شاخصهای بیماری كرونا در قم ۱۰۰ درصد افزایش یافت

فست فود باز: مدیرگروه آموزش و ارتقا سلامت مرکز بهداشت قم اظهار داشت: تمام شاخصهای بیماری کرونا نسبت به هفته گذشته در این استان صد درصد افزایش پیدا کرده است.
محمدتقی سلطانی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، اضافه کرد: میزان بستری هفتگی به ۶۵۸ نفر و تعداد رجوع کنندگان به مراکز ۹ گانه جامع سلامت به سه هزار و ۲۵۷ نفر در هفته جاری افزوده شده است.
وی افزود: ۲ هزار و ۷۴۰ بیمار در یک هفته شناسایی شده است که افزایش صددرصدی دارد و درصد مثبت بودن تست های پی سی آر ۵۸ درصد شده که آمار بالایی برای استان می باشد.
به نقل از ایشان، مناطق قرمز شهر از ۱۲ منطقه در هفته گذشته به ۲۱ منطقه در هفته جاری افزایش پیدا کرده که شهروندان باید آگاه باشند هرگونه تجمع همچون دورهمی های خانوادگی، کانون خطر و آلودگی است.
سلطانی با تکیه بر رعایت پروتکلهای بهداشتی، اظهار داشت: مراکز واکسیناسیون کرونای این استان در ایام تعطیل از ساعت ۰۸: ۳۰ بامداد تا ۲۰ شب برای تزریق واکسن فعال است.
وی ادامه داد: مرکز شماره یک واقع در میدان روح الله جنب دانشکده بهداشت، مرکز شماره چهار در محل نمایشگاه های دایمی واقع در خیابان خاکفرج، مرکز شماره پنج واقع در مصلی قدس و مرکز خودرویی هم در پارکینگ مصلی واقع در رودخانه (از ساعت ۱۸ تا ۲۱) فعال است.
وی تصریح کرد: از همه همشهریان تقاضا دارم پیش از رفتن به پایگاه های واکسیناسیون نسبت به دریافت نوبت از سامانه واکسیناسیون کرونا به نشانی salamat.gov.ir اقدام نمایند تا ازدحام جمعیت رخ ندهد و سلامتی افراد به خطر نیفتد.
سلطانی با بیان اینکه کاهش میزان بستری، شدت بیماری و مرگ ومیر هدف واکسیناسیون کروناست، اظهار داشت: افرادی که واکسن دریافت می کنند همچنان در معرض مبتلا شدن به بیماری کرونا هستند و باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند.
وی با بیان اینکه هم اکنون گروه های سنی بالای ۶۰ سال می توانند برای واکسیناسیون رجوع کنند، افزود: تا روز دوشنبه هفته جاری، ۶۶ هزار و ۱۱۵ نفر دوز اول و ۲۶ هزار و ۲۵۸ نفر دوز دوم واکسن را دریافت کرده اند که در مجموع ۹۲ هزار و ۳۷۱ دوز واکسن کرونا در استان قم تزریق شده است.
وی افزود: از این تعداد ۱۵ هزار و ۱۸۸ دوز در ارتباط با واکسن ایرانی برکت می باشد که نشان دهنده استقبال بالای شهروندان از واکسن ایرانی است و امیدواریم روند رفتن به پایگاه های تزریق واکسن همچنان ادامه داشته باشد.
به قول کارشناس مرکز بهداشت قم، هم اکنون واکسن سینوفارم و برکت در پایگاه های تزریق واکسن استان موجود است و کمبودی در تعداد واکسن وجود ندارد.
وضعیت کرونایی استان قم که از ۲۷ خردادماه بعد از ۴۰ روز از وضعیت نارنجی به زرد بهبود یافته بود بر مبنای آخرین رنگ بندی اعلام شده توسط نرم افزار ماسک، از تاریخ نهم تیرماه جاری بار دیگر جزو شهرهای نارنجی و از ۲۳ تیرماه باردیگر در وضعیت قرمز از نظر انتشار کرونا قرار گرفت.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خویش را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir رجوع کنند.
همه ایرانی ها می توانند با رفتن به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه رجوع و خدمات «رایگان» دریافت نمایند.

منبع: