فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران: از هر طریق ممکن واکسن وارد شود

به گزارش فست فود باز فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران اظهار داشت: افزایش سطح واکسیناسیون عمومی و دو هفته لاک داون، تنها راه قطعی برون رفت از شرایط فعلی بیماری کرونا در کشور است و جز آن راه دیگری وجود ندارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جمع خبرنگاران با اشاره به موارد بیماری کرونا در تهران اظهار داشت: در مجموع تا ساعت ۸ بامداد امروز ۹۶۲۰ بیمار در بیمارستان های تهران بستری هستند.
وی افزود: همین طور در بخش مراقبت های ویژه ۲۵۴۰ بیمار تحت مراقبت قرار دارند.
زالی با اشاره به موارد جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در تهران اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته مجموعاً ۱۹۰۰ بیمار جدید در بیمارستان های تهران بستری شدند. همین طور مراجعین سرپایی به مراکز بهداشتی درمانی در تهران طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ هزار نفر بوده است که چهار هزار نفر آنها به بخش بهداشت و ۲۱ هزار نفر نیز به مراکز سرپایی مراجعه نموده اند.
به گفته ی ایشان، همین طور طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۶ بیمار کرونا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های تهران بستری شده اند.
زالی درباره روند واکسیناسیون کرونا در تهران نیز اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۹۷هزار و ۲۰۰ دوز واکسن در تهران تزریق شده است و مجموع آمار واکسیناسیون در تهران به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز رسیده است که از این میان ۶۱۷ هزار نفر هر دو دوز اول و دوم را دریافت کرده اند.
زالی در پاسخ به سوالی درباره راه حل برون رفت از شرایط فعلی بیماری در کشور اظهار داشت: دو راه حل برای عبور از بحران فعلی وجود دارد؛ ابتدا آن که همه کشور شامل ظرفیت های درون زا و برون زا برای واردات واکسن بسیج شوند. باید برای واردات واکسن کار جمعی جهادی صورت گیرد و از همه ظرفیت های دیپلماسی و اقتصادی استفاده گردد.
زالی اشاره کرد: لازم است به هر طریق ممکن از بازارهای استاندارد جهانی، واکسن دریافت شود. با اهمیت ترین مسئله همین موضوع است. جز این هم راهی وجود ندارد
وی افزود: چاره دوم نیز گرچه تصمیم بسیار تلخی است اما برای آنکه تا حدی ترمز مرگ و میر بیماری در کشور و تهران کشیده شود، مجبور هستیم تصمیم تلخ دو هفته لاک داون را بپذیریم. البته دراین زمینه باید همه کشور همکاری کنند. یعنی لاک داون باید تصمیم حاکمیت باشد نه تصمیم یک وزارتخانه یا دستگاه.
وی دراین زمینه اضافه کرد: تمام برنامه های اقتصادی مردم از قبیل عوارض، مالیات، پرداخت حق کارفرما و غیره باید در این دو هفته تعطیل شود و فرصت جدیدی داده شود. بدین سبب تمام اسناد الزام آور اقتصادی برای کسبه و مردم عادی در این دو هفته باید متوقف شود. همین طور لازم است فرآیندهای مختلف اجتماعی کم شود.
زالی تاکید کرد: این دو هفته لاک داون نیز باید هر چه سریعتر انجام شود؛ چونکه هرچه زمان بگذرد این ویروس دلتا بیشتر در سطح شهر می چرخد و آن موقع دیگر هر اقدامی اثربخشی خودرا از دست خواهد داد.
وی اظهار داشت: از جانب دیگر لاک داون زیر دو هفته هم ارزشی ندارد و نباید صورت گیرد.
زالی اضافه کرد: همین طور اقناع سازی مردم بسیار مهم است؛ چونکه در لاک داون مردم لطمه می بینند و باید کمک کرد و بسته های مختلف حمایتی برقرار شود. در مجموع بالا بردن سطح واکسیناسیون عمومی و انجام لاک داون تنها راه قطعی برای مدیریت بیماری است و راه دیگری وجود ندارد.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران همین طور اظهار داشت: دانشگاه های خط مقدم مبارزه با کرونا الان از نظر نیروی انسانی و منابع مالی در وضعیت بحرانی قرار دارند و تقریباً دانشگاه ها در خشکسالی مالی به سر می برند. لازم است هر طور که شده و از هر منبعی بصورت اورژانسی شارژ مالی برای دانشگاه ها صورت گیرد.
وی اضافه کرد: لازم است نیروهای انسانی جدید و تازه نفس به دانشگاه ها ملحق شوند و بالاخره تصمیم ملی برای نیروهای خسته بهداشت و درمان گرفته شود و مشوق هایی همچون تبدیل وضعیت و ارتقای شغلی برای آنها در نظر گرفته شود. این موارد همچون چاره هایی است که در کوتاه مدت می توان پیش بینی نمود.
وی همین طور اظهار داشت: باتوجه به سرایت پذیری بالاتر ویروس دلتا، طولانی تر بودن و بار بالاتر ویروس در مبتلایان و از آنجائیکه تغییری در وضعیت فعلی مدیریت بیماری شاهد نیستیم، طبیعتاً انتظار نداریم که درحال حاضر تغییر چندانی در وضعیت بیماری ایجاد شود. اگر مداخلات مذکور بصورت جدی در سطح کشور اعمال نشود طبیعتاً بعید است که آمار فعلی فروکش کند.

منبع: