نامه شهریاری به رهبری درباره موج مهاجرت پزشکان

به گزارش فست فود باز رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه ای به مقام معظم رهبری با ابراز نگرانی از کاهش تعداد نیروهای کادر تخصصی درمان اظهار داشت که متاسفانه با افزایش درخواست مهاجرت پزشکان به خارج از کشور مواجه هستیم که بدون شک این عارضه عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا متن نامه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به مقام معظم رهبری به شرح ذیل است:
“حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام مجده)
با ابلاغ سلام و تحیات
احتراما همانگونه که استحضار دارید و بر همگان مبرهن است یکی از پرافتخارترین دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ارتقا شاخصهای سلامت در تمامی ابعاد و جهات سلامتی است که با توسعه زیرساخت های اسلامی همچون دانشگاه های علوم پزشکی و شبکه بهداشت و درمان کشور تحقق یافت و امید به زندگی مردم عزیز کشورمان از ۵۱.۵ سال در سال ۱۳۵۷ به ۷۶.۶۸ سال در سال ۱۳۹۹ رسید.
در شرایط کنونی که به یمن برکات انقلاب اسلامی بیشتر از ۱۷ هزار خانه بهداشت، ۵ هزار مرکز خدمات جامع سلامت، ۳ هزار پایگاه اورژانس، ۱۵۵ هزار تخت بیمارستانی و بالغ بر ۱۴۸ هزار پزشک عمومی و متخصص در اختیار نظام سلامت کشور قرار دارد و بخش های تخصصی و فوق تخصصی بسیاری در اقصی نقاط کشور به عرضه خدمت مشغولند، شاهد کاهش بیشتر از ۱۰ برابری میزان مرگ و میر مادران آبستن و کودکان زیر ۵ سال، دسترسی بیشتر از ۹۰ درصد مردم به آب بهداشتی، کاهش اعزام بیماران به کمتر از ۵ مورد در سال، انجام بیشتر از ۶۰ هزار مورد پیوند مغز استخوان، کلیه، کبد، ریه، قلب، قرنیه، پوست، پانکراس، روده و مفصل هستیم که نشان از عزم ملی برای ریشه کنی بیماری از جامعه ایرانی است که به دست کارشناسان خدوم بخش سلامت کشور رقم خورده است.
اما آنچه سبب تصدیع حاضر گردید، وقوع پدیده ای است که در چند سال گذشته به صورت نگران کننده ای نظام سلامت کشور را مورد تهدید جدی قرار داده است و آن تهدید روند کاهشی تعداد نیروهای کادر تخصصی درمان در ساختار سلامت کشور است. متاسفانه در سال های اخیر تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دستیاری تخصصی و فوق تخصصی در رشته های مختلف پزشکی با کاهش قابل توجه روبرو شده و این کاهش اقبال پزشکان عمومی برای تصاحب صندلی های رشته های تخصصی و فوق تخصصی به شدت پر کمیت، کیفیت، سرعت و دقت خدمات بهداشتی درمانی و تداوم و توسعه آن تاثیری سویی گذاشته و خواهد گذاشت به طوریکه از سال ۱۳۹۶ زنگ خطر این حادثه با خالی ماندن صندلی های تخصص در بعضی از رشته های مادر همچون بیهوشی، طب اورژانس، جراحی عمومی، داخلی، اطفال، عفونی، جراحی قلب، جراحی اطفال، فوق تخصصی کلیه، خون و سرطان با سرعت بسیار نگران کننده ای به صدا درآمده است.
