سازمان جهانی بهداشت هشدار داد افزایش سرعت مبتلاشدن به زوال عقل در جهان

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در گزارش جدیدی هشدار داد که آمار مبتلاشدن به دمانس (زوال عقل) به شکل هشداردهنده ای رو به فزونی است و تا سال ۲۰۳۰ میلادی شمار مبتلایان ۴۰ درصد بیشتر می شوند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، مطالعه سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان میدهد که جمعیت دنیا در سالهای آتی با رشد سریع مبتلاشدن به زوال عقل روبرو خواهد بود و این تحقیق نتیجه گرفته است که تعداد بیماران درگیر دمانس در سال ۲۰۳۰ میلادی دستکم ۴۰ درصد بیش تر از میزان فعلی می شود.
مبنای این نتیجه گیری، پیرتر شدن هر چه بیشتر شهروندان و عدم آمادگی بیشتر کشورها برای مواجهه با کهنسالی و پیامدها و عوارض این دوران عمر است.
بنابر اعلام سازمان ملل بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند.
تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفته است که باید برای نگهداری، مراقبت و پشتیبانی از افراد مبتلا به دمانس مجهز بود و آنها و اطرافیان شان را به حال خود رها نکرد.
وی با تمجید از استراتژی دولت آلمان برای پشتیبانی و پرستاری از مبتلایان به این عارضه تاکید کرده است: هدف همه کشورها باید این باشد که منزلت سالخوردگان مبتلا به زوال عقل حفظ شود و آنها به حاشیه اجتماع رانده نشوند.
همین طور یک کارشناس سازمان جهانی بهداشت در زمان ارائه نتایج پژوهش این نهاد تصریح کرد که رعایت مجموعه ای از ساز و کارها می تواند نرخ مبتلاشدن به دمانس را به طرز قابل توجهی کم کند. سبک زندگی سالم، ارتباطات اجتماعی خلاق، تعاملات عاطفی و آموزش و سواد مناسب، در پیش گیری از ابتلای سالخوردگان به زوال عقل تاثیر قاطع دارند.
به گزارش دویچه وله، دمانس یا زوال عقل با اختلال در حافظه، تغییرات رفتاری و شخصیتی، روان پریشی یا زبان پریشی هم راه است. کهنسالان مبتلا، خلق و خوی ناپایدار دارند. آنها به تناوب گرفتار افسردگی و اضطراب، توهم و خیالات و هذیان می شوند. برخی بدون عامل محرک بیرونی، گاه به شدت می خندند یا گریه می کنند و گروهی نیز مهارت های کلامی و زبانی را از دست می دهند و در بیان مقصود، وا می مانند.
دمانس می تواند در اثر عوامل مختلفی همچون اختلالات تیروئید، کمبود ویتامین، عوارض جانبی داروها، افسردگی، اضطراب، عفونت ها، سکته های مغزی، پارکینسون و سایر مشکلات پزشکی و سلامتی ایجاد شود. این اختلال عموما با آلزایمر یکسان گرفته می شود در صورتیکه آلزایمر زیر مجموعه ای از این سندرم است. بین۶۰ تا۸۰ درصد از کل تشخیص های دمانس به آلزایمر (فراموشی یا نسیان) ختم می شود.