معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت: ایران کماکان مستعد پیدا شدن سویه های جدید کرونا است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: ایران کماکان می تواند مستعد پیدا شدن سویه های جدید ویروس کرونا باشد که احتمال دارد این سویه ها با سرایت پذیری بالاتر باشند.
دکتر فرید نجفی با اعلان اینکه یکی از اقدامات بسیار مهمی که در بحث کنترل و مراقبت از اپیدمی کووید در دنیا در کنار تمام کارهای دیگر انجام می شود، مراقبت ژنریک کووید است، گفت: در دنیا با شدت و ضعف متفاوتی به این امر پرداخته می شود. بالطبع در کشورهای پیشرفته تعداد نمونه هایی که ماهیانه مورد بررسی قرار می گیرند خیلی بیشتر بوده و در کشورهایی با درآمد متوسط و کمتر به سبب هزینه های بالا، این تعداد کمتر است.
وی در ادامه با ذکر این نکته که در ایران هم این مساله در بعضی مراکز اجرائی شده است، اشاره کرد: دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی بطور فعال در این برنامه مشارکت دارند.
به گفته نجفی، بر طبق گزارش مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی بهزیستی در شهریور ماه ۲۳۰ نمونه، بررسی توالی یابی به روش سنگر انجام شده است. این ۲۳۰ نمونه از استانهای تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، البرز و مرکزی بوده است که بر طبق بررسی های صورت گرفته بر روی این نمونه ها ۸۵.۲ درصد سویه های کرونا، دلتا بوده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: نکته مهم و جالب این است که در حقیقت در ۳۴ عدد از این نمونه ها (تقریبا ۱۵ درصد) سویه های دلتا با جهش های اضافه پیدا شده که این مساله بسیار حائز اهمیت بوده و نشان دهنده این است که کشور ما کماکان می تواند مستعد پیدا شدن سویه های جدید باشد که این سویه ها با سرایت پذیری بالاتر هم می توانند باشند.
وی اشاره کرد: آنچه که از یافته های این بررسی به دست می آید آنست که در حقیقت نرخ متوسط هرجهش به ازای هرفرد حدود ۴.۱ است؛ به عبارت دیگر در ۲۳۰ نمونه ای که بررسی شده حدود ۹۵۰ جهش مشاهده شده که این آمار به ما نشان میدهد کشور کماکان به واکسیناسیون با سرعت بالا که طی یک تا دو ماه اخیر شاهد آن هستیم، احتیاج دارد.
نوع واکسن در چنین اپیدمی مهم نیست
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا نجفی اضافه کرد: هرچه میزان پوشش واکسیناسیون بالاتر رفته و با سرعت بالاتری هم افزایش پیدا کند سبب خواهد شد که جهش های کمتری را ببینیم و سرعت پیدایش جهش ها هم کمتر شود.
نجفی با تاکید بر این که واکسیناسیون یکی از استراتژی هایی است که به کنترل اپیدمی در دنیا کمک می نماید، عنوان کرد: توقعی که ما از همه مردم داریم این است که اگر هنوز واکسینه نشده اند حتما اقدام نمایند. نوع واکسن در چنین اپیدمی خیلی مهم نیست و آنچه اهمیت دارد استفاده از نخستین واکسن دردسترس است.

About Author