Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/klmsir/fastfoodbaz.ir/wp-content/plugins/af-companion/inc/demo-importer.php on line 78

Warning: array_key_exists() expects parameter 2 to be array, null given in /home/klmsir/fastfoodbaz.ir/wp-content/plugins/af-companion/inc/demo-importer.php on line 78
۲۰ شهرستان مازندران در وضعیت قرمز و كبود كرونایی - فست فود باز

۲۰ شهرستان مازندران در وضعیت قرمز و كبود كرونایی

به گزارش فست فود باز سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جدید ترین ارزیابی اش از وضعیت کرونایی کشور، رنگ بندی پنج شهرستان دیگر مازندران را به قرمز تغییر داده است. بدین سان تعداد مناطق قرمز استان به ۲۰ شهرستان افزایش پیدا کرده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، آخرین بررسی های انجام شده توسط سامانه ماسک درباره شرایط کرونایی کشور که به واسطه تعداد مبتلایان و بستری شدگان در هر شهرستان محاسبه می شود نشان داده است که ۲۸۵ شهرستان کشور در وضعیت قرمز و فوق قرمز، ۱۱۰ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند که بدترین وضعیت کرونایی کشور از آغاز شیوع این ویروس در ایران تا کنون به حساب می آید.
بر اساس نقشه رنگ بندی جدید سامانه ماسک شهرستان های نکا، گلوگاه، سوادکوه شمالی، کلاردشت و عباس آباد که تا کنون در وضعیت نارنجی قرار داشتند هم با عنایت به شرایط بحرانی موج پنجم کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفته اند و فقط شهرستان های کوچک میاندورود و سیمرغ در مازندران با رنگ نارنجی باقی مانده اند.
بنا به اعلام سامانه ماسک، از ۹ مرداد محدودیت های کرونایی ویژه مناطق با وضعیت قرمز در شهرستان هایی که بتازگی به این رنگ رسیده اند، باید اعمال شود.

وضعیت فوق قرمز
همچنین بر مبنای شرایط وخیم کرونایی در کشور و مناطقی مانند مازندران، در رنگ بندی کرونایی جدید سامانه ماسک، رنگ کرونایی خیلی از مناطق قرمز تیره یا کبود مشاهده می شود. در مازندران شهرستان های گلوگاه، نکا، سوادکوه شمالی، بابلسر، تنکابن، کلاردشت و عباس آباد قرمز و سایر مناطق با رنگ کبود یا قرمز تیره دسته بندی شده اند.
آمارهای در ارتباط با بستری و فوتی های کرونایی مازندران که توسط دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل منتشر می شود هم نشان داده است که این استان در بدترین شرایط کرونایی از آغاز شیوع این ویروس در کشور تا کنون قرار دارد؛ به صورتی که تا ظهر روز پنجشنبه هفتم مرداد مجموع بستری شدگان کرونایی در بیمارستان های مازندران به ۲ هزار و ۹۵۰ نفر رسید که ۳۵۶ نفر از این بیماران در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.
همچنین در روز ۶ مرداد تعداد قربانیان کرونا طی یک ۲۴ ساعت به ۲۳ نفر رسید که بیشترین آمار مرگ روزانه کرونایی در مازندران از آغاز سالجاری تا کنون بود. با احتساب ۱۴ بیمار کرونایی دیگر که طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز پنجشنبه هفتم مرداد در بیمارستان های مازندران جان خویش را از دست دادند، تعداد قربانیان کرونا در مازندران از یکم فروردین تابحال به ۸۷۰ نفر رسیده است.

تکمیل تخت های بیمارستانی
ارزیابی جدید سامانه ماسک در حالی به روز رسانی شده است که وضعیت کرونایی در شهرستان های مختلف مازندران بخصوص آمل، بابل، قائمشهر و ساری به موقعیت فوق حاد و بحرانی رسیده و مسؤلان حوزه بهداشت و درمان استان پیشبینی می کنند که با استمرار این روند، ظرفیت تمام مراکز درمانی این استان تا چند روز آینده به صورت کامل تکمیل می شود. بنابراین برگزاری اقامتگاه بیماران کرونایی برای گذراندن دوران نقاهت و قرار داشتن تخت مراقبت های پزشکی در دستور کار مسؤلان برخی شهرستان ها قرار گرفته است. در شهرستان بابل تعداد مجموع بستری شدگان به ۸۳۸ نفر رسیده است که وضعیت فوق بحرانی این شهرستان را نشان داده است.
پس از بابل، شهرستان آمل هم با بیشتر از ۸۰۰ بیمار کرونایی بستری شده در مراکز درمانی این شهرستان وضعیتی کاملا وخیم و بحرانی دارد؛ به صورتی که به قول علیرضا شریعت فرماندار آمل، هم اکنون تأمین کادر درمان یکی از اشکالات اساسی این شهرستان برای عرضه خدمات به بیماران کرونایی است.
وخامت اوضاع کرونایی آمل سبب گشته است تا مسؤلان این شهرستان با وجود تحویل یک دستگاه اکسیژن ساز جدید ۶۰۰ لیتری کانتینری در روز پنجشنبه هفتم مرداد، باز هم اعلام کمبود کرده و دست یاری به سمت خیرین دراز کنند.
دستگاه اکسیژن ساز کانتینری جدید به مبلغ ۳۰ میلیاردریال از سوی وزارت بهداشت خریداری و به بیمارستان امام خمینی(ره) آمل تحویل شده است. هرچند حالا این بیمارستان سه دستگاه اکسیژن ساز کانتینری در اختیار دارد، اما فرماندار اعلام نموده است که به علت تعداد بالای بیماران و مصرف زیاد اکسیژن، همچنان یک دستگاه اکسیژن ساز دیگر برای آمل نیاز است.
همچنین مشاهدات خبرنگار ایرنا نشان داده است که در قائمشهر هم ظرفیت تخت های بیمارستانی تکمیل شده و زیرساخت های درمانی این شهرستان به صورت کامل درگیر عرضه خدمات به بیماران کرونایی هستند. در شهرستان ساری هم به قول شاهدان و بعضی از اعضای کادر درمان وضعیت وخیم است و ظرفیت مراکز درمانی حدودا تکمیل است.

