قالیباف در مراسم تکریم از جامعه پزشکی: جایگزینی بخش های دولتی بجای مردم اشتباه راهبردی و تاکتیکی بود

فست فود باز: رییس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در هر موضوع چشمگیری ردپای مردم مشخص است و به یقین هر جا که چالش وجود دارد، همانجا است که مردم را حذف کرده ایم، اظهار داشت: ما در بخش های دولتی خودرا جایگزین مردم کرده ایم و این اشتباه راهبردی و تکنیکی ما است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف امروز (پنجشنبه ۶ آبان ماه) در مراسم تجلیل از جامعه پزشکی و تکریم و معارفه روسای کل سازمان نظام پزشکی ایران حضور یافت و در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مدافعان سلامت، اظهار داشت: بنده نه از باب مسئولیتی که امروز دارم، بلکه بعنوان یک شهروند که از شروع انقلاب دراین جامعه حضور داشته ام، قدر زحمات، ایثارگری ها، گذشت و محبت جامعه پزشکی را دانسته و قدردان آنها هستم، ضمن آنکه حضور در این جمع موجب افتخار و خوشی من است.
وی افزود: بااینکه در ایام سخت دوران دفاع مقدس ما فرمانده لشگرها دغدغه های بسیاری داشتیم، اما از روز نخست جنگ، امداد و جامعه پزشکی حضور دائم داشته که موجب دلگرمی بود و پس از این بابت نه رزمندگان و نه فرماندهان دغدغه ای نداشتند، چونکه آنها حداکثر ۴ الی ۵ کیلومتر از پشت خط با مجهزترین و زبده ترین کادر پزشکی حضور دائم داشتند. پس به جامعه پزشکی خداقوت می گویم که در ایام سخت با قدرت ایستادگی کردند.
رییس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در زمان جنگ بحث هایی مانند این که افراد از کدام صنف، جناح سیاسی، دین و مذهب هستند، به هیچ عنوان موضوعیت نداشت، اضافه کرد: پس از دوران دفاع مقدس نیز که توفیق حضور در اردوهای جهادی یا مناطق محروم را داشتم ردپای جامعه پزشکی را زودتر از خودمان دیده ایم و بابت این مسئله نیز قدردان آنها هستیم.
قالیباف بیان کرد: جامعه پزشکی در وضعیت مختلف و حساس کشور به خوبی درخشیده و اوج این ایثار را در دوران کرونا و با جانفشانی های مدافعان سلامت دیدیم. پس باید صفا و صمیمیتی که در دوران دفاع مقدس و حتی در بین مدافعان سلامت وجود دارد حفظ نماییم، چونکه به آن نیازمندیم و فراموش نکنیم که هر آنچه که روی عقل و عدل سایه می اندازد را از خودمان دور نماییم، چونکه در غیر این صورت از انسانیت، خدمت و عمران استفاده نکرده ایم.
وی با اعلان اینکه جامعه پزشکی در راه عدل و عقل حرکت کرده است، اظهار داشت: البته نمی خواهم اغراق کنم و بگویم جامعه پزشکی بدون ایراد است، چونکه ایراد در تمامی اقشار جامعه وجود دارد، اما برآیند کار می گوید؛ ارزش ها قابل انکار نبوده و به وضوح قابل مشاهده هستند و جامعه پزشکی نباید به فرصت طلبان فرصت دهد که چنین ارزش هایی را خدشه دار کنند.
رییس قوه مقننه کشورمان اظهار نمود: یکی از چالش های مهم ما در شروع گام دوم انقلاب این است که هر چه زمان گذشت، مردم را در تمامی عرصه ها خرد خرد حذف کردیم، در صورتیکه انقلاب خودرا با مردم آغاز نموده و پیروزی آنرا مدیون آنها هستیم، این در حالیست که در هر موضوع چشمگیری ردپای مردم مشخص است و به یقین هر جا که چالش وجود دارد، همانجایی است که مردم را حذف کرده ایم و ما در بخش های دولتی خودرا جایگزین مردم کردیم که این یک اشتباه راهبردی و تاکتیکی است.
قالیباف معتقد است؛ سازمان نظام پزشکی و امثال آن تبلور حضور اقشار مختلف جامعه در زمینه های تخصصی خودشان هستند، پس باید به تمام معنا امورات را به درستی پیش ببرند.
