به گزارش فست فود باز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: ۱۳۴ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور بر اثر مبتلاشدن به کرونا جان خودرا از دست دادند و این در حالیست که مجموع واکسن های تزریق شده به ۹۹ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۸۵ دُز رسیده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا و بنا بر اعلام وزارت بهداشت، از روز گذشته (دوشنبه) تا امروز سه شنبه ۲۵ آبان سال ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۴۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۳ نفر از آنها بستری شدند.

همچنین مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۵۱ هزار و ۶۴۲ نفر رسید.

طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۴ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۸ هزار و ۴۰۶ نفر رسید.

تا کنون ۵ میلیون ۷۲۰ هزار و ۸۹۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

سه هزار و ۴۷۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ هم در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین تا کنون ۳۷ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۴۲۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
تا کنون ۵۵ میلیون و ۹۹۸ هزار و ۲۸۸ نفر دُز اول، ۴۳ میلیون و ۲۴ هزار و ۹۰۲ نفر دُز دوم و ۶۰۴ هزار و ۹۹۵ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۹۹ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۸۵ دُز رسیده است.

در شبانه روز گذشته ۵۸۵ هزار و ۵۷۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
در حال حاضر ۲۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۸۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۲ شهر در وضعیت زرد و ۱۱۳ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا، روز گذشته تلفات روزانه کرونا به ۱۰۵ نفر و پایین ترین رقم فوتی بعد از عبور خیز پنجم کرونا از کشور رسید.
خیز پنجم و مرگبار کرونا از آغاز تیر ماه در کشور شروع شد و وزارت بهداشت هشتم مهر ماه از عبور این خیز از کشور اطلاع داد.
در این خیز در ۲۸ مرداد و هفتم مهر ماه به ترتیب شمار مرگ و میر در اثر کرونا از یکصد و ۱۲۰ هزار نفر عبور کرد.
همچنین رکورد مرگ و میر روزانه کرونا در این زمان چندین بار شکسته شد و روز دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار مرگ و میر از آغاز شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور رسید.
به هر روی گرچه روند تلفات روزانه کرونا کاهشی است اما باید گفت، تا رسیدن به ۱۲ فروردین سال ۱۴۰۰ که رقم تلفات روزانه کرونا ۹۴ نفر بود در صورت رعایت پروتکلهای بهداشتی و تزریق واکسیناسیون اندکی مانده است.
روز ۱۳ فروردین روند مرگ های کرونایی با ۱۱۷ نفر سه رقمی شد و تا کنون این ارابه مرگ بر این مدار می تازد.
گرچه خیز ششم کرونا به رغم هشدارها تا کنون و در آبان ماه به وقوع نپیوسته اما به باور کارشناسان هر گونه نرمال سازی و بی توجهی به پروتکلهای بهداشتی می تواند طغیان مجدد این ویروس را رقم بزند.
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۵ مهر ماه هم اظهار داشت: هنوز بابت کرونا و پیک ششم آسوده خاطر نیستیم و باید رحالت آماده باش بمانیم و امیدوارم با انجام واکسیناسیون سراسری در ماه های آینده، در وضعیت بهتری قرار بگیریم.
وی همینطور روز سه شنبه ۱۷ آبان ماه اظهار داشت: با عنایت به آغاز موج ششم در کشورهای همجوار، نگران هستیم و مراکز درمانی در آماده باش کامل هستند، ولی تجربه خوبی که در درمان بیماران کرونایی، تأمین اکسیژن سازها، دستگاههای کمک تنفسی و غیره داریم می توانیم از آنها استفاده نماییم.
بر این اساس کلیدی ترین ابزار دفاعی در مقابل ویروس کرونا و خیز ششم آن، در کنار واکسیناسیون، رعایت پروتکلهای بهداشتی است و بدون شک میتوان در صورت بروز این خیز، سر به سلامت برد و مانع از تجربه مرگبار خیز پنجم کرونا شد.
ویروس کرونا از اوایل اسفند سال ۹۸ در کشور شیوع یافت و واکسیناسیون سراسری همزمان با ۲۲ بهمن سال قبل شروع شد.
۱۰۷۱

منبع:

About Author