تشدید نگرانی از وخامت بیشتر وضعیت كرونائی مازندران

فست فود باز: آمار بستری بیماران کرونائی در مازندران امروز جمعه در حالی از مرز یکهزار و ۵۰۰ نفر گذشته است که روند بستری روزانه همچنان رو به افزایش است و نشانه ای از ورود استان به پیک موج پنجم مشاهده نمی گردد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل، طی ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۳۱۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ جدید در بیمارستان های استان بستری شدند که بیشترین رقم از شروع انتشار کرونا هندی تا حالا است.
بر اساس این گزارش، هم اکنون یکهزار و ۵۰۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۲۴۵ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.
گزارش جدید این دو دانشگاه همین طور نشان داده است که همچنان آمار روزانه بیماران جدید کرونائی که در بیمارستان ها بستری می شوند بیشتر از تعداد ترخیصی ها است، در حالیکه نقطه پیک زمانی فرا می رسد که آمار بستری های روزانه و ترخیصی ها دستکم برای چند روز برابر شود و از آن پس هم روند کاهشی بستری روزانه شروع گردد.
گزارش امروز دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل نشان می دهد، در حالیکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۱۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری شده اند، در این زمان آمار ترخیصی ها ۲۸۰ نفر بود. به عبارتی فاصله میان آمار بیماران جدید و ترخیصی طی این مدت حدود ۴۰ نفر است که معنای آن اشغال ۴۰ تخت جدید توسط بیماران کرونائی است.
جمع بندی گزارش های رسمی انتشار یافته طی هفته جاری هم نشان داده است که وضعیت کرونائی مازندران در این زمان همیشه رو به وخامت بوده است و احیانا در ایام آینده وخیم تر خواهد شد.
طبق این جمع بندی، از شنبه ۱۹ تیر ماه جاری تا امروز جمعه در مجموع ۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های استان جان باخته اند. در این زمان حدود ۴۰ درصد به بیماران بدحالی که در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند اضافه شده و آمار این بیماران از ۱۷۷ نفر در روز شنبه به ۲۴۵ نفر در روز جمعه افزایش پیدا کرده است.
همچنین طی این هفت روز در مجموع یکهزار و ۹۸۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ وارد بیمارستان های مازندران شدند در حالیکه در مقابل یکهزار و ۴۹۳ بیمار بعد از بهبودی نسبی ترخیص شدند تا دوره درمانشان را در منزل پیگیری کنند. این تفاوت آماری به معنای اشغال ۴۹۳ تخت بیشتر توسط بیماران کرونائی تنها در طول هفت روز است.
بررسی آمارهای دیگر هم نشانگر وخامت روز افزون وضعیت کرونائی مازندران است. بطورمثال در حالیکه در روز شنبه این هفته آمار بیماران جدید کووید ۱۹ شناسایی شده در استان تنها ۱۵۶ نفر بود امروز جمعه به ۳۱۸ نفر رسید که افزایش بیش از ۱۰۰ در صدی را نشان داده است. آمار بیماران بستری هم روز شنبه یکهزار و ۴۷ نفر بود، روز جمعه به یکهزار و ۵۰۵ نفر افزایش یافت.
کارشناسان بهداشت و درمان علت سرعت بالای اشغال تخت های بیمارستانی و تغییر رنگ سریع مناطق مختلف به قرمز را ناشی از قدرت سرایت بالای کرونای هندی یا دلتا می دانند.
کرونای هندی یا سویه دلتا از اول تیر ماه وارد مازندران شد، به خاطر سرعت بالای مبتلاسازی شهروندان و چرخش در مناطق مختلف استان، در کمتر از یک هفته یعنی هشتم تیر ماه رنگ قرمز کرونائی را به این استان برگرداند.
کرونای دلتا که کارشناسان بهداشتی سرعت آنرا بیشتر از نوع انگلیسی می دانند، طی سه هفته آمار مناطق قرمز کرونائی مازندران را از یک منطقه به ۱۵ شهرستان افزایش داده است.

