پیام وزیر بهداشت به مناسبت بزرگداشت روز جهانی سالمند

فست فود باز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی روز جهانی و هفته ملی سالمند را تبریک گفت.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا روز جمعه از وزارت بهداشت درمان، در متن پیام بهرام عین الهی آمده است:

ضمن تبریک روز جهانی و هفته ملی سالمند از کوشش های باارزش و بی شائبه همکارانم در حفظ سلامت و رفاه جامعه و اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خصوصاً در وضعیت پر چالش پاندمی کووید ۱۹، قدردانی می نمایم.
افزایش سن و سالمند شدن بیان کننده جاری شدن مهر خداوند و برخورداری از اکسیر حیات است اما چگونه سالمند شدن چیز دیگریست و نیازمند تامل. عوامل مختلفی راهگشای برخورداری از سالمندی موفق هستند همچون به تعویق انداختن بیماری، معلولیت و ناتوانی در سالمندان، اجتناب از تنهایی و جداماندگی، به فعل رساندن تمام استعدادها و توانایی های درونی آنان و از همه مهمتر حفظ منزلت، کرامت و عزت نفس آنان. پس بیش از کمیت کیفیت زندگی سالمندان با اهمیت جلوه می کند.
بهبود شرایط زندگی، افزایش طول عمر و امید به زندگی منجر به افزایش جمعیت سالمند در تمامی جهان شده است و ایران نیز از این امر مستثنی نیست. بطوریکه پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۵۰بیش از ۲۶ میلیون نفر از جمعیت ایران در سنین بالای۶۰ سال خواهند بود.
در واقع ایران با انبوهی از سالمندان مواجه خواهد بود که توجه به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان بسیار حائز اهمیت می باشد. همانطور که جامعه سالمندی درحال رشد است تکنولوژی دیجیتال نیز با سرعتی وسیع درحال حرکت است.
سرعت بالای نوآوری های دیجیتالی منجر به چهارمین انقلاب صنعتی شده است که بر تمامی ابعاد جوامع تاثیر گذار بوده است، بر این که چگونه زندگی نماییم، کار نماییم و با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. در حقیقت توسعه تکنولوژی راه را برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار هموارتر کرده است.
شعار امسال روز جهانی سالمند “برابری دیجیتالی برای همه سنین” نیز موید آنست که سالمندان نیز بایستی نظیر دیگر گروه های سنی به دیجیتال دسترسی و مشارکت هدفمندی در دنیای دیجیتال داشته باشند.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، تمایل به استفاده از تکنولوژی های جدید اطلاعاتی- دیجیتالی بالا رفته است. بهره گیری از این فنآوری ها در زمینه ی سلامت، نیز بطور فزاینده ای درحال گسترش است بطوریکه سلامت الکترونیک نقش موثری در سیستم بهداشت و درمان ایفا می کند.
گزارشات بیان کننده آنند که تجارب موفقیت آمیزی از به کارگیری اپلیکیشن های سلامت در حوزه بهداشت و درمان به دست آمده است نظیر استفاده از این اپلیکیشن ها در مدیریت کنترل وزن، رژیم غذایی، فعالیت جسمانی، بیماریهای مزمن نظیر دیابت، تشخیص بیماریها، نظارت و پایش وضعیت سلامت سالمندان و پایبندی دارویی. در حقیقت علاوه بر نسل جوان، سالمندان نیز تمایل به استفاده از این اپلیکیشن ها برای دسترسی به اطلاعات بهداشتی و مدیریت سلامت خود دارند.