مازندران در انتظار روزهای سخت و سیاه کرونایی
ترکتازی کرونای هندی در سایه عادی انگاری شهروندان این روزها مازندران را در وضعیتی قرار داده است که کمتر خانواده ای را میتوان یافت که بیمار کرونایی در قرنطینه یا بستری در بیمارستان نداشته باشد. مطب پزشکان و داروخانه ها هم مملو از رجوع کننده است. طبق گفته داروخانه داران، بیشتر از ۸۰ درصد نسخه هایی که طی یک هفته اخیر پیچیده شده، در ارتباط با بیماران کرونایی بوده است.
مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم وضعیت کرونایی استان را رو به بدتر شدن توصیف کرد و به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متأسفانه شرایط به شدت بحرانی است و فشار کار هم سبب شده که همکاران ما در کادر درمان بیمارستان های سراسر استان فشار زیادی را تحمل کنند. طبیعتا خستگی آنان و تعداد بالای بیماران بر کیفیت عرضه خدمات درمانی تأثیر خواهد گذاشت.
دکتر سیمین بابایی اضافه کرد: نگرانی ما از وضع موجود با بی توجهی گسترده ای که در جامعه نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی می بینیم بیشتر می شود. شرایط بگونه ای است که نمی توانیم برای وضعیت کرونایی مازندران پیشبینی خاصی داشته باشیم. چون هیچ توجهی به پروتکلهای کرونایی نمی گردد.
وی تصریح کرد: در خیلی از مناطق استان، بخصوص برخی شهرستان ها مانند آمل حتی در این وضعیت بحرانی خبر از برگزاری جشن ها و مهمانی ها و مجالس عزا و محافل خانوادگی است. در بازار شهرها هم با عنایت به اعمال نشدن محدودیت های کرونایی وضعیت قرمز و نارنجی، هیچ توجهی از جانب مردم به نکات بهداشتی کرونایی نمی گردد.
بابایی خاطرنشان کرد: تا زمانی که رعایت پروتکلهای بهداشتی در مازندران افزایش نیابد روند رو به رشد کرونا ادامه خواهد داشت. نتیجه این بی توجهی ها و همینطور سفرهای هفته گذشته و این هفته را باید در یکی دو هفته آینده مشاهده نماییم که با عنایت به چرخه گسترده و سریع انتقال ویروس در مازندران باید منتظر روزهای بسیار سختی برای این استان باشیم.
در شرایطی که مازندران روزهای بحرانی و پرخطری را پشت سر می گذارد و ۱۳ روز پی در پی است که تعداد مرگ های کرونایی مازندران دو رقمی است و تعداد بستری شدگان کرونایی هم به مرز سه هزار نفر رسیده است، به قول ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت، رعایت پروتکلهای بهداشتی در مازندران بین ۲۹ تا ۳۹ درصد ارزیابی می شود.

روند افزایشی تعداد بستری شدگان کرونایی مازندران در موج پنجم بعد از حدود یک ماه روند کاهشی، از ۳۰ خرداد شروع شد و روز هشتم تیر شهرستان آمل اولین شهرستانی بود که در موج پنجم رنگ قرمز کرونایی گرفت. سه روز بعد سه شهرستان دیگر هم قرمز شدند و تعداد شهرستان های قرمز مازندران به چهار رسید. این روند افزایشی ادامه یافت و در روز ۱۵ تیر تعداد مناطق قرمز مازندران به ۹ شهرستان و روز ۱۸ تیر هم رنگ قرمز کرونایی بر ۱۳ شهرستان مازندران حاکم شد. با اضافه شدن تنکابن و بابلسر به شهرستان های قرمز مازندران در روز ۲۳ تیر هم تعدادمناطق قرمز مازندران به ۱۵ شهرستان افزایش یافت.
رنگ زرد در فرهنگ ستاد مقابله با کرونا به معنای خطر متوسط به حساب می آید. مناطقی که بیشتر از بین چهار تا ۶ نفر از میان هر یکصد هزار نفر بیمار کووید ۱۹ بستری به صورت روزانه داشته باشند با وضعیت زرد تعریف می شوند. رنگ نارنجی به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است. آمار روزانه بستری بیشتر از ۶ نفر از میان یکصد هزار نفر جمعیت، آن منطقه را در وضعیت نارنجی تعریف می کند. وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر هم به شرایطی اطلاق می شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست کم ۱۰ نفر روزانه به دلیل مبتلا شدن به کرونا در بیمارستان بستری شوند.
موج پنجم کرونا در مازندران مانند سراسر کشور ناشی از انتشار ویروس هندی کرونا یا سویه دلتا است که سرعت سرایت بسیار بیشتری دارد و گروه های سنی کودک و نوجوان را هم درگیر می کند. این سویه از کرونا تا کنون تمام رکوردهای ثبت شده از سویه های ووهان و انگلیسی در مازندران را شکسته و همچنان زیر سایه بی توجهی های مردم و سفرهای پرتعداد مسافران و خوش نشینان به مازندران، با سرعت درحال افزایش آمارهای کرونایی است.