چالش اثربخشی واکسن کرونا با شناسایی سویه جدید در آفریقا

به گزارش فست فود باز پژوهشگران آفریقای جنوبی می گویند سویه جدیدی از ویروس کرونا که اخیرا در این کشور شناسایی و باعث نگرانی شده است به علت جهش های زیاد، می تواند اثربخشی واکسن های موجود برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری کووید۱۹ را با چالش مواجه کند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، گفته می شود این سویه جدید دارای جهش های زیادی است و می تواند عامل افزایش شدید موارد مبتلا شدن در آفریقای جنوبی باشد.
گونه تازه شناسایی شده در آفریقای جنوبی فعلاً با عنوان B.1.1.529 مشخص می شود اما بعید نیست سازمان جهانی بهداشت بزودی مانند سویه های بتا و دلتا یک نام یونانی برای آن انتخاب نماید.
وزیر بهداشت آفریقای جنوبی سویه جدید را “به طور جدی نگران کننده” خوانده و احتمال می دهد این ویروس عامل افزایش تصاعدی موارد جدید مبتلا شدن در این کشور در هفته های اخیر باشد.
او می گوید: این مساله بسیار توجه برانگیز است که چطور بعد از ماه ها که شمار موارد مبتلا شدن به نسبت پائین بود در ایام گذشته تعداد مبتلایان با سرعت افزایش پیدا کرده است.
گفته می شود تابحال مواردی از مبتلا شدن به سویه جدید ویروس کرونا در جمهوری بوتسوانا در جنوب قاره آفریقا و در هنگ کنگ در بین مسافرانی بازگشته از آفریقای جنوبی مشاهده شده است.

سویه ای جدید با منشاء ناشناس
به گزارش دویچه وله، با افزایش شدید موارد جدید مبتلا شدن در بعضی کلان شهرها مانند پورتوریا و ژوهانسبورگ، پزشکان و متخصصان در سراسر آفریقای جنوبی مشغول بررسی نمونه ها شدند تا سرانجام سویه جدید ویروس کرونا را شناسایی نمودند.
تا کنون منشاء احتمالی این سویه جدید ناشناخته مانده است و موارد مبتلا شدن به آن تنها در آفریقای جنوبی و مسافران این کشور در مناطق دیگر مشاهده شده است.
به قول پژوهشگران سویه جدید ویروس کرونا تا کنون دست کم ۱۰ جهش داشته است. تعداد جهش ها در سویه دلتا که قدرت سرایت بسیار زیادی دارد تا کنون دو مورد و در سویه بتا سه مورد بیشتر نبوده است.

قدرت سرایت بیشتر از سویه دلتا
متخصصان علوم پزشکی احتمال می دهند سویه تازه شناسایی شده از قدرت سرایت به مراتب بیشتری نسبت به گونه دلتای ویروس کرونا برخوردار باشد و سیستم دفاعی بدن را شدیدتر به چالش می کشد و تضعیف می کند.
روز چهارشنبه (۲۴ نوامبر) بیشتر از هزار و ۲۰۰ مورد جدید مبتلا شدن به کرونا در آفریقای جنوبی شناسایی شده و موارد مبتلا شدن در ابتدای این ماه حدود ۱۰۰ مورد بیشتر نبوده است.
سال قبل سویه بتای ویروس کرونا در آفریقای جنوبی شناسایی شده بود. این کشور با نزدیک به ۶۰ میلیون نفر جمعیت، با ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار مبتلا و بیشتر از ۸۹ هزار و ۶۰۰ قربانی در بین مبتلایان به کووید۱۹ درگیرترین کشور قاره آفریقا با پاندمی کرونا به حساب می آید.

منبع:

About Author