علمای اهل سنت گلستان: افراد ۱۲ سال به بالا واکسن کرونا بزنند

فست فود باز: علمای اهل سنت گلستان مهم ترین وظیفه مردم در شرایط همه گیری کرونا را عمل به سفارش مسئولان حوزه بهداشت و درمان در تزریق واکسن دانستند و به واکسن نزده ها سفارش کردند برای افزایش ایمنی خود، خانواده و جامعه در طرح واکسیناسیون این ویروس شرکت نمایند.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا، علمای اهل سنت گلستان با تکیه بر اهمیت واکسیناسیون در کاهش روند مبتلا شدن و مرگ و میرهای بیماران کرونایی، از مردم استان بخصوص ساکنان مناطق روستایی خواستند هرچه زودتر برای تزریق این واکسن اقدام نمایند تا بزودی رنگ کرونایی تمام شهرهای استان آبی شود.
به گفته مسولان بهداشتی کشور، تابحال ۵۵ میلیون و ۸۶۰ هزار و ۶۵ نفر دُز اول، ۴۲ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۷۸۸ نفر دُز دوم و ۵۶۲ هزار و ۷۵۶ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۹۹ میلیون و ۴۲ هزار و ۶۰۹ دُز رسیده است.
در زمان حاضر اصلی ترین و کلیدی ترین ابزار دفاعی در مقابل ویروس کرونا و پیشگیری از بروز سویه جدید، علاوه بر واکسیناسیون، عمل به شیوه نامه های بهداشتی است.
علی باقری، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت گلستان از تزریق بیشتر از ۲ میلیون و ۱۳۱ هزار دز واکسن در استان اطلاع داد و اظهار داشت: از مجموع یک میلیون و ۴۵۰ هزار حائز شرایط گلستانی، تابحال ۸۶ درصد یک دُز واکسن دریافت نمودند که افزایش این آمار نیازمند همراهی بیشتر مردم بخصوص ساکنان مناطق روستایی است.
واکسن و رعایت پروتکلهای بهداشتی حافظ جان مردم در مقابل کرونا
علمای اهل سنت گلستان برای افزایش آگاهی بخشی مردم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از گروههای مختلف و حائز شرایط (۱۲ سال به بالا) خواستند برای پیشگیری از کاهش آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا، تزریق واکسن را جدی بگیرند.
امام جمعه اهل سنت شهر فراغی کلاله با قدردانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجرای واکسیناسیون همگانی ضد ویروس کرونا به مردم سفارش کرد: با اولویت قراردادن رعایت شیوه نامه های بهداشتی و هم تزریق واکسن، خود و دیگران را از مبتلا شدن به این ویروس ایمن کنند.
آخوند محمدامین آدینه اضافه کرد: مردم وظیفه دارند علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات با رفتن به مراکز واکسیناسیون در شهر و روستاها نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند تا بزودی ریشه این بیماری در کشور خشک شود.
امام جمعه اهل سنت شهر گلیداغ از توابع شهرستان مرزی مراوه تپه هم از مردم گلستان خواست به سخنان مسئولان حوزه بهداشت که همواره از هیچ تلاشی برای حفظ سلامت جامعه کوتاهی نمی کنند، گوش دهند و واکسن کرونا را تزریق کنند.
آخوند عباس علیزاده اضافه کرد: مردم نباید به مطالب کذب انتشار یافته در فضای مجازی در ارتباط با تأثیر منفی واکسن کرونا توجه نمایند چونکه اگر تزریق واکسن اشتباه بود، سطح بالایی از واکسیناسیون در دنیا انجام نمی شد.
وی بابیان این که تزریق واکسن سبب کاهش آمار فوت شدگان ناشی از کرونا در جامعه می شود، اظهارداشت: من و خانواده ام همانند دیگر مردم کشور با اطمینان کامل به مسئولان حوزه بهداشت و درمان، واکسن کرونا تزریق کردیم و به سایر برادران و خواهران مسلمان هم سفارش می کنم این مهم را در اولویت خود قرار دهند.
تاکید به تزریق واکسن بخشی از خطبه های نمازجمعه اهل سنت
آخوند مدد هوشمند امام جمعه اهل سنت شهر مرزی اینچه برون گنبدکاووس هم مهم ترین سفارش اش در خطبه های نماز جمعه ماه های اخیر را دعوت مردم به تزریق واکسن کرونا عنوان نمود و از مردم خواست هرچه زودتر برای پیشگیری از شیوع بیماری و کمتر شدن تلفات ناشی از آن، واکسن کرونا را تزریق کنند.
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان در آخرین گزارش کرونایی خود آورده است که الان ۱۸۹ تخت مراکز درمانی استان در اختیار بیماران کرونایی قرار دارد که ۴۴ نفر از آنان در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند و حال ۱۹ نفر هم وخیم است.
مطابق اعلام دانشگاه علوم پزشکی گلستان الان شهرستان های مراوه تپه، کلاله، گنبدکاووس، گرگان، ترکمن و بندرگز در وضعیت زرد و گالیکش، مینودشت، آزادشهر، رامیان، آق قلا، گمیشان، کردکوی و علی آباد کتول در وضع آبی انتشار کرونا قرار دارند.
