بگفته کارشناسان می توان روز خودرا با انجام چند راه حل ساده، بهتر، کارآمدتر و با طراوت تر آغاز کرد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، کارشناسان می گویند که احساس کسالت و بی انرژی بودن در بامداد هنگام را می توان حتی با ایجاد تغییرات کوچک در برنامه معمول فرد کم کرد که موجب افزایش سطح انرژی، تمرکز و راندمان افراد می شوند.
شروع سریع روز می تواند به افراد در دستیابی به اهداف بیشتر و بهبود سلامت کلی کمک نماید با این وجود ممکنست به سبب شرایط به وجود آمده ناشی از پاندمی کرونا بیشتر افراد شب را تا دیر وقت بیدار بمانند و یا مدت های طولانی را صرف کار با تلفن های همراه، کامپیوتر و… کنند که می تواند موجب احساس کسلی آنها در بامداد هنگام شود.
این کارشناسان اظهار می کنند: نه فقط دیر خوابیدن بعد از مدت زمان طولانی کار با وسایل الکترونیکی موجب ایجاد اختلال در چرخه خواب ما می شود بلکه بر راندمان در نیمه اول روز بعد نیز تأثیر می گذارد.
دکتر سونال آناند، روانپزشک بیمارستان “ووکهارت” در بمبئی هند می گوید: نخستین و بهترین کاری که می توانید برای شروع بهتر روز و رفع اشکال بی حالی انجام دهید این است که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب به تلفن همراه خود نگاه نکنید.
دکتر آناند همین طور چند تکنیک سریع نیز برای فعال کردن مغز در هنگام بامداد پیشنهاد می کند:
– تمرکز حواس را تمرین کنید: چند دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و به اتفاقات اطراف خود توجه کنید. از پنجره یا بالکن خود به بیرون نگاه کنید. ذهن آگاهی می تواند مغز را تقویت کرده و تمرکز شما را بهبود بخشد.
– سپاسگزار باشید: بامداد ها باید با کمی وقت گذاشتن برای خودتان شروع شود. روی خود تمرکز کنید، بابت خود و چیزهای خوب زندگیتان خوشحال و به خاطر داشتن عزیزانتان و فرصت زندگی در یک روز دیگر سپاسگزار باشید.
– یوگا و تمرینات تنفسی سریع انجام دهید: حتی اگر پنج الی۱۰ دقیقه پیش از آغاز به کار خود وقت دارید می توانید مدتی را به تمرینات تنفسی سریع اختصاص دهید. یوگا می تواند به ترشح هورمون های شادی در بدن مانند دوپامین، اکسی توسین، سروتونین و اندورفین کمک نماید.
– فعالیت کوتاه: اگر علاقه ای به انجام هیچ یک از موارد بالا ندارید، می توانید به صورتی از کارهای بدنی مانند چیدمان کمد، بالا رفتن از پله ها و قدم زدن در اتاق خود بپردازید. تحقیقات ثابت کرده است که حتی کارهای کوتاه مدت می توانند مزایای مختلفی برای سلامتی داشته باشند بطور مثال این می تواند “میزان متابولیسم پایه (BMR) را افزایش دهد و بر ضربان قلب افراد تأثیر مثبت بگذارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از هندوستان تایمز، افراد باید برای شروع یک بامداد بهتر، شب قبل آنرا با لذت بردن از خواب راحت و خودداری از وقت گذراندن اضافی با تلفن همراه و… گذرانده باشند. داشتن فعالیت بدنی در طول روز حتی برای مدت زمان کوتاهی می تواند مزایای بلند مدتی را به همراه داشته باشد.

About Author