شستن ماسک های پنبه ای تاثیری بر توانایی آنها در فیلتر ذرات ندارد

فست فود باز: نتایج یک تحقیق جدید نشان میدهد که شست و شو و خشک کردن ماسکهای پنبه ای قابل استفاده مجدد، بر توانایی آنها در فیلتر کردن ذرات ویروسی تأثیر ندارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی sify، یافته های تحقیقات اخیر محققان دانشگاه «کلرادو بولدر» نشان داده است که حتی اگر ماسک های پنبه ای چندبار مصرف برای پوشیدن بد به نظر برسند، اما شستن و خشک کردن آنها، توانایی این ماسک ها را در فیلتر کردن ذرات ویروسی کاهش نمی دهد.
این مطالعه که در مجله Aerosol and Air Quality Research انتشار یافته است، همینطور تحقیقات قبلی را تأیید می کند که پوشیدن یک ماسک پنبه ای بر روی یک ماسک جراحی که به درستی روی صورت فرد قرار می گیرد، محافظت بیشتری نسبت به استفاده تنها از یک ماسک پنبه ای بوجود می آورد.
روزانه هفت هزار و ۲۰۰ تن زباله پزشکی از زمان شروع همه گیری کرونا تولید می شود که بیشتر آنها ماسک های یکبار مصرف هستند.
ونس یکی از محققان این پژوهش اظهار داشت: ما در ابتدای همه گیری هنگام بیرون رفتن برای پیاده روی یا رفتن به مرکز شهر و دیدن همه این ماسک های یکبار مصرف که محیط را آلوده می کردند واقعاً اذیت شدیم ازاین رو تصمیم گرفتیم تأثیر شست و شو و خشک شدن ماسک های پنبه ای چندبار مصرف را بر فیلتر کردن ذرات مورد بررسی قرار دهیم.
وی اضافه کرد: محققان در این مطالعه ماسک های چهار لایه پنبه ای را تا ۵۲ بار شستند و خشک کردند که این میزان معادل یک مرتبه شست و شوی هفتگی برای مدت یک سال بود.
این پژوهشگر خاطرنشان کرد: محققان در این بررسی این ماسک ها را در یک سر قیف فولادی نصب کردند تا از راه آن جریان مداوم هوا و ذرات معلق در هوا را کنترل کنند. آنها با ایجاد سطوح بالای رطوبت و دما، تاثیر تنفس را بر ماسک تقلید کردند.
ونس تصریح کرد: در حالیکه الیاف پنبه با گذشت زمان و بعد از تکرار شست و شو و خشک شدن آغاز به تحلیل رفتن می کرد اما محققان دریافتند که این مورد تاثیر قابل توجهی بر بازده فیلتراسیون پنبه ندارد.
وی اضافه کرد: تنها تغییر قابل توجه این بود که بر اثر فرسودگی ماسک مقاومت آن در مقابل استنشاق اندکی افزایش می یافت، به این معنا که تنفس از راه ماسک بعد از فرسودگی اندکی سخت تر می شد.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا، ویروس کرونا معروف به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفند ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام نمود.
جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هند و آفریقا که باعث افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.
منبع:

About Author