وی اشاره کرد: بااینکه ضعف هایی در سازمان هایی همچون نظام مهندسی و پزشکی با وجود تمام نقاط قوتشان، وجود دارد، اما باید در امتداد از بین بردن این ضعف ها کوشش کرد تا کشور به جلو پیش رود و ضعف های بخش های دولتی و اداری را پوشش دهند.
رییس مجلس شورای اسلامی که بر این باور است اولین وظیفه سازمان نظام پزشکی رسیدگی و توجه به بیماران و سلامت آنان است، اظهار داشت: هر چند به لحاظ ثانوی یک مجموعه صنفی است که باید در اینجا هم برای حرکت در راه اصلی خود تلاش کند.
قالیباف در ادامه بیان کرد: زمانی که در این راه هستیم، باید از خود بپرسیم فلسفه وجودی ما در نظام اسلامی چیست؟، به نظر من فلسفه وجودی ما دادن آگاهی و شناخت به مردم از هر قشری است، اما سوال این است باید به چیزی آگاهی پیدا کنند؟ که در پاسخ باید گفت؛ آنها باید به حقوقشان آگاهی پیدا کنند تا حقشان را مطالبه کرده ودر این مسیر حرکت کنند. البته این مهم وظیفه ما در دولت، مجلس، قوه قضائیه و… است تا مردم به حقوق خود آشنا گردند.
وی اشاره کرد: ثمره این که یک فرد از حق و حقوق خود آگاه باشد، این است که بصورت ناخودآگاه به وظایف خود نیز آشنا خواهد شد، اما ما همیشه به افراد، وظایفشان را گوشزد می نماییم، در صورتیکه اگر به حقوقشان آشنا گردند، ناخودآگاه وظیفه خودرا انجام می دهند و در اینجا یک اتفاق بزرگ رخ خواهد داد و آن اعتماد اجتماعی است، چونکه هیچ سرمایه ای در هر جامعه ای با اهمیت تر از اعتماد نیست.
رییس قوه مقننه افزود: در جامعه ای که اعتماد ایجاد شود، مردم در تمام امور مشارکت اثرگذار و مدلول دار خواهند داشت و بی شک این جامعه به سمت پیشرفت و توسعه حرکت خواهدنمود و به یقین بار اصلی این مهم به دوش بنده و امثال بنده است، پس باید به وظایف خود عمل نماییم.
قالیباف در ادامه توضیح داد: جامعه پزشکی و دیگر نهادهای تخصصی مردمی حق دارند در ۴ رویکرد اصلی مجلس شورای اسلامی تحت عنوان مردمی سازی، هوشمندسازی، شفاف سازی و کارآمدسازی اظهارنظر کنند و در بخش مردمی سازی تمامی این سازمان ها باید ارتباط مستقیم با مجلس داشته باشند و طرح ها و لوایح خودرا عرضه کنند، همین طور در سایت مجلس آپهای گوناگون را طراحی کردیم که بتوانیم ارتباط مستقیمی با مردم برقرار نماییم. بطورمثال در بودجه سال ۱۴۰۰ ایرادات و انتقادات بحقی از جانب جامعه پزشکی عنوان شد که مثمرثمر بود، پس می توان این مسیر را ادامه داد.
وی اظهار داشت: دولت اگر باید تصدی گری خودرا در خیلی از جاها رها کند، به یقین باید در بخش آموزش و پرورش، محیط زیست و سلامت بعنوان بخش های اساسی و مهم با تمام قدرت ایستادگی، خدمت و پشتیبانی کند. همین طور اگر مطالبی مانند پزشک خانواده، نظام ارجاع، سیستم الکترونیک و… نیازمند قانونگذاری و اصلاح قانون بود، ما در مجلس در خدمت شما هستیم.
رییس مجلس شورای اسلامی در آخر از خدمات دکتر ظفرقندی رییس سابق سازمان نظام پزشکی قدردانی کرده و با عرض خیرمقدم خدمت دکتر رییس زاده رییس جدید این سازمان اظهار داشت: بااینکه این جابجایی ها طبیعی است، اما مهم این است که هر کدام از ما در هر سمتی قرار می گیریم، عدل و عقل را مبنای کار خود قرار دهیم.
بنابر این گزارش در این مراسم علاوه بر حضور اساتید پیشکسوت حوزه پزشکی، وزیر بهداشت و درمان، رییس کمیسیون بهداشت مجلس، تعدادی از نمایندگان مجلس، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و… نیز حضور داشتند.

منبع:

About Author