در گفت وگو با فست فود باز مطرح شد معیار رنگبندی کرونایی شهرها اشتباه است

به گزارش فست فود باز یک اپیدمیولوژیست ضمن اشاره به وضعیت کرونا در کشور و با تکیه بر ضرورت اجرایی شدن نسخه جدید طرح شهید سلیمانی، اظهار داشت: اگر بتوانیم این طرح که حاصل مطالعات بومی و بین المللی و تجارب سایر کشورها است را به خوبی به کار گیریم، حتما می توانیم توفیق بیشتری در کنترل و مهار اپیدمی داشته باشیم.
دکتر حمید سوری در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت فعلی کرونا در ایران و شرایط روزهای آتی، اظهار داشت: پیشبینی کار سختی است؛ ولی اگر همچنان اصرار داشته باشیم که همه تلاشمان را بر افزایش تیراژ واکسیناسیون بگذاریم احتمال خطر پیک های بعدی در کشور بسیار بالا است؛ چونکه کشورهایی که درصد پوشش واکسیناسیون بالاتری نسبت به ما داشتند باردیگر گرفتار پیک های جدید شدند؛ ازاین رو باید دقت نماییم که واکسیناسیون یکی از طریق های مقابله با اپیدمی است و نه همه آن.
وی ادامه داد: نسخه جدید طرح شهید سلیمانی با عنایت به شرایط موجود کشور آماده اجرا است و امیدواریم ستاد ملی کرونا و سازمان های ذی ربط بخصوص وزارت بهداشت که این نسخه در اختیارشان قرار گرفته است، هرچه سریع تر نسبت به اجرایی شدن مفاد این طرح به شکل کامل و نه سطحی اقدام نمایند. اگر بتوانیم این طرح که حاصل مطالعات بومی و بین المللی و تجارب سایر کشورها است را به خوبی به کار گیریم، حتما می توانیم توفیق بیشتری در کنترل و مهار اپیدمی داشته باشیم.
سوری ضمن اشاره به این که معیارهای رنگبندی کرونایی شهرهای کشور کاملا اشتباه است، اظهار نمود: بنابراین سطح درستی از میزان خطر را برای ما مشخص نمی کند و امکان دارد ما را گرفتار گمراهی کند. معیار اعلام رنگبندی باید تغییرات اساسی داشته باشد و به نظرم این معیار هرچه سریعتر متوقف شود منطقی تر است و جامعه گرفتار ذهنیت های نادرست از وضعیت خطر ناشی از اپیدمی نمی گردد. یعنی توقف این نوع اعلام رنگبندی سود بیشتری دارد. وقتی در مورد میزان خطر در مناطق مختلف صحبت می نماییم، تعداد موارد بستری تنها یکی از شاخص ها است و شاخصهای دیگری هم مانند میزان مرگ، تعداد تست مثبت و… داریم که باید به معیارها اضافه شود.
وی ادامه داد: یک نکته مهم این است که در شرایطی که با این معیار اعلام شده است که شهر قرمز وجود ندارد، نظام سلامت باید هوشیاری خویش را حفظ کند و بمحض این که نشانه ای از هرگونه تغییر در اندازه رخداد بیماری ایجاد می شود با اعزام تیم های واکنش سریع شرایط منطقه خاص را تحلیل کند و آتش را در نطفه خاموش کند. در غیر این صورت هرکدام از این کانون ها امکان دارد مبدا انتشار آلودگی به کل کشور باشد.
وی اظهار داشت: امیدوارم با احیای تیم های واکنش سریع که دلیل انحلال آنرا متوجه نشدیم، باردیگر بتوانیم این نقیصه را رفع نماییم. پر واضح است که جامعه ما کماکان استعداد طغیان هایی را دارد. اکنون هم طغیان هایی در گوشه هایی از کشور مشاهده می شود ولی چون پراکنده هستند در حجم کلان کشوری رقیق می شوند و نمی توانم تحلیل درستی از رخداد این طغیان ها داشته باشیم.
این اپیدمیولوژیست خاطرنشان کرد: جامعه باید مرتبا تحت مدیریت اپیدمی قرار گیرد. اگر رها شود مطمئنا میل و گرایش جامعه به سمت عادی انگاری شرایط می رود؛ ازاین رو اگر اقدامات ویژه صورت نگیرد، این خطر بالقوه وجود خواهد داشت.
وی اظهار داشت: پیشنهاد من این است که وزارت بهداشت برای هر استان یک نماینده ویژه تام الاختیار تعیین کند تا آن فرد مرتبا با جامعه محلی و تصمیم گیرندگان کشور در تماس باشد تا موارد را انتقال دهد.

منبع:

About Author