مدیركل دفتر بهبودتغذیه وزارت بهداشت اعلام كرد سرانه پایین مصرف لبنیات در کشور

فست فود باز: مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم تعلق گرفتن یارانه به زنجیره تامین شیر و لبنیات، نسبت به سرانه مصرف پایین این ماده غذایی باارزش ابراز نگرانی کرد.
دکتر زهرا عبداللهی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور ما کم است، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که می توان برای افزایش مصرف شیر انجام داد، کنترل قیمت ها است تا شیر برای مردم در دسترس باشد و به آسانی بتوانند با پرداخت بهای آن، شیر مصرفی خودرا تامین کنند. اقدام دیگر نیز فرهنگسازی و آموزش است. متاسفانه برخی افراد ترجیح می دهند نوشابه گازدار بخرند اما برای شیر یا دوغ هزینه نکنند.
وی ادامه داد: این که شیر و لبنیات از نظر اقتصادی در دسترس باشد، بحث و زنجیره پیچیده ای است که باید از مرحله تامین نهاده های دامی، تولید کننده و… فکر شود تا به کارخانه و سرانجام مصرف کننده و حمایت هایی که باید از او شود، برسیم. کل زنجیزه نیاز به اصلاح دارد تا شیر و لبنیات به قیمت مناسب به مصرف کننده برسد و برای تولید کننده هم صرف اقتصادی تولید وجود داشته باشد. پیشنهاد ما بعنوان وزارت بهداشت تعلق یارانه به شیر و لبنیات است؛ البته باید فکر کنند در چه مرحله ای از این زنجیره این یارانه تزریق شود تا نهایتاً لبنیات با قیمت مناسب به مردم برسد.
وی در ادامه اشاره کرد: مصرف لبنیات کمتر از میزان اعلام شده، سبب پوکی استخوان می شود. از طرفی شیر برای رشد کودکان و نوجوانان ضروری می باشد. لبنیات یک گروه غذایی اصلی است و باید تمهیداتی اندیشیده شود که به آسانی به دست مصرف کننده برسد.
عبداللهی درباره سرانه مصرف لبنیات، بیان کرد: سرانه متوسط مصرف سالانه در کشور ما حدود ۷۰ کیلوگرم است؛ در صورتیکه مقدار سفارش شده جهانی ۱۶۵ کیلوگرم است. این عدد حتی در کشورهای اروپایی و غربی به ۳۰۰ کیلوگرم در سال هم می رسد.
وی درباره برنامه شیر مدرسه نیز اظهار نمود: این طرح از حدود سال ۱۳۸۰ دو هدف را دنبال می کند؛ اول آنکه بچه ها به مصرف شیر عادت کنند و به صورتی فرهنگسازی شود و دوم این که با ارائه شیر در مدرسه، قسمتی از نیاز تغذیه ای او برطرف شود. تا پیش از کرونا این طرح برقرار بود، ولی با تعطیلی مدارس، متوقف گردید. حالا انتظار می رود با صحبت هایی که از بازگشایی مدارس می شود اعتبارات لازم این طرح تامین گردد تا بتوانیم آنرا اجرائی نماییم.

منبع: