معاون اول رییس جمهور تاكید كرد: اولویت اول کشور تسریع در روند واکسیناسیون مردم است

معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت سرعت بخشیدن به روند تأمین واکسن کرونا از راه واردات و تولید داخلی تصریح کرد و اظهار داشت: استمرار روند فعلی واکسیناسیون نیازمند واردات ده میلیون دوز واکسن است که باید تا آخر مرداد صورت گیرد و این روند باید در کنار پشتیبانی از تولید واکسن داخلی و افزایش واردات واکسن مورد نیاز با قوت اجرایی شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، محمد مخبر در جلسه در ارتباط با تأمین واکسن کرونا، تصریح کرد: اولویت اول و اصلی امروز کشور کرونا و تسریع در روند واکسیناسیون مردم است که تحقق این هدف با تأمین واکسن مورد نیاز از طرق تقویت تولید داخل و افزایش واردات با جدیت پیگیری می شود.
معاون اول رئیس جمهور واردات ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا آخر شهریور را اولویت بعدی برای استمرار واکسیناسیون در کشور دانست و به مسئولین ذیربط از وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، جمعیت هلال احمر و وزارت امور خارجه مأموریت داد با جدیت مبحث واردات واکسن کرونا را دنبال کنند تا همزمان با سرعت گرفتن تولید واکسن داخلی، شاهد واکسیناسیون هرچه زودتر گروههای هدف و قطع زنجیره انتقال بیماری باشیم.
مخبر همینطور ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درمورد ضرورت مقابله با بیماری کرونا و لزوم تأمین واکسن و داروهای مورد نیاز مردم از هر طریق ممکن، خواهان اتخاذ راهکارها و تدابیر لازم برای برون رفت از وضع موجود و فروکش کردن شدت بیماری کرونا در کشور شد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه بر ضرورت پشتیبانی از کادر درمان و دست اندرکاران بیمارستانها برای کنترل موج فعلی کرونا تصریح کرد و از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست تدابیر و تصمیمات لازم را برای پرداخت مطالبات معوق کادر درمان و پرسنل بیمارستانها اتخاذ کنند تا با ایجاد انگیزه و روحیه مضاعف در این عزیزان، شاهد بهبود روند رسیدگی به بیماران باشیم.
وی ضمن اشاره به گزارش معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه درمورد اقدامات و پیگیری های این وزارت خانه برای واردات واکسن از هر کشوری که ممکن بوده، از تلاشهای صورت گرفته توسط وزارت امور خارجه قدردانی کرد و اظهار داشت: انصافا سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای تأمین کننده واکسن به صورت مجدانه و دلسوزانه پیگیری کرده اند که جا دارد از آنها قدردانی شود.
مخبر گزارش عرضه شده درمورد روند اجری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را مثبت ارزیابی کرد و ضمن اشاره به اثرات مفید این طرح، بر ضرورت پیگیری و اجرای آن با جدیت هرچه بیشتر تصریح کرد.
در این جلسه که معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس جمعیت هلال احمر و معاونین بانک مرکزی و دیگر دستگاههای ذیربط هم حضور داشتند، رییسی معاون درمان وزارت بهداشت، گزارشی از وضعیت کلی کشور در ارتباط با انتشار کرونا عرضه کرد و اظهار داشت: مهار شدت بیماری کرونا نیازمند مداخله جدی و موثر است تا بتوانیم هرچه زودتر روند مبتلا شدن و مرگ و میر را کاهش دهیم.
رییسی همینطور گزارشی از میزان موجودی واکسن کرونا، برنامه واردات و روند واکسیناسیون در کشور عرضه کرد و بعد از بحث و تبادل نظر مقرر شد با پیگیری های وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر، تا آخر مرداد ۱۰ میلیون دوز و تا آخر شهریور ۲۰ میلیون دوز واکسن خریداری و به کشور وارد شود.
در این جلسه همینطور در مورد لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی و اعمال محدودیت های بیشتر برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا بحث و بررسی گردید و مقرر شد پیشنهادات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی و تصمیم گیری شود.
تامین منابع مالی لازم برای پرداخت مطالبات کادر درمان و تجهیزات پزشکی نظیر انواع کیت تشخیص کرونا از دیگر موضوع هایی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.