در کنگره گردشگری سلامت کشورهای اسلامی مطرح شد تعجب نماینده تونس از ایران و برنامه ترکیه برای ریلکسیشن

به گزارش فست فود باز نمایندگان کشورهای مسلمان و همسایه با حضور در پنجمین کنگره بین المللی گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، با ابراز تعجب از قیمت ها و کیفیت خدمات گردشگری پزشکی در ایران، ایده ها و همکاریهای آینده را به اشتراک گذاشتند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، رضا جمعه ـ رئیس اتاق بازرگانی و صنایع عمان ـ با اشاره به روابط و ریشه های تاریخی مشترک ایران و عمان و اعلام آمادگی برای همکاریهای بیشتر بخصوص در حوزه گردشگری سلامت، اظهار داشت: این کنگره درحالی برگزار شده که فشار زیادی روی بخش درمان کشورها است و شاید علت برگزاری آن، احساس نیاز مشترک برای همکاریهای مختلف در بخش های دولتی و خصوصی باشد.
وی سپس به ظرفیت های عمان در حوزه گردشگری درمان پرداخت و ضمن اشاره به ۷۹۰ مرکز درمانی و سفر حدود دو میلیون توریست به انگیزه درمان و سلامت به این کشور، اظهار داشت: تمام این فعالیت ها توسط بخش خصوصی در عمان انجام شده است.
احمد گیرگین ـ دبیرکل فدراسیون گردشگری درمانی ترکیه ـ نیز به تغییرات گردشگری سلامت پس از کووید اشاره نمود و اضافه کرد: ترکیه وارد حوزه جدید گردشگری ریلکسیشن Relaxation از شاخه گردشگری سلامت شده است و با عنایت به نیازی که در دوران کووید ایجاد شده، می خواهد به مقصد ریلکسیشن تبدیل گردد.
او همینطور همکاریهای ایران و ترکیه را در حوزه گردشگری سلامت قدیمی خواند.
محمد قاضی مجبدی ـ رئیس انجمن گردشگری سلامت تونس ـ نیز درباره ی قیمت و کیفیت خدمات گردشگری درمان ابراز تعجب کرد و اظهار داشت: اقرار می کنم پیش از این کنگره، اطلاعات زیادی درباره امکانات و خدمات پزشکی ایران نداشتم و الان ایران به خاطر قیمت های پایین و کیفیت خدمات بالا در حزوه پزشکی به نظرم جذاب آمده است.
وی اضافه کرد: ایمان دارم نبود رابطه بین ما سبب شده در تونس از وجود چنین توانایی در ایران اطلاعات نداشته باشیم. دستاوردهای ایران در حوزه گردشگری سلامت ناشناخته مانده است. قول می دهم وقتی به تونس برگشتم درباره فرصت کلانی که در بخش گردشگری سلامت ایران وجود دارد به همکارانم اطلاعات دهم.
او همینطور پیشنهاد کرد برای رفع این خلاء، ارتباط بین کشورها تقویت شود.
حافظ آدام طاهر ـ رئیس همکاریهای فنی وزارت بهداشت غنا ـ که به نمایندگی از وزیر بهداشت این کشور در کنگره حاضر بود، به بورسیه ای که ایران به دانشجویان غنا برای تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های ایران اختصاص داده و عامل پیشرفت این کشور در حوزه پزشکی و درمان شده است، قدردانی کرد و برای تقویت روابط گردشگری سلامت، شبکه سازی بین کشورها را پیشنهاد کرد.
در ادامه این کنگره از شرکتهای فعال در حوزه گردشگری سلامت که با کشورهای اسلامی همکاری دارند، تقدیر گردید.
براساس اعلام دبیرخانه پنجمین کنگره بین المللی گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، در این دوره علاوه بر حضور بخش های خصوصی گردشگری سلامت، بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز درمانی، هتل ها، شرکتهای تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، فعالان حوزه تغذیه و گیاهان دارویی و همینطور استارت آپ های فعال در بخش های سلامت، نمایندگانی از کشورهای جمهوری آذربایجان، افغانستان، ارمنستان، امارات، ازبکستان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان، سوریه، عمان، عراق، قطر، قرقیزستان، قزاقستان، مالزی، مجارستان، هند، صربستان و اوکراین حضور داشتند.
این کنگره از روز یکشنبه ۱۶ آبان ماه در سالن همایش های صدا و سیما شروع شده و ۱۸ آبان ماه با معرفی فعالیت استارت آپ ها و شرکتهای فعال در رشته گردشگری سلامت ادامه دارد.

About Author