عضو مجمع نمایندگان استان تهران درمجلس : بودجه ملی به مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) اختصاص پیدا کند

فست فود باز: عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با عنایت به جایگاه مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) بعنوان بزرگترین مرکز روانپزشکی خاورمیانه و پذیرش بیمار از اقصی نقاط کشور، لازم است بودجه ملی برای این مرکز اختصاص پیدا کند.
به گزارش دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، نشستی با حضور محمد اسماعیل کوثری نماینده تهران در مجلس، سیدعلی یزدی خواه عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس، رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، هیات امناء خیریه بیمارستان روانپزشکی رازی، خیران بزرگ سلامت استان تهران، رئیس دبیرخانه مشارکت های اجتماعی دانشگاه و مسؤلان مرکز روانپزشکی رازی، در سالن شهید چهاردهی مرکز روانپزشکی رازی برگزار شد.
سیدعلی یزدی خواه در این جلسه عنوان کرد: وظیفه ما نمایندگان شامل کمیسیون بهداشت و کمیسیون راه مجلس است که اختصاص بودجه ملی برای مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) را پیگیری نماییم.
دکتر حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی طی سخنانی در این جلسه، به قدمت صد ساله و وسعت صد هکتاری مرکز روانپزشکی رازی و تعداد ۱۱۰۰ بیمار این بیمارستان که بزرگترین بیمارستان روانپزشکی خاورمیانه به حساب می آید، اشاره نمود و اضافه کرد: متاسفانه نه نظام بیمه ای و نه دولت، توان حمایت ۱۰۰ درصدی از این بیمارستان را ندارند و این درحالی است که نیمی از بیماران این مرکز، تمام عمرشان را در این محل اقامت داشته و محتاج توجه همه جانبه مسؤلان و افراد نیکوکارند.
وی، ابراز امیدواری کرد که این مرکز روانپزشکی در اولویت حمایت ها و مصوبات برای تخصیص منابع قرار بگیرد.
رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی خاطرنشان کرد که منابع دولتی محدود است و برغم این که بیمار روانی، پرهزینه است، این بیمارستان درآمد زا نیست و امکان کسب درآمد به صورت بخش خصوصی را نداریم. امیدواریم که با حمایت مسؤلان وزارت بهداشت بتوانیم در آینده، این بیمارستان را بسازیم.
خانکه، کمک خیران به این بیمارستان را شایان توجه دانست و اظهار داشت: اگر کمک خیران نبود، مدیریت این مجموعه بزرگ روانپزشکی امکانپذیر نمی شد. امیدواریم که با حضور خیران، فعالیتهای پر خیر و برکتی در این مرکز روانپزشکی صورت گیرد.
هاشم سلیمی آشتیانی عضو هیات امناء خیریه حامی بیماران بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) و از خیران بزرگ سلامت استان تهران هم در سخنانی، ضمن اشاره به فعالیت خیران در بیشتر از ۳۰ بیمارستان و ساخت دهها مدرسه، اظهار داشت: شاید در حوزه سلامت، پنج مرکز با قدمت و تاریخچه شناخته شده که برند این حوزه هستند، داشته باشیم که یکی از آنها، مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) است که با ۱۰۲ سال قدمت و بلحاظ وسعت و تعداد بیماران، در کشور و منطقه خاورمیانه شناخته شده است.
وی اضافه کرد: تنها جایی که خانواده بیمار، او را رها می کند و امیدوار به کمک دیگران برای نگهداری بیمارشان هستند، همین جاست. اگر اندوخته ای برای آخرت بخواهیم، باید به افرادی مانند بیماران روانی کمک نماییم که زبان تشکر ندارند و خداوند به جای آنان، پاداش می دهد.
وی که بانی خیر و حمایت کننده مالی پروژه عمرانی بازسازی بخش سینا بیمارستان روانپزشکی رازی است، اظهار داشت: بخش سینا با ۲ هزار مترمربع مساحت، با حدود یک میلیارد تومان بازسازی و نوسازی شد و پروژه بعدی که با کمک خیران بازسازی و نوسازی خواهد شد، بخش ابوریحان است که ارزیابی شده با یک میلیارد تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بتوان بخش ابوریحان و تاسیسات آنرا بازسازی و نوسازی کرد.