تزریق واکسن کرونا در مراوه تپه استان گلستان رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، جامعه هدف بالای ۱۲ سال شهرستان برای تزریق واکسن کرونا را ۲۷۰ هزار و ۸۲۷ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: تابحال ۲۲۲ هزار و ۸۶۶ نفر از آنان معادل ۸۲ درصد دُز اول و ۱۶۳ هزار و ۸۲۳ نفر معادل ۶۰ درصد دُز دوم واکسن را دریافت نمودند.
عبدالرحیم پالیده، مجموع دریافت کنندگان دُز اول و دوم واکسن کرونا در گنبدکاووس را ۶۰ درصد اعلام نمود و اضافه کرد: تزریق واکسن کرونا در گنبدکاووس بخصوص مناطق روستایی آن همگام با دیگر نقاط گلستان در حال انجام می باشد و با وجود اطلاع رسانی گسترده و کاهش سن واکسیناسیون، استقبال ساکنان در این مناطق به حد مطلوب نرسیده و احتیاج به همراهی علما و روحانیون برای افزایش آگاهی بخشی جامعه از تأثیر مثبت واکسن در کاهش مبتلا شدن و موارد فوتی وجود دارد.
وی افزود: با همکاری علما و بزرگان، دهیاران و نیروهای بسیجی از یک ماه قبل رزمایش واکسیناسیون کرونا در مناطق روستایی گنبدکاووس شروع شده و تیم های مرکز بهداشت به صورت چرخشی باحضور در مساجد و پایگاه بهداشت روستاها کار تزریق واکسن کرونا به رجوع کنندگان را انجام می دهند.
رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس اضافه کرد: همینطور واکسیناسیون افراد رجوع کننده به سه مرکز تجمیعی و ۲۷ مرکز جامع سلامت شهرستان طبق برنامه مشخص در حال انجام می باشد.
پالیده خاطرنشان کرد: از مجموع جمعیت ۳۱ هزار و ۳۲۶ نفری دانش آموز ۱۲ تا ۱۸ گنبدکاووس تابحال حدود ۲۸ هزار نفر معادل ۹۰ درصد واکسن کرونا را دریافت نمودند.
وی اظهارداشت: الان ۴۳ بیمار کرونایی در بیمارستان های گنبدکاووس بستری هستند که ۱۳ نفر از آنان در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.
فرماندار کلاله هم تعداد بیماران کرونایی بستری در این شهرستان را ۱۹ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: چهار نفر از آنان در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند و تابحال ۵۸ درصد از مردم شهرستان دُز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کردند.
محمد ابراهیمی تودرواری با اشاره به اینکه ۹۲ هزار و ۲۱۱ نفر از مردم کلاله جامعه هدف واکسیناسیون کرونا هستند، اضافه کرد: تابحال ۷۷ هزار و ۵۰۱ نفر از مردم شهرستان معادل ۸۴ درصد دُز اول و ۵۳ هزار و ۴۰۱ نفر معادل ۶۹ درصد دُز دوم واکسن کرونا را دریافت نمودند.
وی اظهارداشت: نشست های مختلفی با علما و روحانیون شهرستان برگزار شده تا در خطبه های نمازجمعه و جماعات و سخنرانی های خود اهمیت تزریق واکسن در جلوگیری از انتشار کرونا را به مردم اطلاع رسانی کنند تا با همراهی مردم سطح واکسیناسیون در کلاله به حد مطلوب برسد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان مراوه تپه هم وضعیت واکسیناسیون در این شهرستان برای دُز اول را بالای ۷۴ درصد اعلام نمود و اظهار داشت: تابحال از مجموع ۴۵ هزار و ۳۱۰ فرد بالای ۱۲ سال این شهرستان، ۳۳ هزار و ۴۲۳ نفر دُز اول و ۲۱ هزار و ۷۲۹ نفر معادل ۴۸ درصد نوبت دوم واکسن کرونا را دریافت نمودند.
منصور خوجملی ضمن اشاره به بستری بودن سه بیمار کرونایی در مراوه تپه، اضافه کرد: با ورود علما و بزرگان برای آگاه سازی مردم نسبت به نتایج مثبت تزریق واکسن بر حفظ سلامت جامعه، همراهی مردم افزایش پیدا کرده که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.
طبق آخرین آمار، ۲۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۸۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۲ شهر در وضعیت زرد و ۱۱۳ شهر در وضعیت آبی قرار دارند که این تغییر رنگ ها نشان داده است همراهی مردم در انجام واکسیناسیون عمومی، رعایت پروتکلهای بهداشتی و پرهیز از تجمع های غیر ضرور ضمن تغییر رنگ شهرها می تواند زنجیره شیوع را در خیلی از مناطق قطع کند و آمار مرگ و میر را کم کند.
یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر در ۳۳ نقطه شهری و هزار و ۷۵ روستا استان گلستان سکونت دارند.

About Author