جنوبی تحت پوشش واکسیناسیون کووید قرار گیرند.
۲ – به جز جزایر کیش و قشم که در مرحله بعدی اعلام خواهد شد، جمعیت ساکن کلیه جزایر خلیج همیشه فارس، از ۱۸ سال به بالا واکسینه شوند. (این پوشش شامل جمعیت مواج و غیربومی نمی گردد. البته کلیه ساکنین دائم، بومی تلقی می شوند.)
۳ – همکاران عزیزمان در دانشگاه های علوم پزشکی دقت فرمایند که اولا، سکونت افراد محرز گردد، ثانیا، با نوبت دهی به شکلی عمل کنند که تراکم ایجاد نشود و ثالثا، از نظر تامین بموقع واکسن در حد سهمیه مورد نیاز، قبلاً اقدام گردد.
۴ – پیرو مذاکرات قبلی واکسیناسیون عشایرکوچ رو از ۱۸ سال به بالا نیز از اول مرداد صورت گیرد. در نقاطی از استانهای مذکور که امکان مراجعه مردم میسر نیست، اکیپ های سیار با امکانات کافی (پزشک عمومی ناظر، واکسیناتور و عوامل کمکی دیگر) اعزام شوند که در این راستا می توان از همراهان عزیزمان در سازمان اورژانس، سازمان بسیج و در قالب همکاری مشترک در طرح شهید سلیمانی بهره گرفت.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، استانهای سیستان وبلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و خراسان جنوبی همچون استانهای با درگیری بالا در خیر پنجم کرونا با سویه هندی یا دلتای آن هستند.
بر اساس اعلام روز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه وزارت بهداشت، ۱۶۹ شهرستان در وضعیت قرمز خیز پنجم کرونا با سویه هندی درحال اوج گیری در تمام مناطق کشور است.
تا کنون ۵ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۷۸۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۱۹۱ هزار و ۹۳۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۷ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۷۱۶ دُز رسید.
همچنین از شروع شیوع ویروش کرونا(اویل اسفند ۹۸) تا امروز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه ۸۶ هزار و ۳۹۱ نفر از هموطنان جان خودرا از دست داده اند.
۱۰۷۱

منبع: