معاون وزیر بهداشت اعلام كرد روند نزولی کرونا در سراسر کشور

به گزارش فست فود باز معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به وضعیت بیماری کرونا در کشور، در عین حال بر لزوم دو برابر شدن مراکز واکسیناسیون کرونا در کشور جهت افزایش سرعت واکسیناسیون اصرار کرد و اظهار داشت: اگر با این سرعت پیش رویم تا اختتام مهر ماه دوز اول واکسن همه در کشور تزریق شده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در جلسه بررسی روند اجرای گام پنجم “طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی” اظهار داشت: سپاه و بسیج در یک سال و نیم گذشته همراه وزارت بهداشت بودند و الان گام پنجم طرح شهید سلیمانی در جریان است و خدمات متفاوتی ارائه شد. زمانی که واکسن مطرح نبود و ما باید با دست خالی به جنگ ویروس چموش می رفتیم، با این طرح توفیقات خوبی به دست آوردیم. اقداماتی که برای مراقبت، نظارت و حمایت صورت گرفت بسیار کمک کننده بود و اگر این اقدامات نبود باتوجه به تعداد تختی که در اختیار داریم گرفتار مشکل می شدیم.
وی اضافه کرد: گام چهارم طرح شهید سلیمانی ۱۷ فروردین ماه به انتها رسید و گام پنجم از همین تاریخ شروع به کار کرد و امروز هفته ۲۲ اجرای این طرح هستیم. باتوجه به رسیدن واکسن، گام پنجم طرح با تاکید بر امر واکسیناسیون پیش رفت و الان آخرین تعداد پایگاه تجمیعی واکسیناسیون ۱۰۰۸ عدد است و در حدود نیمی از این تعداد بسیج یا مستقیما پایگاه به وجود آورده و یا به ما کمک کرده است. در سطح استان تهران ۱۲۷ پایگاه تجمیعی داریم.
رییسی افزود: در حال حاضر تعداد تیم هایی که در این پایگاه ها مستقر هستند ۵۱۸۰ تیم است که قسمت عمده ای را بسیج کمک کرده است. برمبنای هدف گذاری جناب وزیر که تا اختتام مهر ماه است میزان واکسینایون را باید دو برابر نماییم. روز گذشته و پریروز رکوردهایی از تزریق واکسن ثبت شده است و امروز هم احیانا رکورد جدیدی ثبت خواهد شد. پریروز از مرز ۷۵۰ هزار دُز و روز گذشته از مرز ۸۵۰ هزار دوز عبور کردیم.
وی اضافه کرد: بر طبق برنامه ریزی که تا اختتام مهر ماه داریم اگر میزان واکسیناسیون روزانه را به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دُز در روز برسانیم می توانیم به هدف نزدیک شویم. حفظ احترام مردم که در صف ها معطل نشوند و واکسیناسیون منظم صورت گیرد امری ضروری می باشد. راه تحقق این هدف این است که تعداد پایگاه های واکسیناسیون به ۲۰۰۰ پایگاه برسد و از تیم های واکسیناسیون ما نیز ۲ برابر شود.
رییسی اظهار داشت: اگر ضریب اطمینانی به اسم دو شیفت شدن پایگاه ها را داشته باشیم خود به خود ظرفیت های ما دو برابر می شود و ان شاءلله به تزریق روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن می رسیم که در ضمن یک ماه بالای ۴۵ میلیون دُز واکسن تزریق خواهد شد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، اظهار نمود: اگر با این سرعت پیش رویم تا اختتام مهر ماه دوز اول واکسن همه تزریق شده است و دُز دومی هایی که نوبت شان شود تزریق می شود و در نهایت تا ۱۵ آبان تعدادی برای لکه گیری باقی می مانند. البته ما آخرین اطلاعاتی که در دنیا در رابطه با دُز یادآور مطرح است را رصد می نماییم که جا نمانیم و اگر به آن هم نیاز باشد توانمندی وجود دارد.
وی درباره وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: ما از پیک عبور کردیم و روند نزولی شده است. ۲۱ استان کاملا سیر نزولی دارند و ۸ استان تازه از قله عبور کردند و در ۳ استان هم روند افزایشی متوقف شده است. بدین سبب چشم انداز این است که تا دو هفته آتی وضعیت بستری بیمارستانی از عدد ۳۰۰۰ روزانه پایبن تر خواهد آمد.
وی با اشاره به گذر کشور از قله پیک پنجم کرونا، اظهار داشت: بدین سان پیش بینی آنست که دوهفته آینده از ۳هزار بستری روزانه اساسا پایین تر خواهد آمد و تا چهار هفته آتی به کف آن در پیک پنجم خواهیم رسید. اینجا جایی است که نیاز داریم به کمک بسیج که در شش تا هشت هفته باقی مانده سیر نزولی بیماری، بتوانیم حداکثر توانمان را برای ایمن سازی بگذاریم؛ چونکه پیش بینی مان از پیک بعدی بیماری، در آبان ماه است.
