۵ وضعیت جسمی همراه با هشدار تشنگی

احساس تشنگی در ایام گرم تابستان موضوع غیرمعمولی نیست چونکه بدن آب بیشتری را بوسیله تعریق از دست می دهد و نیاز بدن به مایعات نسبت به دیگر مواقع سال بیشتر می شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، علاوه بر این، برنامه ورزشی سنگین و مصرف غذاهای تند و چرب می تواند میل به نوشیدن آبِ بیشتر در طول روز را افزایش دهد. با این وجود در بعضی موارد ممکنست فرد بدون هیچ دلیلی، احساس تشنگی کند که این امر می تواند نشانه ای از وجود یک مشکل جسمی باشد.
بیماری ها و عارضه های مختلفی وجود دارند که با احساس تشنگی همراه هستند. نشانه از دست دادن آب بدن در نتیجه یک بیماری با علایم دیگری همچون خستگی و تاری دید نیز هم راه است. در صورت مشاهده این علایم، احتمال ابتلای فرد به یکی از بیماریهایی که در ادامه روزنامه “تایمزآوایندیا” به آنها اشاره نموده است، وجود دارد:
دیابت
زمانیکه سلول های بدن به انسولین مقاوم می شوند، فعالیت کلیه بیشتر می شود تا بتواند قند اضافی را از خون خارج کند. این شرایط موجب تکرر ادرار شده و بدن تمایل پیدا کند تا میزان مایع از دست رفته را جایگزین کند. در نتیجه، احساس تشنگی بالا رفته و فرد تمایل دارد مایعات بیشتری نسبت به قبل بنوشد. تکرر ادرار و تشنگی بیش از اندازه، دو نشانه اولیه دیابت است.
کم خونی
کم خونی بیماری است که بر اثر آن بدن از میزان کافی گلبول قرمز برای تولید هموگلوبین برخوردار نیست. این عارضه می تواند به دلیلهای مختلفی مانند رژیم غذایی نامناسب یا خونریزی زیاد ایجاد شود. کمبود آب بدن یکی از نشانه های شایع کمخونی است و در صورت مبتلاشدن به کم خونی شدید، این وضعیت بیشتر دیده می شود. سرگیجه، احساس خستگی، تعریق و موارد دیگر را نیز می توان بعنوان نشانه های دیگری از این عارضه دانست.
هایپرکلسمی
هایپرکلسمی بیماری است که در آن سطح کلسیم بدن به میزان خطرناکی افزایش می یابد. این شرایط ممکنست به سبب فعالیت بیش از اندازه غدد پاراتیروئید، سل یا سرطان رخ دهد. احساس تشنگی ممکنست نخستین علامت هایپرکلسمی باشد. مقدار زیاد کلسیم در خون ممکنست موجب ضعیف شدن استخوان ها و ایجاد سنگ کلیه شود.
خشکی دهان
وقتی غدد بزاقی به اندازه کافی بزاق تولید نکنند، ممکنست احساس تشنگی بیش از اندازه بوجود آید. همین طور ممکنست مصرف تعدادی از داروها یا روش های درمانی مانند رژیم های درمانی سرطان یا عادت های زندگی همچون مصرف دخانیات در خشکی دهان نقش داشته باشند. سایر علایم خشکی دهان شامل بوی بد دهان، لثه های حساس و مشکل در جویدن هستند.
بارداری
بارداری نشانه های مختلفی دارد و احساس تشنگی یکی از آنهاست. در سه ماهه نخست بارداری، حجم خون افزایش می یابد که در نتیجه کلیه ها مجبور می شوند میزان مایع بیشتری تولید کنند و فرد گرفتار تکرر ادرار می شود. از دست دادن آب بدن موجب احساس تشنگی می شود و لازم است میزان آب از دست داده جایگزین شود.