در گفت وگو با فست فود باز تشریح شد کاهش مرگ های کرونائی در واکسن زده ها

عضو کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با ویروس کووید۱۹، با اشاره به الزامات اجرای قرنطینه هوشمند در کشور، اظهار داشت: باتوجه به شروع واکسیناسیون با کادر درمان و افراد مسن، در پیک پنجم پایین ترین میزان مرگ و میر در کادر درمان را داشتیم و متوسط سن مرگ و میرمان نیز پایین آمد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، درباره تاثیر تزریق واکسن کرونا در کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری، اظهار داشت: نکته اساسی که وجود دارد این است که با توجه به این که واکسیناسیون ما با افراد کادر درمان و افراد مسن شروع شد، در پیک پنجم پایین ترین میزان مرگ و میر در کادر درمان را داشتیم. همین طور متوسط سن مرگ و میرمان در این پیک پایین آمد که علتش این بود که افراد واکسینه شده، خوشبختانه کمتر به نوع شدید بیماری مبتلا شدند و افراد مسن کمتری را از دست دادیم.
الزامات قرنطینه هوشمند
وی درباره الزامات اجرای قرنطینه هوشمند و بازگشایی ها، اظهار داشت: اولا در کل انجام قرنطینه هوشمند بسیار مفیدست و ما بالاخره یک روز باید این اقدام را شروع می کردیم. حال ممکنست از ابتدا همه ابعاد این قرنطینه کامل نباشد، اما باید شروع آنرا به فال نیک گرفت و امیدوار هستم شروع شود و بتوان آنرا روزبروز تقویت کرد.

صالحی افزود: یکی از با اهمیت ترین الزاماتی که برای اجرای قرنطینه هوشمند وجود دارد، این است که افراد جامعه ما حدودا اکثریت شان مقابل کرونا واکسینه شده باشند، افرادی که واکسینه نیستند، مورد پیگیری قرار گرفته و اقناع شوند تا مراجعه کنند و واکسیناسیون برایشان صورت گیرد. در عین حال یکی از الزامات مهم دیگر برای اجرای قرنطینه هوشمند ثبت تست ها است. افرادی که مراجعه می کنند، تست هایشان در سامانه ای ثبت گردد تا وزارت بهداشت بتواند این افراد را پیگیری کند و به آنها دسترسی داشته باشد.

وی اظهار داشت: نهایتاً الزام آخری که بسیار مهمست و مردم باید درباره آن باخبر باشند، این است که کماکان حضورشان در مجامع عمومی و محل کار باید همراه با رعایت پروتکلهای بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و… باشد.
آخرین وضعیت مطالعه واکسن برکت بر روی سنین زیر ۱۸ سال
مجری کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت همین طور درباره آخرین وضعیت مطالعه واکسن برکت بر روی سنین زیر ۱۸ سال، اظهار داشت: هنوز سازمان های مربوطه مجوز انجام این مطالعه را صادر نکرده اند و فعلا در مرحله بررسی قرار دارد. اما خبر خوبی که وجود دارد این است که گزارش اولیه فاز سه واکسن برکت آماده شده و خوشبختانه از نظر اثربخشی بسیار عالی بوده و بیش از ۸۴ درصد اثربخشی داشته است. با توجه به این که این اثربخشی همزمان با واریانت دلتا بوده، می تواند بسیار امیدبخش باشد.
مهر تایید سازمان جهانی بهداشت بر اسناد فاز یک مطالعاتی واکسن برکت
وی درباره ارائه اسناد فازهای مطالعاتی واکسن برکت به سازمان جهانی بهداشت برای دریافت تاییدیه این سازمان، اظهار داشت: اسناد فاز یک مطالعاتی واکسن برکت به سازمان جهانی بهداشت ارائه شد و مورد تایید این سازمان قرار گرفت و اسناد فاز دو را هم ارائه کردیم که درحال بررسی است. اسناد فازم سوم مطالعه نیز درحال ارسال است.

About Author