رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: ۵۱ درصد مردم قم تحت پوشش واکسن قرار گرفتند

قم ـ ایرنا ـ رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، با اشاره به اینکه اولویت اصلی فقط «واکسن» است، اظهار داشت: هم اکنون ۵۱ درصد مردم قم تحت پوشش واکسن قرار گرفته اند که هدف ما ۸۰ درصد تزریق واکسن است.
به گزارش عصر چهارشنبه از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر در جلسه ستاد استانی کرونا عنوان کرد: تابحال ۷۲۰ هزار دُز واکسن در قم تزریق شده که ۴۹۰ هزار دُز نوبت نخست و ۲۳۰ هزار دوز هم در ارتباط با نوبت دوم بوده است.
وی تصریح کرد: طرح محله محور در اجرای طرح واکسیناسیون را داریم که ۲۸ مرکز راه اندازی می شود و با همشهریان تماس گرفته و دعوت انجام می شود.
وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه سال جاری در وضعیت قرمز از نظر انتشار کرونا قرار گرفته بود؛ از ۲۰ شهریورماه جاری در رنگ بندی جدید کرونایی کشور، به رنگ «نارنجی» کرونایی در آمده است.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید-۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خویش را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک»، «فاصله گذاری اجتماعی» و «پرهیز از مسافرت های غیرضروری» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش درباره ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین خبرهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir رجوع کنند.
همه ایرانی ها می توانند به منظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی تزریق واکسن بیماری کووید-۱۹ بر مبنای سند ملی واکسیناسیون برای گروه های سنی اعلام شده، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https: //salamat.gov.ir رجوع کنند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه رجوع و خدمات «رایگان» دریافت نمایند.

About Author