انواع اپلیکیشن هایی که برای سالمندان به کار رفته، عمدتاً مواردی نظیر آگاهی، مهارت های ارتباطی، خودمراقبتی، غربالگری، اصلاح سبک زندگی و مداخلات درمانی را مورد هدف قرار می دهند. در این میان بحران کووید-۱۹ استفاده از فناوری در مراقبت های بهداشت روان را نیز به سرعت پیش برده است.
به دلیل همه گیری فعلی و اقدامات فاصله اجتماعی، احتمالاً ظهور روزافزونی از احساس تنهایی اجتماعی وجود دارد. در حقیقت کووید-۱۹ به جز مرگ ومیر، مشکلات روانشناختی، رفتارهای ناسازگار، پریشانی عاطفی و پاسخهای دفاعی نظیر اضطراب، ترس، ناامیدی، احساس تنهایی، عصبانیت، بی حوصلگی، افسردگی و استرس را نیز برای سالمندان با خود بهمراه داشته است.
در واقع فناوری های دیجیتال می توانند نقش اساسی در بهبود روابط اجتماعی این جمعیت داشته و رویکرد مناسبی برای فائق آمدن بر چالش های روانشناختی این پاندمی باشند.
این در حالیست که امروزه بیش از نیمی از جمعیت دنیا به این تکنولوژی دسترسی ندارند که این امر در کشور ما نیز دیده می شود. در این میان نابرابری دیجیتالی در زنان و سالمندان بیش از گروه های دیگر مشهود است، آنان یا به تکنولوژی دسترسی ندارند و یا از مزایای آن به طور کامل بهره نمی برند.
موانعی نظیرعوامل زیر در این مقوله بی تاثیر نیستند: بیشتر عمری را که سالمند تا حالا گذرانده است کامپیوتر شخصی در منازل وجود نداشته است، عدم امکان مالی و یا کم سوادی، مشکلات جسمی، روانی و شناختی، ترس از موارد ناشناخته و عواقب احتمالی مانند جرائم سایبری.
اگرچه در مجموع امروزه تعداد سالمندانی که از اینترنت استفاده می نمایند رو به افزایش است و انتظار می رود با کاهش قیمت کامپیوتر و هزینه اتصال به اینترنت و نیز برگزاری کارگاههای آموزشی این میزان بیشتر نیز بشود. خوشبختانه نسل آینده سالمندی که اکنون دوران میانسالی را می گذرانند بیشتر با این پدیده آشنایند بنا بر این این موانع تعدیل خواهند شد.
پیشرفت در تکنولوژیهای دیجیتالی به همراه وسعت نحوه استفاده از اینترنت، تغییرات همه جانبه ای در نحوه زندگی سالمندان، اشتغال، اوقات فراغت و ارتباطات آنان به وجود آورده است. استفاده از تکنولوژی می تواند راهی برای افزایش احترام و تقویت اعتماد به نفس سالمندان، و تغییر نگرش سالمندستیزانه و دید کلیشه ای نسبت به آنها در سطح جامعه شود.
البته دسترسی به این امر نظیر یک شمشیر دو لبه عمل می کند به نحوی که امروزه سالمندان در معرض خطر بیشتری از جرائم سایبری، اطلاعات نادرستی که حقوق فردی را به خطر می اندازد، سالمندآزاری، از دست دادن حریم شخصی، و عدم امنیت هستند.
در این میان جهت کاهش چالش های موجود و به حداقل رساندن این نابرابری، تامل در بعضی موارد بسیار با اهمیت به نظر می رسدبه طور مثال از بین بردن نگرش منفی نسبت به سالمندی و سالمندگریزی، همراه سازی سالمندان با این تکنولوژی، افزایش سواد رسانه ای آنان و ترمیم شکاف نسلی موجود، افزایش دسترسی و توانمندسازی سالمندان به دیجیتال بوسیله دسترسی آسان، اتصال به شبکه و اطمینان حاصل کردن از رعایت حریم خصوصی و امنیت سالمند. به امید فردایی بهتر برای جامعه عزیز سالمندی کشور.
نهم مهرماه مصادف با اول اکتبر، روز جهانی سالمندان نام گرفته است. سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد و در سال ۱۹۹۰این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

About Author