سلیمی آشتیانی در بخش دیگری از سخنانش به عدم تمایل جوانان در امور خیر و نیکوکاری اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه ۹۰ درصد خیرانی که هنوز فعالیت می نمایند، متولدین ۱۳۶۰ به پائین هستند و ۴۰ سال است که خیر جوان جذب مجموعه نیکوکاران کشور نشده است و باید برای فرهنگ سازی آن در کشور، برنامه ریزی شود.
وی اضافه کرد: تبلیغات فعالیتهای خیران برای تشویق جوانان جهت مشارکت در امور خیر و نیکوکاری، لازم است و باید سیاست گذاری صدا و سیما به این مورد تغییر کند و بعنوان یک سیاست ملی، فعالیتهای نیکوکاران در سطح کشور، به شکل درست و در زمان مناسب، به اطلاع مردم برسد.
وی همینطور خطاب به نمایندگان مجلس که در این جلسه حضور داشتند، عنوان کرد: الان سامانه های خرید بشکلی در ثبت اطلاعات مانع ایجاد می کنند که نیکوکاران را با مشکلات و کندی امور روبه رو کرده اند، درصورتی که انتظار داریم مجلس شورای اسلامی برای این مورد و همچنین مالیاتی که نیکوکاران می پردازند، فکری بکنند تا امور نیکوکاری با موانع دولتی مواجه نشود.
دکتر امید رضایی رئیس مرکز آموزشی و درمانی روانپزشکی رازی (امین آباد) هم در سخنانی ضمن قدردانی از همه خیران که در امور بیمارستان مشارکت و حمایت دارند، آمادگی این مجموعه را برای بازدید مسؤلان و جلب مشارکت آنان اعلام نمود.
وی با استفاده از عکس ها و اسلایدهایی که از وضعیت فیزیکی و شرایط بخش های بستری این بیمارستان تهیه شده، مروری بر نیازهای عمرانی بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) داشت، که ساخت درمانگاه بیمارستانی، بهسازی سه بخش، بهسازی کارگاه های توانبخشی، بهسازی بخش ابوریحان و بهسازی و تجهیز بخش مانیتورینگ این مرکز درمانی، همچون پروژه های عمرانی مورد نیاز است که رئیس بیمارستان به آنها اشاره نمود.
گفتنی است؛ مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی که در منطقه امین آباد شهر ری واقع شده، بزرگترین و قدیمی ترین مرکز روانپزشکی منطقه خاورمیانه است که زیر پوشش دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و با استفاده از توان تخصصی متخصصان و اساتید دانشگاه و کادری مجرب، انواع اختلالات اعصاب و روان را به صورت سرپایی (کلینیک ها) و بستری در بخش های مختلف، درمان می کند.
خدمات مشاوره روانشناسی، کاردرمانی، کار درمانی، مددکاری (اعضای تیم درمان و توانبخشی) و انواع خدمات پاراکلینیکی همچون دندان پزشکی، رادیولوژی، آزمایشگاه، نوار قلب، الکتروآنسفالوگرافی و فیزیوتراپی، از دیگر خدمات مرکز روانپزشکی رازی است که به مددجویان و بیماران بستری و مراجعان به صورت سرپایی عرضه می شود.
این مرکز تخصصی روانپزشکی که در سال ۱۲۹۷ شمسی در وسعتی حدود یکصد هکتار و در شرق شهر ری و دامنه جنوبی کوه بی بی شهربانو نزدیک بخش امین آباد تاسیس شد، از سال ۱۳۷۴ تحت نظارت مستقیم دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی قرار گرفت و الان ۱۱۰۰ بیمار اعصاب و روان تحت درمان اعضای هیات علمی این دانشگاه که همچون متخصصان بنام کشور می باشند، قرار دارند.
منبع:

About Author