موضوع نگران کننده دیگری که بر تسریع این روند می افزاید خروج پزشکان از کسوت عضویت هیات علمی به شرایط غیر هیات علمی است. این در شرایطی است که متاسفانه با افزایش درخواست مهاجرت به خارج از کشور هم مواجه هستیم. تمامی این موارد سبب می شود تا حفظ همه دستاوردهای خارق العاده بخش سلامت که زبانزد عام و خاص است، گرفتار مخاطره شده و به همه جهت اقبال ضعیف پزشکان عمومی به ادامه تحصیل در رشته های تخصصی، مبحث اعزام بیماران به خارج از کشور، جذب و بکارگیری پزشکان خارجی که به یمن سیاستهای اصولی و مساعی خادمان سلامت، منتفی شده بود؛ با استمرار روند کنونی خدای ناکرده احیا و باعث اختلال در دسترسی مردم عزیزمان به خدمات تخصصی مورد نیاز سلامت، در اقصی نقاط کشور گردد و نظام سلامت را با چالش های مخاطره آمیزی مواجه نماید.
با بررسی دقیق میدانی این چالش بزرگ متوجه می شویم که بعضی از اهم علل و عوامل کاهش استقبال پزشکان برای ادامه تحصیل در رشته های تخصصی و فوق تخصصی عبارتند از ساختار، روش و فرآیند نامناسب پذیرش، دستیار تخصصی – دریافتی بسیار پایین دستیاران – تعیین سقف و پلکان ناعادلانه برای پرداخت کارانه به پزشکان که مستقیم به کارکرد تخصصی و واقعی پزشک ارتباط دارد. میزان مالیات پرداختی ۳۵ درصدی توسط پزشکان شاغل در بخش دولتی در مقایسه با مالیات ۱۰ درصدی همان پزشکان در بخش خصوصی – تفاوت جزء حرفه ای تعرفه خدمات در بخش دولتی و خصوصی.
بدون شک بروز این عارضه عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد که اهم آنها عبارتند از خالی شدن مراکز بهداشتی – درمانی و بیمارستانهای مناطق محروم از پزشکان متخصص – عدم استقبال پزشکان متخصص برای عضویت در کسوت هیات علمی – بروز مشکلات عدیده برای پزشکان در تأمین مخارج زندگی عادی – ایجاد زمینه مهاجرت از داخل به خارج کشور، از مناطق محروم به مناطق برخوردار کشور، از بخش دولتی به بخش خصوصی و از بخش سلامت به سایر بخش های اقتصادی – خالی ماندن ظرفیت های بالقوه دانشگاهها برای تربیت پزشک متخصص – کاهش خدمات در بخش دولتی و ارجاع بیماران به بخش خصوصی – از دست رفتن دستاوردهای بزرگ خدمات بهداشتی و درمانی و به مخاطره افتادن جایگاه و منزلت نظام سلامت کشور در سطح بین الملل.
با توجه به مراتب فوق و حسب بحث و تبادل نظر با همکاران و صاحب نظران علوم اقتصادی، مدیریت ونظام سلامت راهکارهایی را برای مقابله با این پدیده خطرناک عرضه می دارم.
اصلاح ساختار پذیرش و نحوه آزمون دستیاری و همزمان اصلاح دریافتی دستیاران (حقوق و مزایا) معادل حداقل حقوق کارمند رسمی
حذف روش پرداخت پلکانی و تعیین سقف در مبلغ دریافتی کارانه پزشکان و جایگزینی آن با درصد پرداخت مبتنی بر عملکردی که تابع راهنماهای بالینی، شیوه نامه های استاندارد برای معاینه، تشخیص، درمان ومراقبت بیماری است.
تبدیل مالیات پلکانی از ۳۵ درصد به ۱۰ درصد ( برابری مالیات بخش خصوصی و دولتی ) به شرط تمام وقت جغرافیایی
خرید خدمات پزشکان تمام وقت جغرافیایی در دانشگاهها معادل ۲.۶کا و برای پزشکان مستقر در مناطق محروم با ۲ کا و محروم ویژه با ۴ کا به شرط تمام وقت جغرافیایی
پرداخت وام کم بهره به پزشکان و سایر کادر درمان، متناسب با ضریب منطقه و عملکرد پزشک از ۴ تا ۱۲ درصد.
با تقدیم احترام دکتر حسنعلی شهریاری رئیس کمیسیون

About Author