رییس دانشگاه علوم پزشکی: بیماری کرونا در قم امروز قربانی نداشت

به گزارش فست فود باز ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: در ۲۴ ساعت منتهی به بیست و چهارم آبان ماه ۱۴۰۰، بیماری بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا در این استان جان خویش را از دست نداد.
به گزارش عصر دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر با اشاره به آخرین وضعیت کووید ۱۹ در قم، اضافه کرد: در طول این مدت ۵۱ بیمار با علایم مبتلا شدن به ویروس کرونا در بیمارستان های این استان پذیرش شدند.
وی افزود: از این تعداد، ۴۲ نفر بستری و ۱۶ نفر از افراد مبتلا به کرونا که در ایام گذشته بستری شده بودند، ترخیص شدند.
وی افزود: هم اکنون ۱۹۶ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در این استان بستری هستند که ۴۲ نفرشان بدحال می باشند.
قدیر بیان کرد: در ۲۴ ساعت منتهی به بیست و چهارم آبان ماه، ۴۳۴ تست تشخیص کرونا از شهروندان گرفته شده که ۵۴ مورد مثبت بوده است.
وی اظهار داشت: تابحال یک میلیون و ۲۵۳ هزار و ۵۵۵ دُز واکسن کرونا به شهروندان قمی تزریق شده است.
وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه سال جاری در وضعیت قرمز از نظر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته بود، بر مبنای رنگ بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شد و از ۳۰ مهرماه به رنگ زرد درآمد.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید ۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خویش را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir رجوع کنند.
همه ایرانی ها می توانند به منظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی «تزریق واکسن بیماری کووید۱۹» برای گروههای سنی اعلام شده و هم ثبت نام «کارت واکسن دیجیتال»، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https: //salamat.gov.ir رجوع کنند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مراکز جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه رجوع و خدمات «رایگان» دریافت نمایند./
منبع:

About Author