به مناسبت روز جهانی سکته مغزی تاکید شد چند راه حل ساده برای پیش گیری از سکته مغزی

فست فود باز: سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به قسمتی از مغز قطع شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، بیشتر سکته های مغزی بر اثر لخته شدن خون یا عوامل دیگری که موجب انسداد جریان خون در مغز می شوند، رخ می دهند که “سکته های ایسکمیک” نام دارند.
برمبنای داده های رسمی، حدود ۱۰ درصد از سکته های مغزی نیز به سبب خونریزی در مغز رخ می دهند که این نوع از سکته ها، “سکته های هموراژیک” نام دارند.
همین طور بگفته کارشناسان سلامت، ۸۰ درصد از سکته های مغزی قابل پیشگیری می باشند. طبق گزارش ها، یک چهارم آمریکایی هایی که سکته مغزی کرده اند، پیش از آن نیز تجربه این عارضه را داشته اند.
به گزارش فست فود باز به نقل از “وِب ام دی”، راهکارهایی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت در جلوگیری از بروز عارضه سکته مغزی مفید و موثر هستند:
فشار خون خودرا کاهش دهید
فشار خون بالا، مهم ترین علت بروز عارضه سکته مغزی است. فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ است اما اگر فشار خون فردی مرتباً بالای ۱۳۰/۸۰ است، ممکنست به عارضه فشار خون بالا یا “پرفشاری شریانی” مبتلا باشد.
در صورت عدم مدیریت صحیح و مناسب فشار خون بالا، این عارضه می تواند افراد را چهار تا شش برابر بیشتر در معرض خطر بروز سکته مغزی قرار دهد.
افراد در صورت داشتن فشار خون بالا، باید با مشورت و همکاری با پزشک، فشار خون خودرا در محدوده سالم نگه دارند که دراین زمینه داروها و تغییرات در سبک زندگی همچون ورزش منظم و تغذیه سالم می توانند سودمند باشند.
سیگار نکشید
تنباکو، خطر بروز سکته مغزی را دو برابر می کند.
نیکوتین موجود در سیگار فشار خون را افزایش و مونوکسید کربن موجود در دود آن نیز میزان اکسیژنی که خون می تواند حمل کند را کم می کند. حتی تنفس دود سیگار نیز می تواند احتمال بروز سکته مغزی را افزایش دهد.
افراد می توانند از یک پزشک در مورد راه های ترک سیگار مشورت بگیرند.
مراقب سلامت قلب خود باشید
نوعی ضربان قلب نامنظم به نام “فیبریلاسیون دهلیزی” (AFib)، علت بروز تعدادی از سکته های مغزی ناشی از لخته شدن خون است.
فیبریلاسیون دهلیزی موجب جمع شدن خون در قلب می شود که این می تواند موجب لخته شدن خون شده و در نهایت اگر این لخته خون به مغز برسد می تواند موجب بروز عارضه سکته مغزی شود. فیبریلاسون دهلیزی می تواند به سبب فشار خون بالا، وجود پلاک در شریان ها، نارسایی قلبی و عوامل دیگری رخ دهد.
در صورت احساس لرزش نامعمول در ناحیه قلب یا تنگی نفس می بایست با یک پزشک درباب مبتلاشدن به عارضه فیبریلاسیون دهلیزی مشورت کرد.
دیابت خودرا کنترل کنید
قند خون بالا می تواند افراد را دو تا چهار برابر بیشتر در معرض خطر بروز سکته مغزی قرار دهد. اگر عارضه قند خون بالا به طرز صحیح و مناسبی مدیریت نشود، می تواند منجر به ایجاد رسوبات چربی یا لخته های خون درون رگ های خونی شده و در نهایت این اتفاق می تواند رگ های خونی را که در مغز و گردن قرار دارند تنگ کند و موجب قطع شدن جریان خون به مغز شود. افراد مبتلا به دیابت می بایست قند خون خودرا بطور مرتب چک کرده، طبق تجویز پزشک داروهایشان را مصرف و هر چند ماه یکبار بار نیز بمنظور بررسی شرایط خود به پزشک مراجعه کنند.
خروپف را نادیده نگیرید
خروپف مداوم و با صدای بلند ممکنست نشانه اختلالی به نام “آپنه خواب” (وقفه تنفسی در خواب) باشد که می تواند صدها بار در طول شب موجب توقف تنفس شده و در نهایت می تواند با جلوگیری از دریافت اکسیژن کافی و همین طور با افزایش فشار خون، احتمال سکته مغزی را در افراد افزایش دهد.
با مشورت پزشک، آسپرین مصرف کنید
مصرف روزانه یک آسپرین با دُز پایین ممکنست از بروز سکته مغزی و حملات قلبی در افراد در معرض خطر پیشگیری کند. آسپرین می تواند بعنوان رقیق کننده خون عمل کرده و از تشکیل لخته های خون در شریان هایی که تا حدی توسط کلسترول و پلاک مسدود شده اند، پیشگیری کند.
با این وجود، مصرف این دارو برای همه افراد مناسب نمی باشد و استفاده از آن منوط به تجویز پزشک است خصوصاً این که در بعضی از تازه ترین تحقیقات، یافته های ضدونقیضی در مورد مصرف این دارو در افراد سالم مطرح شده و نیاز به بررسی های بیشتر دراین زمینه وجود دارد.
همین طور مصرف این دارو به افرادی که علایم سکته مغزی همچون “تکلم نامفهوم” یا “افتادگی صورت” دارند نیز سفارش نمی گردد برای اینکه می تواند موجب وخیم تر شدن شرایط و وضعیت ناشی از سکته هموراژیک شود.

منبع:

About Author