وی اضافه کرد: بدین سبب اگر آبان ماه میزان واکسیناسیون را قابل توجه انجام داده باشیم حتی با ویروس جدید جهش یافته و در صورت میزان ابتلا، اما میزان مرگ و میر بالا نخواهد رفت. در بحث واکسیناسیون هدف اول کاهش مرگ و میر و هدف بعدی کاهش ابتلاست.
رییسی افزود: در بحث کاهش مبتلاشدن به کرونا نیز برنامه قرنطینه هوشمند را در نظر داریم؛ اگر این دو استراتژی را پیش بگیریم هم میزان مبتلاشدن و هم میزان مرگ و میر کاهش پیدا می کند. بر اساس این پیش بینی، یک تفاهم نامه جهت امضای سردار سلامی و دکتر عین اللهی آماده شده که روی محورهایی نظیر افزایش پایگاه های تجمیعی، نیروهای انسانی مورد نیاز متمرکز است.
وی اضافه کرد: پیش بینی که کردیم این است که در یک حرکت جهادی و انقلابی نیاز است تعداد پایگاه ها و ظرفیت ها دو برابر شود؛ یعنی هزار پایگاه در سراسر کشور اضافه شود که سهم بسیج را در ۳۱ استان ۵۰۰ مرکز دیدیم؛ البته همین الان هم نصف پایگاه ها را بسیج بصورت مستقیم یا غیرمستقیم دخیل است. با این کار هیچ ازدحامی در مراکز واکسیناسیون نخواهیم داشت.
رییسی درباره تهران نیز اظهار داشت: در رابطه با تهرانبا این استراتژی باید تزریق روزانه را به به عدد ۳۲۰هزار تزریق برسانیم. سهم دانشگاه تهران ۸۰ هزار و دانشگاه های علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی هر کدام ۱۲۰ هزار تزریق است. دانشگاه علوم پزشکی تهران نیاز است پایگاه های تجمعی از ۳۶ مرکز فعلی به ۵۷ مرکز، دانشگاه علوم پزشکی ایران از ۴۲ مرکز به ۷۰ مرکز و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ۴۱ مرکز به ۸۷ مرکز برساند.
وی اشاره کرد: بدین سبب در تهران باید از ۱۱۹ پایگاه موجود به ۲۱۴ مرکز برسیم. بدین سبب ایستگاه های واکسیناسیون از ۷۱۱ ایستگاه در تهران باید به ۱۲۸۰ ایستگاه برسد. برمبنای تجربه ای که کسب کردیم اگر بتوانیم تیم واکسیناسیون را سه نفر بگذاریم که دو نفر اقدامات در رابطه با ثبت را انجام دهند، کار سرعت می گیرد. بدین سبب نیروهای بسیج می توانند دراین زمینه کمک کنند و نیروی تزریق کننده هم یک نفر باشد. برمبنای محاسبه ما در این صورت سرعت دو برابر می شود.
وی اظهار داشت: با این حساب در تهران نیروی ثبت کننده ۵۱۲۰ نفر می خواهیم و واکسیناتور ۲۵۶۰ نفر. این نسخه ای است که برای تهران است و در این صورت هیچ صفی نخواهیم داشت. از آن طرف روزانه ۳۲۰هزار دوز واکسن تزریق میشود؛ یعنی ماهانه ۱۰میلیون تزریق. کل تزریق باقی مانده در تهران الان ۱۵.۵ میلیون است و اگر در ضمن ۴۰ روز وقت بگذاریم این ۱۵ میلیون دوز اول و دوم تمام خواهد شد.
وی در ادامه اشاره کرد: اعداد و ارقام اعلام شده کارشناسی شده و قابل دسترسی است.
او افزود: در زمینه حمایت، ۶۰ درصد کار را بسیج انجام می دهد و در زمینه نظارت ۴۲ درصد کار را بسیج انجام می دهد و در زمینه مراقبت بسیج ۳۲ درصد کارها را انجام می دهد؛ یعنی سطح بسیار بزرگی در این پروسه وجود دارد که هیچ گاه نباید متوقف شود.
رییسی اظهار داشت: الان بالای ۶۰ ساله ها ۸۸ درصد واکسن زدند و ۷۰ درصد بستری ها و مرگ و میر در آن ۱۲ درصدی است که واکسن نزدند؛ پس قدرت و اهمیت واکسن مشخص است. از روسای دانشگاه ها خواهش می کنم این عزیزان را به تزریق واکسن ترغیب کنند؛ چون برنامه های دیگری داریم.
وی اشاره کرد: از یک یا دو ماه پس از مهر ماه دیگر خدماتی نظیر فروش بلیط هواپیما، اتوبوس و…. را به کسانی داریم که واکسن زده باشند. اگر در ۴۵ روز آتی محکم پای کار باشیم از مرگ هزاران نفر جلوگیری می شود.

منبع: