به مناسبت روز جهانی ذات الریه مطرح شد تاکید بر اهمیت آگاهی بخشی درباره ذات الریه در دوران دنیاگیری کرونا

فست فود باز: هر ساله در تاریخ ۱۲ نوامبر ˮروز جهانی ذات الریهˮ گرامی داشته می شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، هر ساله “روز جهانی ذات الریه” در تاریخ ۱۲ نوامبر و با هدف افزایش آگاهی افراد درباره بیماری ذات الریه و بمنظور درکِ لزوم اتحاد جوامع و انجام اقدامات لازم برای مبارزه با این بیماری، گرامی داشته می شود.
هم اکنون و باتوجه به برجسته بودن بیماریهای تنفسی همچون کووید۱۹، اهمیت روز جهانی ذات الریه نیز بیش از پیش مشخص می شود.
ذات الریه کشنده ترین بیماری عفونی برای کودکان و بزرگسالان در جهان شمرده می شود. برمبنای آمارهای رسمی بطور متوسط ذات الریه به تنهایی بیش از مجموع سه بیماری ایدز، سرخک و مالاریا از میان کودکان قربانی می گیرد.
به گزارش فست فود باز به نقل از “نَشنال تودی”، کمبود اکسیژن ناشی از مبتلاشدن به این بیماری در ریه ها، موجب می شود به اهمیت رسیدن اکسیژن کافی به بدن پی برده و سلامت ریه ها را به یک اولویت در سراسر جهان تبدیل می کند.
در ابتدا و در سال ۲۰۰۹ میلادی برای اولین بار “روز جهانی ذات الریه” با عنوان اتحاد جهانی مقابل ذات الریه در کودکان، گرامی داشته شد که هدف آن، آگاهی بخشی نسبت به حقایق ناخوشایند ذات الریه برای عموم افراد و جلب توجه جهانی نسبت به وضعیت نادیده گرفته شده این بیماری بوده است.
امسال هم این روز با شعار هر ساله با عنوان «ریه های سالم برای همه» گرامی داشته شده و این شعار کلی از همان سال تا حالا برای روز جهانی ذات الریه حفظ شده است.
برمبنای تخمین ها، در سالی که نخستین روز جهانی ذات الریه گرامی داشته شد، این بیماری هر ساله موجب مرگ حدود ۱.۲ میلیون کودک می شد.
ظرف چهار سال بعد از گرامی داشتن این روز در مقیاس بین المللی و جهانی، در سال ۲۰۱۳، سازمان جهانی بهداشت (WHO) و یونیسف (UNICEF) یک برنامه اقدام جهانی یکپارچه برای پیشگیری و کنترل ذات الریه و اسهال را اجرا کردند.

منبع:

About Author