هفته پراسترس در انتظار مازندران
معاون درمان علوم پزشکی مازندران با تایید اینکه کرونای هندی وضعیت استان را بیشتر از نوع انگلیسی و دیگر انواع تحت تاثیر قرار داده است، به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استان هم اکنون در شیب رسیدن به قله موج پنجم قرار دارد.
دکتر تورج اسدی اضافه کرد: هنوز به قله پیک پنجم نرسیده ایم و هفته های آتی تا رسیدن به پیک، مازندران روزهای سخت کرونائی را در پیش رو دارد.
وی توضیح داد: طی دو هفته اخیر با افزایش روند مبتلایان به بیماری کووید ۱۹، مازندران بصورت جدی وارد موج پنجم کرونا شد و الان نیز در راه صعودی نمودار کرونائی قرار دارد.
دکتر اسدی با اشاره به اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۱۸ کرونائی جدید در بیمارستان های استان پذیرش شدند، همین طور از افزایش مراجعین سرپایی به مراکز بهداشتی استان اطلاع داد و اظهار داشت: میزان بیماران سرپایی که روزانه به کلینیک مراجعه می کنند نیز به حدود چهار هزار نفر رسیده است که عدد بسیار بالایی است و این نشان داده است که طی روزهای آینده همچنان به بیماران بستری ما در بیمارستان ها اضافه خواهد شد و که این وضعیت می تواند شرایط کرونائی استان را سخت کند.
آمل همچنان در بالای جدول کرونا
دکتر اسدی بیشترین آمار مراجعه بیماران بستری را متعلق به شهرستان آمل دانست اظهار داشت: متاسفانه درصد بالایی از بیماران استان متعلق به شهرستان آمل است و در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر پنجشنبه نزدیک یکهزار بیمار سرپایی به مراکز درمانی این شهرستان مراجعه کردند که حدود یک چهارم آمار کل استان بود.

وی وضعیت انتشار کرونا در آمل را نگران کننده توصیف کرد و اضافه کرد: متاسفانه در این شهرستان میزان رعایت مردم در پروتکلهای بهداشتی نیز به شدت پایین آمده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران رفت و آمدهای خانوادگی را یکی از مهم ترین علل انتشار کرونا در استان به ویژه در آمل عنوان نمود و اظهار داشت: رفت آمدها و جمع های خانوادگی به گسترش ویروس کرونا دامن می زند و در استان و شهرستان ها کار را برای کادر درمان و کنترل بیماری سخت کرده است.
وی با اشاره به اینکه مازندران دارای تعداد تخت محدود است، اظهار داشت: تعداد تخت ما در استان یک ظرفیت محدودی است که غیر از بیماران کرونائی باید به سایر بیماران نیز خدمت رسانی کند.
اسدی عنوان کرد: در مجموع در بیمارستان های دولتی و خصوصی استان بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تخت وجو دارد که سه هزار و ۵۰۰ تخت بخش دولتی و بقیه در ارتباط با بخش خصوصی است.
وی خدمت رسانی به بیماران غیر کرونائی را یکی از علت های محدود شدن تخت ها عنوان نمود و اضافه کرد: به علت خدمات رسانی به بیماران غیر کرونائی محدودیت در تعداد تخت به وجود می آید که ما هم اکنون بر حسب افزایش بیمار درحال تجهیز بیمارستان های استان با عنایت به امکانات و شرایط هستیم.
دکتراسدی راه کنترل انتشار کرونا تا قبل از تکمیل واکسیناسیون را رعایت پروتکلهای بهداشتی دانست و اظهار داشت: اگر پروتکل ها توسط مردم رعایت نشود افزایش تعداد تخت تاثیری نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: کادر درمان استان ۱۶ ماه در گیر مبارزه با ویروس کرونا هستند و الان نیز به خاطر خستگی این چند ماه و گرمای شدید و استفاده از لباس های مخصوص و ماسک، تحت فشار قرار دارند و خدمت رسانی برایشان دشوار می باشد.