به گزارش فست فود باز قم ـ ایرنا ـ رییس علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم اظهار داشت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته هشت تَن به سبب کرونا در استان قم فوت شدند.
به گزارش عصر چهارشنبه از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر در گفت وگویی درباره آخرین وضعیت بیماران کووید-۱۹ در این استان اضافه کرد: در ۲۴ ساعت منتهی به نهم مهرماه جاری، ۷۵ تَن بیمار با علائم کرونا مثبت بصورت سرپایی پذیرش شدند.
وی تصریح کرد: در این زمان ۶۳ تن بیمار جدید در حوزه مذکور در مرکزهای درمانی استان قم بستری و همین طور ۶۸ تن بیمار در این رابطه از مراکز درمانی این استان ترخیص شدند.
وی ضمن اشاره به این که هم اکنون وضعیت کرونا در قم «نارنجی» است، بیان نمود: ۴۵۷ تن بیمار به دلیل بیماری کووید-۱۹ در مرکزهای درمانی قم بستری هستند که ۱۰۸ تن از آنها بَدحال هستند.
قدیر با اشاره به اینکه تا حالا تعداد ۷۵۹ هزار و ۳۴۷ دُز واکسن کرونا در استان قم تزریق شده است، اظهار داشت: همین طور در ۲۴ گذشته ۷۰۱ مورد آزمایش (تست) در حوزه کرونا در این استان انجام شده که ۱۷۸ مورد آن مثبت بوده است.
وضعیت کرونائی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر انتشار کرونا قرار گرفته بود، ۲۰ شهریورماه جاری در رنگ بندی جدید کرونائی کشور، به رنگ نارنجی کرونائی در آمد.
ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک»، «فاصله گذاری اجتماعی» و «پرهیز از مسافرت های غیرضروری» سفارش شده است.
شهروندان برای طرح هر گونه پرسش درباره ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین خبرهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می توانند بمنظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی «تزریق واکسن بیماری کووید-۱۹» برای گروه های سنی اعلام شده و نیز ثبت نام «کارت واکسن دیجیتال»، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir مراجعه کنند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند. /

منبع:

About Author